şükela:  tümü | bugün
 • helio gracie tarafindan kurulan dovus sanati okuludur. bu adamlar judo ve jujutsu tekniklerini alip sertlestirip ustune daha da teknik eklemisler. daha cok gures seklinde olan bu tekniklerin pek etkili oldugu ise ufc maclarinda helionun oglu royce gracie tarafindan uygulanmasi ve basarili olmasi ile gorulmustur.
  helio ise zamaninda japonyanin judo sampiyonu ile cok cekismeli bir mac yapmis fakat yenilmistir.
  oldukca sert bir spordur, yapanlari epey kasli ve korkutucu insanlardir ama hakkaten dovusmeyi ogrenmek insanlar ichin oldukca etkili oldugu da gozden kacmamaktadir.
 • ufcde de görüldüğü üzere çok etkili bir jiu-jitsu öğretisidir, kapışmayı en kısa zamanda yer güreşine dönüştürüp rakibin kolunu, bacağını, boynunu sıkıştırıp rakibi iptal etmeyi amaçlar. fakat birden fazla rakip ile karşı karşıya kalındığında kullanımı pek etkili olmayabilir, sonuçta yer güreşi teke tek yapıldığında etkili olan bir kapışmadır.
 • rakibin eklemlerini ters yone zorlayarak ve kilitleyerek (bkz: kurt kapani) etkisiz hale getirme prensibiyle ortaya cikmis bir spordur. tekme tokat dalayim da stres atayim diyenlere onerilmez.
 • jiu jitsu'nun iskoçya kökenli brezilyalı helio gracie tarafından geliştirilmiş türü. gracie, kendisi de minyon bir insan olduğu için jiu-jitsu'yu, fiziksel güce daha az dayalı olacak şekilde geliştirdi ve gracie jiu-jitsu doğmuş oldu.
 • yari ingilizce yari japonca olarak brezilya usulu yapilan bir japon dovus sanatinin isimi
 • diğer dövüş öğretilerine göre kuşak almak daha zordur. zira kuşak sayısı da beyaz, mavi, mor, kahverengi ve siyah olmak üzere 5 tanedir. onlarca farklı teknikten oluşur ve çok efor gerektirir.her dövüş sanatında olduğu gibi brazilian jiu jitsu da da birden fazla kişiye karşı harikalar yaratmanız beklenmez ama o birden fazla kişiden biri sizi hiç unutmaz.

  brazilian jiu jitsu artık grup ve özel ders olarak akatlar sporium da verilmektedir. yılın belirli zamanlarında brasa takımından birçok eğitmen türkiye ye gelip ders vermektedir.
 • ankara'da eren anlar tarafından eğitimi verilmektedir. http://www.ankarabjj.com/
 • hakkında bir çok yanlış bilgiyle söylenmektedir. öncelikle bu spor eski usul (1300'ün başlarında ortaya çıkıp evrilmeye başlayan ve 1500'lerin sonuna dek ksüren) jiu jitsu versiyonu kesinlikle değildir. aksine 1800 lerde doruk noktasına ulaşmış modern jiu jitsunun kodokan versiyonundan evrilmiştir (o zaman judo yok onun yerine kano* jiu jitsu var). ve tabiki iş bu spor da kafasına göre evrilmemiş aksine herkesin rahatlıkla yapabileceği etkili tekniklerle donanmıştır. haliyle judo ve jiu jitsunun sertleştirilmiş versiyonu değildir. neden hep kaslı dayıların ön planda diye akla bir soru gelirse, cevabı da maç sırasında tekniği icra ederken olası bir hatayı telafi etmenin en kolay yolu kas kuvvetidinde yatar. böylece kas gücü tekniğin temeli değil destekliyici kısmıdır.

  ayrıca gracie ailesinden hiç biri japonya'ya gidip de orda jiu jitsu okuluna gidip memleketine dönüp geliştirdiği gibi şeyler de yanlıştır. uzak doğu dövüş sanatları hayatına sumo ile başlamış biri (mitsuyo maeda) sonradan judo'ya geçer*. daha sonra bu dayı japonya'dan ayrılıp, diyar diyar gezip bazen boksörlerle bazen güreşçilerle maç yaparak judo gösterileri yapar ve bir gün yolu brezilyaya düşer (teey japonya'dan ayrıldıktan 10 yıl sonra). grace gillerden carlos olanı bu gösteri izleyip maeda'yla konuşur ve öğrencisi olur. 2 yıl sonra da helio grace olaya dahil olur ve şimdi ki brazilian jiu jitsu'nun temelleri başlar. çünkü helio o zamanın şartlarına göre yumuşatılmış olan jiu jitsu için bile fazla çelimsiz ve ufak tefektir. yavaş yavaş tekniklerin bazılarını kendine göre yontmaya başlar (sonrasında 6. dan judo'cu da olacak o ayrı). yani grace biraderlerin babaları japonyaya gitmişte jiu jitsu öğrenmişte, brazilyada geliştirip çocuklarına öğretmiş gibi bir durum yok. direk ayaklarına gelmiş.

  aklımdayken, neden brazilian judo değilde adı brazilian jui jitsu olmuş ? buyrun el cevap: mitsuyo maeda japonya'dan ayrıldıktan sonra tanıttığı sporun ismini hep jiudo olarak söylüyormuş.

  diğer yanlış hikaye ise helio grace bu sporu hapisteyken geliştirmiştir. aslında helio ustanın 22 yaşında bir jimnastik hocasına saldırmasından dolayı hapiste yattığı doğrudur. politik bağlantılar sayesinde uzun süre yatmamıştır ama tabi hapisteyken de bu spor üzerine çalışmaları olmuştur. fakat abi kardeş geliştirdikleri brazilian jiu jitsu ismiyle turnuvalara 19 yaşında katılmaya başladığı için bu tekniği hapiste geliştirmeye başlaması tarih olarak tutmamaktadır.

  isteyenler için ilgili kaynaklar:
  http://en.wikipedia.org/wiki/brazilian_jiu-jitsu (bjj tarihi)
  http://en.wikipedia.org/wiki/hélio_gracie (helio grace)
  http://www.jiu-jitsu.net/history.shtml (bjj dahil olmak üzere jiu jitsu tarihi)