• bugün bile dinlenildiğinde insanı o ilk dinlediği, sevdiği ana götürebilen şarkı.
  • chester o zamanlar her rock yıldızı gibi ağır uyuşturucu batağındadır. uyuşturucuyu bir, iki kere bırakma denemeleri olsa da başarılı olamaz.
    --parantez bilgi--
    genelde rap kısımları söyleyen mike grubun genel olarak müzik ve şarkı sözlerinin mimarıdır.
    --/parantez bilgi --
    chester'ın performansında gözle görülür düşüşler yaşanmaktadır ve grup bundan etkilenmektedir.
    birgün mike chester'a bu şarkı sözleri ile gelir ve chester okuduğunda salya sümük ağlar.
    yani demek istediğim ordaki breaking the habit aslında tamamen chester'a yazılmış kişisel bir şarkıdır.
    chester şarkıyı çok iyi söylemiştir çünkü şarkıyı bir bakıma yaşamıştır ve o gaz ile daha sonra uyuşturucu bağımlılığından kurtulmuştur.
  • orijinalini albüm çıktıktan 4 yıl sonra aldığım albümdür meteora. albümün kitapçığında (adı her ne ise işte) şu yazıyor; en başta 10 dakikalık bir enstrümental eser olması planlanmış. mike shinoda aslında bu eseri meteora'nın çıkışından 5 sene önce yani 1998 gibi bestelemiş ama esere dönüştüremiyormuş. daha çok piano'nun ön plana çıktığı 2 farklı bölümden oluşan bir çalışmaymış. daha sonra şarkıyı çok beğenen hatta bir çok kez en sevdiğim şarkımız bu diyen chester bennington ve linkin park'tan arkadaşları mike'ı enstrümental eserin üzerine söz yazılması konusunda ikna etmişler.

albümün çıkışından önce 5 yıllık bir ön çalışma süresi olan eseri mike shinoda, 20 farklı şekilde şarkı haline getirmeye çalışsa da bir türlü istediği ritmi tutturamıyormuş. şarkı ya çok kasvetli ya da çok melodramik kalıyormuş. en son denemesinde 2 saatlik bir çalışmanın ardından 5 yılda yapamadığı şarkıyı tamamlamış mike shinoda. vuruştan dizelere, piyanodan vokallere çok yoğun bir çalışmanın sonucuymuş bu şarkı. yani eserin yaratıcısı neredeyse %100 oranda mike shinoda iken, hemen hemen tüm linkin park şarkılarında chester'a düet (featuring) yapıyorken bu eserde mikrofonu tamamen chester'a devretmiş mike shinoda. (belki arka vokal yapıyordur)

esas 10 dakikalık enstrümental eserin ilk 2 dakikalık bölümü ile devamında yer alan bir bölüm (piano, gitar ve elektronik çalgılar) sentezlenip şarkının tamamına yayılıyor ve bu eser ortaya çıkıyor.

breaking the habit - youtube
    ayrıca bir anime yapımı olan klip kazuto nakazawa tarafından yönetilmiştir. klipte beni en etkileyen kısım kağıtta "i'm nothing" yazmasıydı.
  • linkin park'ın meteora albümünün 9. parçası.

memories concern
    like opening the wound
    i'm picking me apart again
    you all assume
    i'm safer in my room
    unless i try to start again

[chorus]
    i don't want to be the one
    who battles always choose
    cuz inside i realize
    that i'm the one confused

i don't know what's worth fighting for
    or why i have to scream
    i don't know why i instigate
    and say what i don't mean
    i don't know how i got this way
    i know it's not alright
    so i'm breaking the habit
    i'm breaking the habit tonight

cultured my cure
    i tightly lock the door
    i try to catch my breath again
    i hurt much more
    than anytime before
    i have no options left again

[chorus]
    i dont want to be the one
    who battles always choose
    cuz inside i realize
    that i'm the one confused

or why i have to scream
    i don't know why i instigate
    and say what i don't mean
    i'll never be alright
    so, i'm breaking the habit
    i'm breaking the habit tonight

i'll paint it on the walls
    cuz i'm the one that falls
    i'll never fight again
    and this is how it ends

[chorus]
    or why i have to scream
    but now i have some clarity
    to show you what i mean
    i'll never be alright
    so, i'm breaking the habit
    i'm breaking the habit
    i’m breaking the habit tonight
  • chester bennington'in yamulmuyorsam ilk defa bogurmeden, temiz temiz soyledigi, kulaga sakin gelen ama oldukca da hizli gorunen*parca. kimi bunyelerde asiri hizi takiben intihar dusuncelerini kabarttigi gorulmustur.
  • 2007 yılında torrentten bir oyun indirmiştim. adam oyunun yanında hediye müzik diye bu müziği koymuş. müziğin adı da yazmıyor adını değiştirmiş pezevenk. açtım dinliyorum baya hoşuma gitmişti. sonra ne olduysa bilgisayara format felan attık. aklımda bu şarkı kaldı.yolda yürürken falan ağzıma takılıyordu. bir türlü bulamıyordum şarkıyı internette. aradan 11 yıl geçti. 4 5 gün önce rastgele youtube'da takılırken bu şarkıyı buldum. 11 yıllık içimdeki ukte sonlanmış oldu böylelikle.
  • chester benington'ın favori linkin park şarkısıymış. az evvel öğrendim ve zerre şaşırmadım. bunu sadece intiharına yormamak gerekir tabi. kendisi böyle bir adamdı çünkü... ayrıca yukarıda söylendiği gibi mike'ın şarkının vokalinde zerre payı yoktur.
  • az önce karşıma çıktı da, çok acıklı bir şeyin farkına vardım: olum biz (ilk)gençken burun kıvırdığımız şeylerin kalitesine baksana lan? 20 sene geçmiş üstünden, 20 sene sonra hala dinlenebiliyor - ki bu, grubun "tıraş" şarkılarından biri.

çok kaliteli hayat yaşamışız da bir zamanlar, değerini bilmemişiz. anasını avradını skim.
  • linkin park’ın şahsımca en sevilen parçası olup, yine şahsımca tüm zamanların en iyi parçasıdır.

bu yoruma götü ile gülecekler olacaktır tabii ama önemli olan kişisel olarak benim ne hissettiğim değil mi ?

yıllar geçmesine rağmen hiç bir şekilde bıkkınlık yaratmamıştır...
hesabın var mı? giriş yap