şükela:  tümü | bugün soru sor
 • total film'in hazırladığı tüm zamanların en iyi 150 oyunculuk performansı listesinde jane fonda canlandırdığı bu karakterle 8. sırada yer almakta. jane fonda oynadığı bu karakterle oscar, altın küre, new york ve cansas film eleştirmenleri ödüllerini de kazanmış. karakter sinemada kadın oyuncu imajını değiştirmiştir, insanların o döneme kadar izledikleri filmlerden sahip oldukları algı ayarlarıyla oynamıştır.
 • jane fonda’nin 1971´de alan j. pakula tarafindan cekilen klute filminde aldigi roldur. fonda bu rolu basta hic istememis, bir telekiz rolunun yetistirilme sekli ve vizyonuyla bagdasmadigini soylemis. neticede pakula tarafindan bir sekilde ikna edilmis. iyi ki de edilmis ki bu rol ona ilk oscar heykelcigini kazandirmis.

  filmin sinema tarihindeki ozelligi kadin cinselliginin o gune kadar beyaz perdeye yansimamis sekilde gosterilmesi olmus, zira kadinin seks esnasinda ustte olmasi, orgazm taklidi pek bilinmezmis o siralar. erkekleri parmaginda oynatan ama film noir kadinlarindan farkli olarak sonunda kurban olmayan, ceza almayan kadindir bree daniels.

  --- spoiler ---

  kahramanimizdir, adi gibi gucludur sudur budur da elini etegini cekip sakin kasabaya tasinmasaydi daha iyi olurdu.
  --- spoiler ---
 • kısa kırmızı saçlı haline bayıldığım porno yıldızı.