şükela:  tümü | bugün
  • osx icin developer build versiyonunu bugun kullanmaya basladigim browser. simdilik "secenekler" gibi kisimlar kapali, sadece su ozellikler acilip kapatilabiliyor:
    -ad replacement engine
    -block ads
    -block tracing
    -https everywhere
  • built-in adblock olayı ile adblock eklentisi yüklü chrome'dan hızlı olduğunu duymuştum. kullanınca gerçekten hızlı olduğu bariz bir şekilde hissediliyor. fakat şuanki tasarım takla durumda
  • webdeki reklamları silip kendi reklamlarını yerleştirmeyi amaçlayan tarayıcı.
    peki bundan kimin karı ne?
    reklam gelirlerinin yüzde 15'ini kendilerine, yüzde 15'ini tarayıcının kullanıcısına, yüzde 15'ini aracı firmaya ve yüzde 55'ini de içerik yayınlayıcısına ödemeyi planlıyorlarmış.
    reklam engelleyicileri tarayıcıya gömülü geliyor ayrıca reklam engelleyicisi dışında bir ton güvenlik aracını da tarayıcıya gömmüşler(https içeriğine bağlanmaya zorlaması vsvs).
    güvenliğe önem veren bir firma olduklarını söylüyorlar. kullanıcı datalarını topluyorlarmış ama o datalar bir yere gönderilmiyor sadece tarayıcıda kalıyormuş dediklerine göre.
    tarayıcının geliştiricisi* ayrıca mozilla'nın kurucularından ve bundan dolayı(mozilladan gelen bir gelenek diyelim) tarayıcıyı açık kaynak yapmışlar.

güzel bir projeye benziyor. en azından "her tarafta reklam görmek istemiyorum" diyen kullanıcıyı da, "adblock kullanıyorlar ben nerden kazanıcam" diyen içerik yayınlayıcısını da mutlu edicek gibi gözüküyor.
  • mozilla'nın eski ceo'su ve aynı zamanda javascript'in kurucusunun yaptığı bir tarayıcıdır. açık kaynaklıdır. asıl önemli özelliği, güvenlik ve reklam engelleme konusunda aşmış olmasıdır. hiçbir eklentiyle uğraştırmaz.

mobil taraftaysa aşırı hızlıdır. diğer tarayıcıların aksine chrome altyapısı kullanır ve betikleri engelle özelliğiyle birlikte hız konusunda uçuşlara geçer.

bir de harikukade ve enteresan bir projedir kendisi: tarayıcı, reklamları engeller fakat kendi bünyesinde barındırdığı bazı reklamları gösterir. ve bundan kendine, reklam şirketine ve 'kullanıcılara' pay çıkartır, kazanılan parayı bölüşür. evet, tarayıcıyı kullandığınız müddetçe para kazanıyorsunuz. çok enteresan ama gerçek.
  • ipad 4 kullanıcısı olarak jailbreak gittikten sonra safari üzerinden ekşi gibi sitelere reklam yüzünden girmek imkansız hale gelmişti. (ipad 4 ios 10'da olsa bile content blocker desteklemiyor) brave browser efsanevi akışkan yapısıyla ve reklamsız deneyimiyle beni tatmin etti.

ayrıca masaüstü bilgisayarlarda eğer isterseniz reklam gösterme programına katılabilirsiniz. yani istemediğiniz durumda tamamen reklamsız gezinme söz konusu.
  • android tarafında, güncel kalmayı başarabilen ve duruşunu asla bozmayan tek tarayıcıdır. chromium altyapısı ve güvenlik protokolleri sürekli güncelleniyor ve ayrıca hata düzeltmeleri yapılıyor.

gönül rahatlığıyla söylebilirim ki, şu an için en stabil ve en hızlı tarayıcıdır.