şükela:  tümü | bugün
72 entry daha
  • bunu diyen skyler çocuğudur
  • tabii herkese göre farklılık gösterir fakat benim için six feet under, lost ve desperate housewives arasında gidip gelir (psikolojiye gel)
    desperate housewives mı?” şoku yaşayabilirsiniz ama bence dünyanın gelmiş geçmiş en iyi dizilerinden biridir.
    en başta senaryo matematiği daha sonradan pek çok diziye ilham ve yardımcı olmuştur.
    özellikle ilk dört sezonu feci hâlde büyüleyicidir!
    bakın mesela şu an bunları yazarken desperate housewives öne geçti:)
  • izlediği en iyi dizinin breaking bad olduğunu düşünen insandır. belki de diziyi hiç izlememiştir ancak hakkında bu kadar çok konuşulması sebebiyle öyle düşünmektedir. bana ilginç gelense o kadar diziden bahsedilmiş ancak person of interest'in atlanmış olması. iki diziyi de izlemiş biri olarak, benim için en iyi dizi person of interest'tir.
  • ilk önce şu bakınızı verelim tarafımız belli olsun.
    (bkz: ota boka başlık açmak)

konuya gelince; benim de gerek sözlük gerek diğer platformlarda sıkça karşıma çıkan insanlardır.

benim (ve tanıdığım bir kaç kişi de dahil buna) görüşüme göre; sürekleyici, iyi vakit geçirten bir diziydi "ama" en iyi asla diyemem çünkü tüm sezonları bir bütün olarak değerlendirilirse (hatta kimisi aynı sezonda ve anlık olaylarda dahi) kurguda bir çok büyüklü küçüklü hatalar olduğu görülebilir.

edit : not: prison break için de benzer durum söz konusu; bir çok kişi en iyiler sınıfına koyar ama aşırı derecede çok kurgu, mantık hatası vardır. breaking bad, prison break yanında şahaser kalır.
  • en iyi dizi diye bir şey yoktur.

breaking bad harikulade bir dizidir. breaking bad en iyi diziyse, seinfeld ne oluyor peki diye sorarım kendi kendime. en sevdiğim, en etkilendiğim dizidir çünkü.
  • başlıkta "daha iyi" diye sayılan dizilerden çoğu breaking bad gibi belli bir çizgiyi tutturamamış dizilerdir. hepsine değil ama içlerinde en iyi gördüklerime bir değineyim;

the sopranos ilk sezon kült ama devamında bariz bir şekilde kalite düşüyor, 4 ve 5. sezonlar bildiğin vakit kaybı hatta.

oz bir kere herkese hitap edebilecek bir dizi değil. abartılı cinsellik falan mide bulandırıcı. birkaç şok unsuru üzerinden gidiyor dizi.

six feet under her bölümün giriş kısımlarındaki efsane ölüm sahnelerini çıkarsan geriye efsanelik bir şey kalmıyor. iyi drama ama bariz bir şekilde abartılıyor.

house of cards aga bu bildiğin balon netflix'in birçok dizisi gibi. ilk bir buçuk sezon süreklilik falan yerinde ve belli bir kalitede ama sonra dizinin içi boşalıyor. claire ve frank'in boş beleş konuşmalarını izliyoruz. buraya kadar saydığım hiçbir diziyle karşılaştırılamaz çünkü o seviyelerde değil.

başlığı açan arkadaş bbc dizileri demiş. ne varmış bbc dizilerinde? alayı ruhsuz ve birbirinin kopyası diziler. ingiliz dizilerinin alayı yapay geliyor zaten bana. tarzları bir acayip. luther isimli birbirinin kopyası çöp olayları ele alan bir diziyi de utanmadan eklemişti o listeye (bkz: geçiniz)

bana göre breaking bad en iyi dizi değil. yukarıda saydığım sopranos'u daha çok severim hatta. ama genel olarak bakınca breaking bad her sezonuyla sinematografisini, kalitesini düşürmeden ilerlediği için birçok efsane diziden bile daha üst sıralarda olmayı hakediyor. ilk izlediğimde ben de bu neymiş, overrated demiştim ama ikinci izleyişte durumu çakozladım.

ayrıcabetter call saul'a da laf atılmış. bir siktirin gidin diyorum. better call saul bence breaking bad'den bile çok daha kaliteli bir dizi. ayrıca ondan daha zevkli bir şekilde izliyorum. hatta böyle devam ederse kişisel favorilerimi(boardwalk empire, the wire vs.) bile geçecek.
  • breaking bad'in özelliği en iyi dizi olması değil mükemmel bir dizi olmasıdır. game of thrones'un bile bazı noktalarda falsosu var. bu dizinin yok. hikayesi, senaryosu, sinematografisi, kurgusu, oyunculukları, muzikleri, bir diziye ait ne kadar öğe varsa kusursuz.
    tarzınız değildir, sıkıcı gelebilir. begenmeyen olabilir.
  • iki şey sonsuzdur; evren ve ekşisözlükteki dizi, futbolcu, araba, yazar, telefon, işletim sistemi, bok püsür vb. yarıştırmacılığı. ilkinden o kadar emin değilim.

lan dizi işte izleyin, eğlenin, geçin. senin dediğin dizi daha iyi olsa ne olacak? yapımcısı mısın yönetmeni misin? ufak bir rol verecekler desem, hepsi bitmiş final yapmış diziler. adamlar anasını babasını şükür diziler kadar övmedi yahu.
  • los angeles gezisinde dizinin yapımcısı olan sony studios’un en büyük rakibi warener bros stüdyolarının yetkilisi bile üstüme giydiğim breaking bad tshirtünü görünce onca kalabalık içinde tshirtümü işaret ederek “this is the best series” “ever” diye bağırmıştır.

kanal d stüdyolarında yetkilinin en iyi dizi show tv’nin dizisi demesi gibi birşey. tüm dünya bu gerçeği kabul etmişken behzat ç ve leyla ile mecnun gibi 2 dangoz diziye tapan ekşicilerin ne düşündüğü umurumda bile olmaz.