*

şükela:  tümü | bugün
 • ilk olarak 1870 li yıllarda george brayton tarafından, kendi geliştirdiği yağ yakan pistonlu motorlarda kullanılmak üzere öne sürdüğü cevrimdir. bugün bu çevrimin kullanımı sıkıştırma ve genişlemenin eksenel kompesorler ve turbinlerde oldugu gaz turbinleriyle sınırlıdır.
 • gaz türbini'nin çalışma prensiplerini belirleyen çevrimdir. buna göre güç, çok yüksek sıcaklığa ulaşan gaz-hava karışımının türbinde genişlemesiyle elde edilir.
 • uçak motorlarının ve termik santrallerin çalışma prensibini açıklayan termodinamik çevrimidir.

  bu çevrime göre akışkandan güç elde edilebilmesi için o akışkanın toplam sıcaklığının ve basıncının artırılması gerekmektedir. bu minvalde akışkanın önce sıkıştırılması sonra sıcaklığının artırılması gerekmektedir. çevrim mantığını, yüksek sıcaklıklardaki genleşmenin aynı orandaki düşük sıcaklıktaki genleşmeye oranla daha çok enerji üretmesi gerçeğinden almaktadır.

  önce kompresörde sıkılarak, basıncı artırılan hava daha sonra yanma odasında yakılarak sıcaklığı artırılır. artık genleşerek enerji üretmesi mümkün olan bir akışkanımız mevcuttur. bu akışkan türbine gönderilerek, genleşerek artan hızını türbin kanatçıklarına çarparak türbine aktarır ve türbin ortak bir şaft aracılığıyla kompresörü sürmektedir. türbinden alınan enerjiden kompresörün tükettiği enerjiyi çıkardığınızdaysa net mekanik enerjiyi elde etmiş olursunuz.

  ara soğutucu, ara ısıtıcı (tekrar ısıtıcı) ve ısı değiştirgeci kullanımı gibi uygulamalarla verimi yükseltilmeye çalışarak ekstra elemanlar eklense de, brayton çevrimi temel olarak kompresör, yanma odası ve türbinden oluşur.
 • t-s ve p-v diyagram analizlerini yapması çok zevkli olan döngü

  1-2: izantropik sıkıştırma
  2-3: tersinir ve sabit basınçta ısı girişi
  3-4 : izantropik genleşme
  4-1 : tersinir ve sabit basınçta ısı çıkışı

  düşük basınçtaki hava kompresöre alınarak (1) basıncı artırılır, daha sonra yakıtla karıştırılmak üzere yanma odasına girer (2) ve yanma işleminden sonra türbine giren (3) egzoz gazları burada yararlı iş üreterek egzoz bölümünden (4) dışarı atılır.
hesabın var mı? giriş yap