• jesse'nin 82 model chevrolet monte carlo'sunun, ilk arabasının plakasının altında "bir kunduz ye, bir ağaç kurtar " anlamına gelen "save a tree eat a beaver" diye bir espri yazar.

https://i.hizliresim.com/ydp8mk.jpg

her ne kadar, plakaya yazılacak komikli şakalar tadında bir detay olsa da espriyi irdelediğimizde jesse karakterine dair ufak bir gönderme olduğu çıkarımında bulunabiliriz.

iyi bir şey yapmaya çalışırken aslında kötü bir şey yapmak. ya da kötü bir şeyi iyi bir şey yapmaya araç olarak kullanmak. jesse'nin aslında özünde kötü biri olmamasının, suç işlemesini meşrulaştırmadığına dair küçük bir referans olarak kabul edebiliriz. lise terk, ailesiyle sorunları olan, kolay para kazanmak için suça girişen bir karakter.

bu yaptıklarının yarattığı kişisel ve çevresel hasarlar, özünde iyi bir çocuk olması ile çatışıyor. hayatta henüz yüzüne gülmemiş şansını, zorla ve yanlış yollarla elde etmeye çalışıyor. hayatını idame ettirmeye çalışıyor. ama yanlış araçlarla. ağacı kurtarayım diye kunduz öldürüyor. bu da böyle bir detay.

şaka şaka. adamlar jesse karakterini ilk bölümden öldürüp diziden çıkarmayı planlamışlar ne bok yemeye detay kassınlar geleceği olmayan bir karakter için, lol. bu trivia'yı yazmamış olsaydım bu üfürme analiz fav manyağı olur hatta debe'ye ve ekşi şeyler'e bile girebilirdi. uyanık olun len biraz.

yo.
  • 3. sezon 9. bölümde hesap hatası olan dizi.
    yakandayım walter.
    --- spoiler ---

walt ile jesse az para aldıkları için tartışırken pollos’a kazandırdıkları parayı hesaplıyorlardı. haftada 90 kilo üretip, kilosunu 89.000 dolardan satıldığı var sayımı ile 96 m dolar para kazandırttıklarını düşündüler ama bu hesap hatalıdır.
    3 ay boyunca çalışacsklar ve 3 ayda 90 gün olamaz (sadece ocak, şubat, mart aylarında olabilir, mevsimin kış olmadığı bariz olduğu için elendi)
    3 ayda minimum 91 gün olur. 91/7’den 13 hafta yapar. haftada 90 kilo, 89bin dolardan 13 hafta. yani kazandırdıkları para 96 milyon değil de 104 m dolar yapar. 8 milyonluk bir hesap hatası var.
    96 milyonu nasıl hesapladılar diye sorarsanız. ayda 4 hafta vardır, 3 ayda 12 hafta vardır. 89 binden 90 kilo 12 hafta 96 milyon dolar eder diye hatalı bir hesap yapmışlar. yakışmadı walter white. sen değil miydin 1 bölüm önce %0.14 hatayı tespit eden.
    --- spoiler ---
  • işin aslı diziyi takip ettiğim zamanlarda 4.sezon 13. bölümde dizinin bittiğini zannetmiştim ve güzel bir sondu benim için, bi vakit sonra öğrendim ki 5.sezon çıkmış sancılı ve uzun bir süre takip ettikten sonra dizinin gerçekten bitmiş olduğunu anladım
  • 3. sezon 8. bölüm olan i see you'da gus hank'in bulunduğu hastaneye (özellikle walt telefonda kendisine yalan söyledikten sonra) gelerek "i see you, walt, sikerün" demek istemiştir.

şüphesiz ki o her şeyi gören ulu gus idi.

ayrıca gus'ın dükkanından getirdiği o çıtır tavukları dea ajanlarına hastanenin aşağı katında servis etmesinin sebebi, hank'in bulunduğu katı olabildiğince tenha tutmaya çalışmasından ötürüdür. ki mike reyiz rahatça yarım kalan (haha yarım kalan! çaktın mı?) kuzenin işini bitirebilsin. seni gidi gus. zehir zehir.

ayrıca i see you = icu = intensive care unit.

hadi kaçtım ben ya, haha.
  • öncelikle silahsızım (swh)
    yeni bitirdim ve gerçekten minik beynim algılamakta zorlandığı için soruyorum. bu diziyi gelmiş geçmiş en iyi dizi yapan nedir ?
    evet kesinlikle en iyilerden ama en iyi mi tartışılır!
    bitmeyen sekanslar, anlamsız diyaloglar, bazı karakterlerde anlamlı gelişim bazılarında sıfır karakter gelişimi. sanki konu aslında beş sezonu çıkartmaz bu yüzden ağırdan alalım denmiş gibi.
    dizideki oyunculuklar gerçekten iyi ama walter da dahil gus da dahil bu kadar az hata yapmaları ve hemen herşeyi muhakkak atlatmaları biraz fazla ‘şey’ değil mi ?
    tekrar ediyorum çok güzel dizi ama kesinlikle en iyi dizi olamaz.
    dexter gibi insana hayatı sorgulatan , doğruyu-yanlışı karıştırtan diyaloglar olsa, game of thrones gibi devasa bir prodüksiyonda finali saymazsak insanı ekrana kitleyip ne olacak şimdi diye tırnak yedirtse, person of interest gibi gerçekle geleceği aynı anda anlatıp izleyeni paranoyak yapsa anlayacağım da , breaking bad bu haliyle dünyanın en iyi dizisi değildir.
  • diziyi yeni bitiren bir arkadaşımdan aldığım edit;

walter white ramiz dayının getir götürünü yapar anca nokta
  • walter white’ın tam anlamıyla heisenberg’e dönüştüğü sahne kanımca empire
  • dizinin bittiği hafta oturup evden çıkmadan 3, 4 günde bitirdiğim dizi.

bu diziyi haftası haftasına takip etmemek en büyük pişmanlıklarım arasında. ben kızgın walter white afişi görünce aksiyon filmi sanmıştım. herhalde çok fazla aksiyon ve ters köşe olunca millet şaşırdı bastı 10 puanı. ama gel gör ki alakası yokmuş.

bu diziyi beğenmeyen birisi varsa ya da benim gibi güzel dizi ama 9.5 puanlık değil diye düşünen birisi varsa bilin ki diziyi bir oturuşta bitirmiştir. oysa bu dizinin zevki bölüm izledikçe hakkında yazılan yazıları okuyup bir hafta bekleyerek çıkıyormuş.
  • en iyi final sahnesine sahip dizidir. 9,5/10
  • her izleyenin sevmek zorunda olmadığı dizi. diziyi efsane yapan çok fazla detay olmakla birlikte esas can alıcı noktası bir çok insanın walter white da kendini görmesi bence.
    hepimizin gençlik hayalleri, umutları vardı hangi birini başardık ki bugüne kadar. ben dünyayı gezecektim daha ülkemi bile gezemiyorum, saygı değer bir işim olacaktı insanlığa faydam olacaktı güç bela memur oldum, vs... benim açımdan uzar gider hayal kırıklıklarım.
    bir gün amansız bir hastalığa yakalansam dönüp baktığımda kocaman bir kaybedilmişlik görürüm muhtemelen kendimde.
    o nedenle walter white heisenberge evrilirken sanki ben de o dönüşümü, değişimi yaşıyormuşum gibi hissettim.
    walter white'ın 'say my name' derken yüzündeki gurur nasılsa sefil koltuğumda bana da keyif verdi.
    sonuç olarak breaking bad benim için izlediğim en iyi dizi olmaya muhtemelen ölene dek devam edecek. çünkü walter başardı, hayatına öyle ya da böyle bir anlam kattı. silik, sefil geçen 49 yıla bedel bir 1 yıl yaşadı. benim açımdan da diziyi efsane yapan budur.
hesabın var mı? giriş yap