736 entry daha
  • --- 4x12 spoiler ---

kesinlikle ben de bu bölümün zaman süresine taktım. zehirlenme olayı bir kenara, gerçekten herkese 45 dakikalık bir bölümü 15 dakika gibi hissettirmeyi nasıl başarabilirler? bu gizemin arkasında ne tür bilinçler yatıyor? yine bir yandan da einstein'ın izafiyet teorisinin en keskin örneğini 4x12'de görmüş olduk bence. zaman diye b'işeyin olmadığını!? kutluyorum senaristleri. siz normal değilsiniz.

--- spoiler ---
  • --- 4x12 spoiler ---

ufak çocuğu zaten walt zehirlediyse diziyi 4 sezondur boşuna izliyoruz demektir. böyle birşey olasılık dahilinde bile değil kesinlikle. soul'un iri kıyım zenci koruması jesse'yi ararken dikkatli bakılınca cebine sigara paketi koyduğu görülüyor. burada da 2 ihtimal var. ya gus'ın fikri ya da tyrus denilen suratsız herif kendi başına işler çeviriyor.

son sahneye gelirsek gus süper akıllı, çakal adam olabilir ama örümcek sezileride yok heralde bu adamın. arabaya yürümeyip düşünüp düşünüp geri dönmesinin nedeni ise zehirlenme olayına kafasının takılmış olması olabilir. eğer bu ihtimal doğruysa çocuğun zehirlendiğinden gus'ın da haberi yok.

ayrıca 1 hafta dinlenmesi gereken mike yeteri kadar dinlendi artık. olayın düğümlenmesinde büyük ihtimal o da devreye girecek gibi.

hayırlısı olsun diyelim artık.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

gus bu ibne zehirlendiğini nerden anladı doktorlar ona söylemiş midir diyerek doktorlarla görüşmeye gidiyor, o yüzden kıllandı. feci bir sezon finali bizi bekliyor.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

çocuğu gus'ın zehirlemiş olması için oldukça ince işlerin dönmüş olması gerek. bi kere gus'ın sigaradan haberi yok. öğrenmesi için jesse veya walter'ın kendi çıkarları doğrultusunda onu haberdar etmesi gerek. bu her ikisinin de yapacağı bi şey değil bence. ayrıca zehirlenmenin neden kaynaklandığını bilmiyoruz ama walter'ın jesse'yi gus'ın üzerine salması bu işi onun yaptığı izlenimi bıraktı bende. tabi zehir muhtemelen öldürücü değil fakat öldürücü izlenimi bırakması için jesse'nin sigarasının yok olmasını sağlayarak onun dikkatini çekti. ayrıca bambaşka işler de dönmüş olabilir, sonuçta walter'ın gününün nasıl geçtiğini anlatmadı dizi. sezon finali güzel olsa da sonraki sezona sarkacak gelişmelerin daha kritik olacağını düşünüyorum.

--- spoiler ---
  • --- bana göre süt onlara göre spoiler ---

gus'ın arabaya giderken geri dönmesinin sebebi bombayı anlamı, ya da walter'ı görmüş olması değildir kesinlikle. ne lan? bu adam tehlikeli, soğukkanlı, acımasız da süper kahraman değil ya!

asıl konuya gelirsem: çocuğun zehirlenme olayı ise çok karmaşık. işte burada bir çok fikir yürütebilinir. çocuğu zehirleyen walter da olabilir, gus da. ben walter'ın oğlu ergen walter jr.'dan şüphelendim bi' an ama sonra hank geldi aklıma olmaz dedim o iş. hank'ın evinde sigara içerken skyler'ın hali de çok şüpheliydi, onun da barnağı olabilir bu zehir işinde. kleptomanik kardeşi de panik içindeydi; ona da bi' haller gelmiş. burada aslında sol gösterirken sağ vurmayıp da gene sol vurmaya yeltenen bir senarist grubu var gibi geliyor. benim baş şüphelim jessie pinkman. mike ile birlikte olup (yanlarına soul goodman ve ted beneke'yi de alarak) çocuğu zehirlediler. çocuğun annesi ise son kertede çok sakindi. bunu da not ettim. buraya dikkat: anneanne ise gus'ın eski karısı. birlikte bu işi planlamışlar gibi. ama olayı duyan skyler tyrus'a gerçeği anlatıp, walter'ın jessie'nin gerçek babası olduğunu açıkladı bence. jessie bunu duyunca walter jr ile araba turuna çıktı.

daha anlatılacak çok şey var ama kafa karıştırıyor bu dizi.

--- bana göre süt onlara göre spoiler ---
  • dizinin şu ana kadarki 4 sezonu hakkında rakamsal bilgiler vermek istiyorum. kaynağım imdb.

-500'ün üstünde kullanıcı oyu alan bölüm sayısı : 10
    -en yüksek kullanıcı oyu sayısı : 848 (s04e01)
    -en düşük kullanıcı oyu sayısı : 280 (s04e06)
    -500'ün üstüne en çok çıkan sezon : s03 (4 kez)
    -500'ün üstüne en az çıkan sezon : s02 (hiç)

-9,0'ın üstüne çıkan bölüm sayısı : 11
    -en yüksek puan ortalaması : 9,6 (s04e10 ve s04e11)
    -en düşük puan ortalaması : 8.0 (s03e04 , s03e10 ve s02e05)
    -9,0'ın üstüne en çok çıkan sezon : s04 ve s03 (4'er kez)
    -9,0'ın üstüne en az çıkan sezon : s01 (hiç)

toplamda en çok oy alan bölüm : s04e01 (7801,6 = 9,8 x 848)
    toplamda en az oy alan bölüm : s03e04 (2512 = 8,0 x 341)

sezon puan ortalamaları
    -s01 : 8,41
    -s02 : 8,56
    -s03 : 8,61
    -s04 : 8,90

s04e13'ün yayınlanmasından 1 hafta sonra da onun puanına göre gerekli değişiklikleri yaparım
    .
    .
    .
    dizinin bitişinden 4 yıl kadar sonra gelen güncelleme ile gelen yeni veriler #78780907
  • entry'lerin birisinde "zilli salamanca" şeklinde bir ibare vardı. bir süre kimden bahsedildiğini anlayamayıp google görsellerde "breaking bad salamanca" diye arattım. anahtar kelimenin "zilli" olduğunu fark edince bahsedilenin hector olduğunu anladım. ancak bunun yanında bir de şu şekil bir resim buldum :

https://lh6.googleusercontent.com/…bad+iotacons.png

7,11,15 ve 18'in kimliklerini çözemedim. diğerleri sırasıyla : 1 skyler, 2 walter jr, 3 walter, 4 jesse, 5 hank, 6 marie, 8 gus, 9 saul, 10 jane, 12 mike, 13-14 yeğenler, 16 tortuga, 17 hector

resme tekrar baka baka farkettim. galiba 7 ted, 11 steve, 18 gale. ama 15 kim hala çözemedim

edit : limo wreck'in dediğine göre tuco olabilir 15. bana da mantıklı geldi, zira böyle kareli gömlekler giyiyordu o

edit2 : link gitmiş, yenisi burada
  • -----------spoiler----------------

4*12'de, bölüm başlangıcında; havuz başında oturan walt un tabancayı kendi kendine döndürdüğü sahnede çalan müziğe hasta olduğum dizidir. arz ederim! ne olur söyleyin lan ne o şarkı?

----------spoiler----------

edit: sözlükçüler! bazılarınızı seviyorum :)
  • dördüncü sezon 12. bölümün başlarındaki walt'un havuz başında düşünceli ve perişan halde silahla da göz göze geldiği müthiş sahneyi karanlık biçimde tamamlayan apollo sunshine adlı grubun şarkısını da eşsiz dizimiz sayesinde öğrendik.

http://www.youtube.com/watch?v=gkago-g5v2e

http://www.youtube.com/…_rzjs4hzr8e&feature=related
  • --- spoiler ---

hector salamanca ziline basar. gustavo fring havaya ucar.
    saygilar.

--- spoiler ---
8969 entry daha
hesabın var mı? giriş yap