şükela:  tümü | bugün
 • genellikle hamileliğin son üç aylık (3. trimester) döneminde görülen ve yalancı doğum kasılması olarak adlandırılan kasılmalardır. ilk hamileliğini yaşayan benim gibi cahil kesimdenseniz karın bölgenizde sürekli artarak meydana gelen hareketlenmelerin hangisinin bu kasılmalardan olduğunu anlamanız uzun zaman alabilir. söylendiği kadarıyla rahmi doğuma hazırlayan, acıdan çok rahatsızlık vermesi beklenen ve gerçek doğum sancıları gibi düzenli olmayan kasılmalardır. güdük tecrübelerim eşliğinde; tüm karnınızın birden taş kesmesi hali bu kasılmalara delalettir ve taşıdığınız zavallı biçareyi bu durumdan sorumlu tutmak beyhudedir. o çocuk oradan öyle ya da böyle çıkacaktır. ha bir de kasılmaların ismi her zamanki gibi durumu keşfeden doktor abimizden gelmektedir.
 • yukarıdan aşağıya doğru bir yol izleyen ve genelde yaklaşık 2 dakika süren yalancı kasılmalardır. gerçekleşmesi halinde ilk olarak anne adayının pozisyon değiştirip daha rahat bir pozisyona geçmesi önerilir.
 • birisi tam olarak nasıl olduğunu tarif etse de karnıma giren ağrının bu mu olduğunu anlasam.

  (bkz: yetiş ya sözlük)
 • fake atmak dedikleri bu olsa gerek.
 • braxton hicks kasılmaları; gebeliğin son 3 ayında başlayan, doğuma hazırlık sancısı olarak bilinen, karnın ön tarafında oluşan düzensiz kasılmalardır. yalancı doğum sancısı olarak da bilinen bu kasılmalar doğum alarmı veren çalar saat gibidir. braxton hicks kasılmaları ile gerçek doğum sancısı arasındaki farkı vücutta oluşan belirtilerden yola çıkarak anlayabilirsiniz.

  yalancı doğum sancısı neye benzer?

  braxton hicks kasılmaları genellikle akşam veya gece yaşanır. özellikle aktif bir günden sonra yalancı sancıların gelmesi normaldir. doğum yaklaştıkça da bu kasılmaların sıklığı artar. peki, yalancı doğum sancısı belirtileri nelerdir?

  braxton hicks kasılmaları;

  *düzenli değildir.
  *arada bir gelir ve en fazla 2 dakika sürer.
  *sıkışma veya daralma hissi yaratır.
  *genelde ağrıya neden olmaz.
  *ılık duş, idrara çıkma veya dinlenme ile kasılmalar geçer.
  *karnın ön bölümünde olur.
 • gebelikte sorun olduğunu zannettiren ancak çoğu zaman zararsız olan kasılmalardır. 22 haftadan sonra olan kasılmalarınızın braxton hicks tipi olduğunu anlamak için jinekoloji muayenesi şarttır.
 • saatlerdir canimi yakan kasilmalar. 40 haftayi doldurali birkac gun oluyor. tamam artik dogumun baslamasini bekliyorum ama yalancilarin bile bu kadar sikinti yaratmasini fazla buluyorum. yani son 2 saattir 10 dakikada bir bir dakika suren sanci oluyor. sadece karnimin on yuzunde oldugu icin braxton-hicks oldugunu dusunuyorum ama uyutmadi meret. hayir bir de bosu bosuna cekiyorum bu agriyi, faydasi o kadar az ki. neyse doktora mesaj biraktim aramasini bekliyorum ama eger bilgi sahibiyseniz siz de mesaj atin lutfen bu kadar cok rahatsizlik hissetmek ve bu kadar uzun saatler sumesi normal mi?
 • planli sezaryen olmak durumundaysaniz hem faydasi yoktur, hem de korkutur. 'aman ha, sakin bak, daha var, anneye itiraz edilmez' gibi karindaki bebeyle diyaloglar yasatir.
hesabın var mı? giriş yap