şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
8043 entry daha
 • jesse'nin 82 model chevrolet monte carlo'sunun, ilk arabasının plakasının altında "bir kunduz ye, bir ağaç kurtar " anlamına gelen "save a tree eat a beaver" diye bir espri yazar.

  https://i.hizliresim.com/ydp8mk.jpg

  her ne kadar, plakaya yazılacak komikli şakalar tadında bir detay olsa da espriyi irdelediğimizde jesse karakterine dair ufak bir gönderme olduğu çıkarımında bulunabiliriz.

  iyi bir şey yapmaya çalışırken aslında kötü bir şey yapmak. ya da kötü bir şeyi iyi bir şey yapmaya araç olarak kullanmak. jesse'nin aslında özünde kötü biri olmamasının, suç işlemesini meşrulaştırmadığına dair küçük bir referans olarak kabul edebiliriz. lise terk, ailesiyle sorunları olan, kolay para kazanmak için suça girişen bir karakter.

  bu yaptıklarının yarattığı kişisel ve çevresel hasarlar, özünde iyi bir çocuk olması ile çatışıyor. hayatta henüz yüzüne gülmemiş şansını, zorla ve yanlış yollarla elde etmeye çalışıyor. hayatını idame ettirmeye çalışıyor. ama yanlış araçlarla. ağacı kurtarayım diye kunduz öldürüyor. bu da böyle bir detay.

  şaka şaka. adamlar jesse karakterini ilk bölümden öldürüp diziden çıkarmayı planlamışlar ne bok yemeye detay kassınlar geleceği olmayan bir karakter için, lol. bu trivia'yı yazmamış olsaydım bu üfürme analiz fav manyağı olur hatta debe'ye ve ekşi şeyler'e bile girebilirdi. uyanık olun len biraz.

  yo.
 • 3. sezon 9. bölümde hesap hatası olan dizi.
  yakandayım walter.
  --- spoiler ---

  walt ile jesse az para aldıkları için tartışırken pollos’a kazandırdıkları parayı hesaplıyorlardı. haftada 90 kilo üretip, kilosunu 89.000 dolardan satıldığı var sayımı ile 96 m dolar para kazandırttıklarını düşündüler ama bu hesap hatalıdır.
  3 ay boyunca çalışacsklar ve 3 ayda 90 gün olamaz (sadece ocak, şubat, mart aylarında olabilir, mevsimin kış olmadığı bariz olduğu için elendi)
  3 ayda minimum 91 gün olur. 91/7’den 13 hafta yapar. haftada 90 kilo, 89bin dolardan 13 hafta. yani kazandırdıkları para 96 milyon değil de 104 m dolar yapar. 8 milyonluk bir hesap hatası var.
  96 milyonu nasıl hesapladılar diye sorarsanız. ayda 4 hafta vardır, 3 ayda 12 hafta vardır. 89 binden 90 kilo 12 hafta 96 milyon dolar eder diye hatalı bir hesap yapmışlar. yakışmadı walter white. sen değil miydin 1 bölüm önce %0.14 hatayı tespit eden.
  --- spoiler ---
13 entry daha