şükela:  tümü | bugün
 • kameranin çoğunlukta omuz hizasinda kullanildiğini biliyorum ama kullanılan handycam olduğunu düşünmüyordum.emily watsonun oynadiği karakterin çıkışsızlığı, tanriyla olan diyaloglar içerileri tirmalarcasına süre geliyor.. film ve fragmanda kullanılan child in time in etkisini de unutmamak lazim.. filmin finalinide bu sikinti içerisinde gayet etkileyici bulmuştum..benim için sıkıntı yaratan film kötü film demek anlamina kesinlikle gelmiyor.. genede dalgalari aşmak ikinci kez izlemekden çekindiğim psikolojik filmdir..lars von trierin (bkz: avrupa) sınıda özellikle unutmamak lazım...önemli bir not emily watsonun ilk filmi...
 • kullanılan el kameraları yüzünden izlenildiginde alışık olmayan bünyelerde baş agrısı yaratan lars von trier filmi
 • trier'in bulanık görüntülerden ve milleti ağlata ağlata gebertmekten hoşlandığının kanıtlarından biri, diğeri için (bkz: dancer in the dark)
 • oyuncuları emily watson ile stellan skarsgard* olan, ara sıra "aaa, hasankeyf köprüsü çıktı, enerji nakil hatlarında bir arıza var herhalde" diye düşündüğümü; yan koltukta oturup filmin ilk yarısı içinde iki big mac menu yiyen öküze (evet evet öküz, hem de hannibal yani) tekme atma isteği duyduğumu hatırladığım; ancak konusunu hiç hatırlamadığım bir trier filmi.
 • türkiyede dalgalari aşmak adıyla oynamış, lars von trierin yapay ışıktan, efektlerden ve müzikten uzak durduğu bir fılmi
 • brimstone'nun "carving a crimson career" albümünün açılış parçası.hızlı melodik süper tek olumsuz yönü vokal.

  breaking the waves

  all of a sudden
  the watch shouted out:
  "it's time to prepare cause
  the ireland shores are in sight"
  a christian town is in our reach
  we're ready
  and we've taken a stand

  fighting til death
  breaking the waves
  fighting til death
  breaking the waves

  violent, furious
  we ride the sea
  with no respect for death
  fearless, dangerous
  we cross the sea
  merciless
  breaking the waves

  the plentiful legions of oden are here
  we loot and destroy
  we're raising our axes and swords
  let's get ready for the kill
  we'll crush the christian hordes

  fighting til death
  breaking the waves
  fighting til death
  breaking the waves

  violent, furious
  we ride the sea
  with no respect for death
  fearless, dangerous
  we cross the sea
  merciless
  breaking the waves
 • (bkz: lars von trier)
  (bkz: dogma95)
 • (bkz: emily watson)
 • oyuncunun performansinin yönetmenin onune gectigi filmlerden birisidir. watson'in bessy'e bu derece hayat katmasinda elbette lars von trier'in payi buyuktur. trier filmin cekimin o yillarda yeni yeni eline aldigi handycamleri denemis ve watson'a oyun anlaminda cok elverisli bir ortam saglamistir. film lars von trier'in filmografisinde bicim olarak yeni bir doneme gecildiginin isaretini verecek kadar onemli bir yer tutar. tum bunlara ragmen watson'in oynadigi betsy karakteri bir cok kişiyi yerden yere vurmuştur. kanimca katrin cartlidge ve emily watson'in acilistaki dügün oncesi konusma sahneleri ve emily watson'in tavsanlara burnunu oynattigi sahneler unutulmazdir.
  tum bunlarin yani sira lars von trier'in takintilari olan jean marc barr, udo kier ve rahmetli katrin cartlidgei filmimizde arzi endam ederken bulabilirsiniz. stellan skaargard'in bu derece parladigi bir baska film daha olmamistir sonralarda hollywood'da onu da bilin, davranişlarinizi gozden gecirin.