şükela:  tümü | bugün
 • the wheel of time serisini bitirdikten sonra verdiği bir röportajda şöyle söylemiş ; ''bugün uyandığımda üzerinde çalışacağım bir zaman çarkı kitabı yoktu.''

  o yaşadığı boşluğu , garip dakikaları hissedebiliyorum.

  eline sağlık diyoruz , söyleyecek başka bir şey yok.
 • (bkz: #24700117)
 • kitapları dizi yahut filme uyarlansa hiç zorluk çekilmez. senaryo gibi kitapları var adamın. okuturken yaşatıyor. demeden geçmeyeyim, kitaplarını yaşamak için bu türü hakkaten sevmek lazım. okurken ne aradığını, ne umduğunu iyi bilmek lazım.

  öte yandan tarzını sevenlerin çokça övdüğü adam. merakımdan geçtiğimiz ay bir kitabını okudum. bir çırpıda okudum, kitaptan hoşlandım da ancak fark ettim ki benim tarzımın yazarı değil anacım.
 • 42 yaşında makine gibi durmadan kitap yazan adam.
  öyle boş beleş kitaplar da değil dolu dolu evrenler yaratıp fantastik seriler ortaya koyuyor.
  misal the stormlight archive serisini cayır cayır yazıyor adam. bide öyle 300-400 sayfa değil, serinin 3. kitabı oathbringer 1200 sayfa 1200 !!!!
  kendisi, 7 senede 1 kitap bitiremeyen patrick rothfuss ve onun daha da beteri george r. r. martin e ''nasıl hızlı kitap yazılır ?' konulu bir eğitim falan verse keşke.
  (bkz: yazar burada laf soktu)
 • son dönemin en iyi fantastik kurgu yazarı, hem wheel of time serisini bitirerek hem de sissoyluserisiyle beğenimi kazanan yazar.

  weiss-hickman ikilisinin yerini rahatlıkla alabilir.
 • (bkz: #24761604)
 • kahramanlarını diş gıcırdatan tiplerden seçmeye özen gösteren yazar.

  mistborn üçlemesinin birinci cildinde 9, ikinci cildinde 19, üçüncü cildinde 18 kere olmak üzere toplamda 46 kez "gritted his/her teeth" kalıbını kullanmış. elantris'te ise bu sayı 10'da kalmış, warbreaker'da 14 olmuş. on ciltlik bir seri olacağını haber verdiği the stormlight archive serisinin epey bir hacimli birinci cildi the way of kings romanında ise bu sayı 16. kahramanların zaten tümden bir garip olduğu alcatraz versus serisinde ise toplam dört ciltte yalnızca 11 kez kullanmış bu ifadeyi (bu da normal çünkü o alemde işler biraz başka türlü yürüyor).

  the wheel of time serisinin son cildinin birinci bölümünde (the gathering storm) kişisel rekorunu kırmış: 35. (gariptir, bir sonraki ciltte -towers of midnight- ise yalnızca 2 kez kullanmış)

  aleppod, zamanında robert jordan için '"the water was cold and wet" ve "there was sweat in his voice" gibi cümleleri kurmakta ısrar ederse elimde çekiçle tabutuna doğru koşmaya başlayacağım adam.' tanımını yapmıştı (bkz: #3206803), gerçekten de bazı ifadelerin çok sık tekrarlanması insanda kulak tırmalanmasına sebep olabiliyormuş.

  (sanderson'ı sevdim. bu alışkanlığı nazar boncuğu olarak görme taraftarıyım)
 • the final empire, the well of ascension, the hero of ages adlı üç kitaptan oluşan mistborn serisinin yazarı. ayrıca the stormlight archive adlı, on kitap sürmesini planladığı bir seri yazmaya başlamış yazar.
 • bir brandon sanderson hayranı olarak stormlight archive serisinin 1. cildi "kralların yolu"nun geliyor olmasına seviniyorum. yayınevi matbaaya göndermiş kitabı.

  https://www.facebook.com/akilcelenkitaplar
 • kendi yazdığı kitapların epub versiyonlarını aradığım yazar. sonra gelsin sayısız saat okuma keyfi.