şükela:  tümü | bugün
 • stefan zweig romanlarından biri.

  --- spoiler ---
  gavat bir çocuğun hikayesi.
  --- spoiler ---
 • stefan zweig yine güzel betimlemelerle mest etmiştir.

  - "sadece mayıs ve haziran aylarında görülen o beyaz, huzursuz bulutlar gökyüzünde uçuşmaktaydı. bu genç ve hareketli oyunbazlar, göğün masmavi meydanında birbirleriyle yarışırken aniden yüksek dağların arkasına saklanarak kucaklaşıyor, sonra kaçışıp kâh mendil gibi buruşuyor, kâh şeritler halinde dağılıyor ve sonunda muziplik ederek dağların tepesine beyaz kasketler gibi yerleşiyorlardı."

  - "tek başınayken kutusunda çıkartılmayan bir kibrit kadar soğuktu ve kendine bile yararı yoktu."

  ayrıca ilk entry'deki gibi değildir.

  --- spoiler ---

  anasını ayartmaya çalışan bir şerefsizin ekmeğine kan doğrayarak gönlümüzü kazanan bir çocuğun hikâyesidir.
  --- spoiler ---
 • kitabı okurken kendi kendime "acaba bu kitap zweig'in ilk kitaplarından mı?" diye düşündüm ki gerçekten de ilk yazdığı öykülerden biriymiş. haddim olmayarak söylüyorum ama yazdığı ilk öykülerden biri olduğu kitabı okurken bariz bir şekilde belli oluyor.
 • stefan zweig'in 1913 yılında yazmış olduğu, tek başına tatil yapan çapkın bir adam ile küçük oğluyla tatile gelmiş bir kadının hikayesinin anlatıldığı kitabıdır.

  bir çocuğun ergenliğe geçişini, annesiyle, toplumla ilişkisinin evrilmesini zweig'a özgü biraz kötümser, biraz da detaycı bakış açısıyla ortaya koymasının yanı sıra yazarın kendi yaşam öyküsünün izleri de kitapta görülmektedir.

  "oyunun hakkını veren biri için çekici olan, mücadele etmek, karşısındakini o her şeyin farkındayken ele geçirmektir."

  --- spoiler ---

  kısa bir tatil için avusturya alplerine giden bir baron, zamanını zararsız bir flörtle renklendirmenin yollarını aramaktadır. kendine fazlasıyla güvenen ve gönül maceralarına her zaman açık olan bu müzmin kadın avcısı, kısa sürede kendisine bir av bulmakta hiç zorlanmayacaktır. tanışıp yakınlaşmak istediği kadının on iki yaşındaki oğluyla ahbaplık kurarak işe koyulur. yakıcı sır annesini elde etmek isteyen bu narsist çapkın tarafından kullanılan bir çocuğun hikayesidir aslında. ne var ki, yetişkin dünyası bazen masum çocuklara büyüklere göründüğünden çok daha berrak görünmektedir…
  --- spoiler ---
 • türkçe'ye yakıcı sır olarak çevrilmiş bir stefan zweig öyküsü.

  (bkz: stefan zweig)
  (bkz: yakıcı sır)

  genel olarak, anlatılan konuya; bir çocuğun gözünden yetişkin ilişkilerine bakış açısı dersek yanlış olmaz sanırım. bu yetişkin ilişkileri spesifik olarak; annenin aldatması, daha doğrusu çapkınlık denemesi üzerinden ilerleyince, merak unsurunu da sürekli ayakta tutuluyor. daha vurucu geliyor kulağa.

  fakat anlatım tarzı, standart bir zweig okuyucusuna; satranç, amok koşucusu, muhteşem bir gece, bilinmeyen bir kadının mektubu gibi aklıma bir çırpıda gelen öykülerden sonra, yavan gelebilir. belki çeviriden dolayı böyle düşünüyorum, bilemiyorum ama okurken, bu nasıl zweig öyküsü ya dediğim dönemler oldu.

  okuyalım.

  bu arada, kitabı internet siparişi ile kargo ücretsiz olsun diye, sepeti gerekli tutara tamamlamak için almıştım. ( bu kısım da zweig kitapları için artık klişe hale evriliyor maalesef) maviçatı yayınları'nın bir baskısıydı. açık söyleyeyim, 70-80 sayfalık bir öyküde 5 tane falan yazım hatası buldum. belki kaçırdıklarım da vardı. hani yazım hatası dediğim de direk yanlış harf falan. imla hatası değil. bu yayın evinden uzak durun özetle. acayip özensiz.
 • yukaridaki saskinlikla okudugum yorumlara ragmen gene heyecani her sayfasinda azalmadan artan, bir cirpida okunan, size karakterlerin hislerini yogun sekilde yasatan bir zweig oykusu daha. bence kadin - erkek bakis acisi farkliligini ortaya cikaran turden bir oyku. zira bakis aciniza gore kitaptaki cocuga olan hisleriniz degisim gosteriyordur diye dusunuyorum.