şükela:  tümü | bugün
 • bremen şehrinden oluşan almanya nın tek şehirden oluşan eyaletlerinden biri. digerleri digerleri hamburg ve berlin dir. yüzölçüm olarakta en küçük eyalettir. weser nehrinin denize doküldüğü yerde, bremen limanın oldugu yerdedir. freie hanseastadt bremen olarak geçer.
  (bkz: hanse)
 • bremen'in kuzeyindeki liman şehridir. en ilgi çekici mekanı; amerika'ya göç eden almanların hikayelerini, okyanus geçen gemilerin tarihini öğrenip görebileceğiniz bir müzedir*. müzenin içi birebir gemilerle aynıdır. bremen'den trenle rahatça erişebilirsiniz.
 • istanbul'dan sonra küçük bir kasaba gibi gelen, amerikalıların bir zamanlar liman or üs kurdukları ve onlar gittikten sonra terkedilmiş bir yer havasına bürünen şehir...kuzey almanya'ya özgü soğuk, sert bir havası vardır, ağustosta bile kalın montlarla gezdirir sizi. 5 yılda bir tüm dünyadan tekne ve botların geldiği "sail bremerhaven" tek atraksiyonudur..
  ayrıca hayatımın 9 ayının geçtiği şehirimsi..
 • bünyesinde çakma bir burj el arab oteli barındıran, sessiz sakin ufak bir almanya şehri. bremen'den tren ile* 45 dadikada erişilebilir.

  http://images.google.com/…city&btng=görsellerde ara
 • ankara'ya trenle 45 dk olmasını istediğim yer.
 • gezip, görülebilecek tek eğlencesi klimahaus'dur. ha başka varsa da ben görmedim ama burası yeter.

  http://klimahaus-bremerhaven.de/
 • 1 senedir yasadigim, ve son zamanlarimi gecirdigim sehir.
  yapabilecek cok bir aktivisitesi yoktur.
  bahsedildigi gibi klimahaus gezip gorulebilecek nadir yerlerinden biridir.
  arkasinda bir tane kucuk kumsali vardir, yaza dogru kasabanin hucumuna ugrar.

  merkezde hochschule bremerhaven bulunur. uc dort adet binadan olusur, ve genellikle ogle saatlerinde kalabalik mensa'da peak yapar.

  wulsdorf taraflarina dogru sehir biraz daha lukslesir, villalar daha yogun goze carpmaya baslar. lehe tarafllarina dogru pek fazla bir sey yoktur, goze carpmaz.
  hizli trenle bremen'e ulasim 35 dakika, yavas trenle 55 dakika surer.

  amerikalilarin limandan cekilmesiyle, ekonomisi iyice kotulesmistir.
  neredeyse her uc binadan birinde, kesin satilik ya da kiralik ilani vardir.
  yarayan insanlari, eskiden surekli bir cumbus, 7/24 eglence ve gece hayati oldugunu belirtirler.
  gece gidecek 4-5 tane guzel kafesi, bir iki tane guzel gece klubu vardir ki onlarin da guzelligi tartisilir.
 • başlıca ve hatta tek geçim kaynağı, denizcilik ve liman olan almanyanın konteyner deposu.
 • amerika'da bimmer heaven olarak bilinir. bunun sebebi de almanya'da uretilen tum bmw modellerinin burdaki limandan cikis yaparak amerika'daki sahiplerine ulasmasidir.
 • dogustan sanssiz oldugumu ispatlayan, dogum yerim. sadece havasiyla bile insanin ömrünü yiyebilen, bremene ait liman eyaleti. barindirdigi türk sayisi cok ve genelde babalara "o kadar almanyaya gelmissin, yerlese yerlese burayi mi buldun" diye kizma sebebidir. büyük sehirlerde yasayan cahil bi almanla chat yaparken bremerhavende yasadiginizi söylerseniz "bremenin hafeni mi o ya?" diye absurd tepkiler alabilirsiniz, cünkü onlar bremerhaveni köy gibi görür. keza fazla gezecek yeri olmayan, insanlari da bi garip, bu gunlerde sokakta almandan cok bulgara rastlayabileceginiz yerdir kendisi. parasi olan alisveris icin bile bremene gider. hava 20 derece olsa insan buldugu su cukuruna atlamak ister. istanbuldaki 40 dereceye bedeldir. cogunlukla yagmurlu. ve kötüsü de fazla kar olmaz. kar yagsa bile birkac gune tekrar yagmur yagdigi icin yerler vicik vicik olur. balikciliktan gecinilir. kurumsal islerde diger sehirlerin aksine uzun uzuun beklemeniz gerekebilir.