şükela:  tümü | bugün
 • proje bazlı yönetimin, bir kulübü ne duruma getirebileceğinin canlı kanıtı gibiler.

  temelleri dean smith'le sağlam atılan kadro, doğru ekleme-çıkarmalarla bugünkü haline geldi ve premier lig'e yaklaştılar. birkaç sezondur başarılı bir transfer politikası izliyorlar; smith geçen sezon başlarında aston villa'ya gidene kadarki transfer silsilesi içinde; 2 küsur milyon euro'ya alınıp 13'e satılan stoper ezri konsa (gerçi bunu smith sezon başında aston villa'ya kendi aldırdı), altyapıdan yetişip 13'e bournemouth'a giden stoper chris mepham, smith döneminde 2'ye alınıp bu sezon başında 22'ye satılan forvet neal maupay gibi isimler var.

  genelde 3-4-3 oynatan smith'in ardından thomas frank'ın devralıp, geçen sezon 3-4-3'ü fazla bozmadan devam ettiği, bu sezon ise ilk 11'e direkt montelediği yeni transferler sonrası çoğunlukla oynattığı 4-3-3 ile devam ediyorlar. bana göre championship'te (kadro kalitesi ve performans açısından) en keyifli futbolu oynayan takım.

  sol bek rico henry, oyun kurucu önlibero christian nörgaard (ki onu da bröndby'den tanıyan frank bu sezon başında aldırdı) önderliğinde oyun başlatan, merkez orta saha joshua dasilva ve sol açık said benrahma önderliğinde hücum şekillendirerek baskın oynayan, dasilva'nın partneri mathias jensen'in harç olduğu, sağ açık bryan mbeumo ve en öndeki ollie watkins ile bitirici yönden ağırlık kazanan oyun, ceza sahasına çok adamla yaklaşan, dikine paslaşmalarla içeri girebilen bir profil çiziyor. kitlendikleri anlarda kenarlardan ortalarla watkins'i besliyorlar, ki kanat kökenli olan watkins bu sezon en önde oynadığı halde gol krallığında yarışıyor, burak yılmaz tadında bir sezon geçiriyor.

  championship'te ilk ikiyi bielsa'nın leeds'i ve bilic'in west brom'u kaplıyor, ondan ziyade 3.'lük için fulham ve nottingham forest'la bir yarış içindeler, büyük ihtimal playofflara kalacaklar (sezon devam ederse tabii).

  ama kadro kalitesi ve transfer edilen oyuncuların çapı/sonrasında parlatma yetenekleri açısından epey becerikli birkaç sezon geçirdiler/hala geçiriyorlar, böyle devam ederlerse (şansları da yaver giderse) uzun vadede önleri açık gibi.
 • (bkz: brentford fc/@ceyar i kim vurdu)

  ------------------------------
  ------- brentford fc -------
  --------- bölüm 1 ---------
  ------------------------------

  1889 yılında kurulan köklü batı londra futbol kulübü.

  lakapları ve logoları arılar (the bees), ezeli rakipleri ise diğer batı londra ekiplerinden fulham ve queens park rangers'dır.

  ---------- brentford fc tarihi --------

  1937-1947 arası 6 sezonluk dönem* dışında tarihlerinde ilk defa geçtiğimiz sene (2021/22) ingiltere 1. kademe liginde mücadele etmiş, mütevazi bir kulüpler.

  135 yıllık tarihlerinde elde ettikleri hiçbir nane yoktur. bira markası fuller's'la tarihi bir bağı olan kulübün müzesine bir giriyorsun, kupalar kısmında sportif başarı kupaları yerine bira ve şarap kupalarıyla karşılaşıyorsun*.

  1889 yılında brentford fc'yi kurmayı bile pub'da içerken karar vermiş adamlar*. brentford fc'nin kurucuları archer green ve john henry strachan semtin kürek takımın da kurucusuymuş. yeni açılan spor sahasının yanındaki barda kafaları çekerken, bir yandan sahayı dikizlemişler. sonrasında da 'madem artık semtimizin sahası var, biz de bir de futbol ve rugby takımı kuralım!' diye gaza gelmişler ve brentford fc'yi kurmuşlar.

  1904'ten beridir yuvaları olan griffin park'ı 2020'de terk ettiler. 12.300 kişilik griffin park, sevdiğim bir staddı zira meyhane mi spor tesisi mi belli değildi. kutu gibi stadın 4 köşesinde de 4 ayrı bar olan, ismini bile toprak sahibi birahanenin logosu olan fuller's brewery'nin logosu olan griffon'dan alan tarihi bir yapıydı.

  asırlık ayyaş çınar miladını doldurunca 2020'de 17.250 kişilik gtech community stadium'a taşındılar. yeni yuvaları gtech community, 'eski inönü stadı' tadında küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk, şahane atmosferi olan bir stadyum*. 2017'de yapımı başlanan stadın kapasite arttırma sınırı ise (alan darlığından) 25.000'miş. stadın bu denli küçük olmasının sebebini ise bilemiyorum. - kaynaksız sallarsam belki de premier lig takımı olacakları bugünleri önceden öngörememeleri olabilir. -

  zaten bu ufak kulüp yaklaşık 60 yıldır (1955 --> 2015) ingiltere 3. ve 4. kademe lig takımıydı.
  tarihleri boyu sıralama dereceleri
  gördüğünüz gibi son döneme kadar en üst ligde anca 2. dünya savaşı öncesi bulunabilmişler. fi tarihindeki savaşın sonrasında geçen yarım asır üstü zamanda bir aksiyon olmadığından, direkt daha cafcaflı yakın tarihlerine geçiyorum.

  -------- brentford fc yakın tarihi ------

  kulüp, 2009/10 yılında (2022/23 itibariyle takımın hala başında olan) ingiliz yatırımcı matthew benham tarafından satın alındı. doğuştan fanatik brentford fc taraftarı olan benham, bahis şirketlerine spor verileri sağlayarak zengin olmuş bir iş adamı.

  oxford mezunu benham, 2014 yılında 'sportif kulüpleri ekonomik olarak kaldırma' meselesi hakkında bir hayli kafa patlatmış, bu konuda kitap bile yazmış olan 31 yaşındaki danimarkalı rasmus ankersen'le tanışmış.

  ortaklıkla sonuçlanan bu buluşma, ileride yaşanacak nice başarı için dönüm noktası oldu ve 1000'lerce yıldır 3. - 4. kademe takımı olan brentford fc'nin makus talihi değişti. -ingiliz iş adamı benham, ankersen'in yönlendirmesiyle fc midtjylland'ı da (2014) satın aldı ve ortaklıkları hem maddi, hem sportif başarı olarak danimarkalı kulübü ihya etti ancak konumuz fc midtjylland olmadığından o kısmı pas geçiyorum.-

  yetenek parlatma işinin kitabını yazmış (bakınız the gold mineeffect) ankersen ve başkan benham ortaklığı, kulübü 2014/15 sezonunda 1000'lerce yıl sonra nihayet tekrardan şampiyonşipe çıkarmayı başardı. - ankersen'in tam zamanlı olarak londra'ya taşınmasının, brentford'da resmi olarak sportif direktörlük sıfatını almasının 2015 yazında gerçekleştiğini not düşeyim. -

  sonrasında rasmus ankersen, 2016/17 devre arası en son bröndby if'in teknik direktörlüğünü yapmış olan thomas frank'i projesiyle ikna etti. zamanında danimarka u17 - u17 ve u19'u da çalıştırmış 43 yaşındaki genç yetenek gelişimi dostu hocayı (gelecekte teknik adam olacağı günlerin sözüyle) takıma asistan teknik direktör olarak atadı. ancak o zamanlar bile thomas frank'in görev tanımının sadece asistanlık olmadığını, b takımında genç oyuncuların gelişiminin de baş sorumlusu olduğunu belirteyim.

  rasmus ankersen'in ilk 3 sezonunda a takım hocası olan dean smith (2015/16 --> 2017/18) kulüpten ayrıldı ve 2018/19 sezonunda kadronun başına beklenildiği gibi thomas frank geçti.

  ----- 2019/20 -----

  şampiyonşip sıralaması: 3.'lük, play-off finali
  transfer harcaması: 0.4m €

  kayda değer yeni transferler:
  amr bryan mbeumo* 6.5m € **
  gk david raya* 3.3m € *
  dc pontus jansson* 6.1m €
  dc ethan pinnock* 3.3m €
  dmc christian nörgaard* 3.5m €
  mc mathias jensen* 3.8m €
  dr mads roerslev rasmussen* ?

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  dc (bkz: ezri konsa/@ceyar i kim vurdu) aston villa -2.85m €'ya geldi 13.3m €'ya gitti.-
  fc (bkz: neal maupay/@ceyar i kim vurdu) brighton -2m €'ya geldi 15.6m €'ya gitti.-

  kadro özellikle 2019/20 yılında gelen 6 kıyak takviyeyle şampiyonşip seviyesi için iyice güçlendirildi.
  bunun sonucunda 2019/20'de play-off finali geldi ancak premier lig biletini fulham kaptı.

  ----- 2020/21 -----

  şampiyonşip sıralaması: 3.'lük, play-off'la üst lige yükseliş
  transfer harcaması: 54.7m € kasaya koydular.

  kayda değer yeni transferler:
  st ivan toney* 5.6m € ***
  dmc vitaly janelt* 0.6m €

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  st (bkz: ollie watkins/@ceyar i kim vurdu) aston villa -7.2m €'ya geldi kulüp rekoru 34m €'ya gitti.
  aml (bkz: said benrahma/@ceyar i kim vurdu) 23.1m € (ilk yarı kirası da 4.4m €) westham -1.7m €'ya geldi 27.5m €'ya gitti.-

  bir sezon sonrasında (2020/21) bu sefer play-off finalini kazanıp, tarih yazdılar. böylece kulübün 1946-47 sezonundan beridir süregelen 74 yıllık özlemi bitti ve brentford fc tekrardan ingiltere en üst ligine çıkmayı başardı!

  efsane başarıda büyük payı olan rasmus ankersen, kulüp sahipliği gibi daha büyük işlere girişme adına brentford'daki sportif direktörlük görevini sene sonunda terk etti. genç iş adamı, 3 kurucusundan biri olduğu sport republic sportif yatırım grubuyla 2022 ocak'ında premier lig ekibi southampton fc'yi, 2022 yazında ise (avrupa'da yarı final oynama başarısı gösteren ilk türk takımı olan) mazisi şanlı göztepe'yi (türkiye 2. lig) satın aldı*.

  ----- premier lig günleri -----

  ----- 2021/22 -----

  premier lig sıralaması: 13.'lük - 46 puan
  premier ligde takım kurma harcaması: 35.7m €

  kayda değer yeni transferler:
  dc/dmc kristoffer ajer* 15.7m €
  mc frank onyeka* 10m €
  aml yoane wissa* 10m €
  dc zanka* bedelsiz
  amc christian eriksen* devre arası bedelsiz ***

  yönetim premier ligde takım kurmak için ne çok para harcadı, ne de çok sayıda ilk 11 takviyesi yaptı.

  buna rağmen brentford fc kulüp tarihlerinde premier ligde geçirdikleri ilk yıllarında (2021/22) beklenmedik derecede rahat, küme düşme stressiz bir sezon geçirdi ve oynadıkları pozitif futbolla futbolseverlerin taktirini kazandı. coşkulu taraftarlarının premier lige renk katması da cabası.

  bu arada devre arası yapılan (bkz: christian eriksen/@ceyar i kim vurdu) transferine de parantez açmadan geçemeyeceğim. oyuncunun zamanında başlığına yazdığım girdiden kopyalıyorum:
  ''
  12 haziran 2021'de *euro 2020'de sahada kalbi durdu ve canlı yayında dakikalarca süren travmatik ölüm-kalım mücadelesi tüm dünyayı dehşete düşürdü.
  https://www.youtube.com/watch?v=q8urxzaaweq (olay anı linki)
  https://www.youtube.com/watch?v=thkn-srzapc (olay anı yedek linki)

  bu denli ciddi bir sağlık olayından sonra sahalara dönebilen oyuncu olmamıştı. takımı inter milan olası bir trajedinin riskini almama taraftarıydı ancak tepki çekmemek için oyuncuyu hemen takımdan kovamadılar. doktorların raporlarını bekliyoruz ayağına birkaç ay geçip, olay soğuyunca aralık 2021'de oyuncunun kontratını feshettiler.

  yarım sezon topa dokunamadıktan sonra eriksen pes etmedi ve futbolu bırakma opsiyonunu kafasından sildi. devre arası fellik fellik takım aradı ama transferin son 3-4 gününe kadar hiçbir takım böyle bir riski almak istemedi. danimarkalının futbolculuk kariyeri adeta araftaydı.

  kendisine en karanlık günlerinde yardım elini uzatan isim, danimarka u-16 ve u-17 günlerinde teknik direktörlüğünü yapmış olan thomas frank oldu. yeni premier lig takımı brentford'u başarıyla yöneten yetenekli hoca bitti sanılan oyuncuya devre arası transfer sezonunun son günü (31 ocak 2022) futbola geri dönüş şansı verdi.

  eriksen bu fırsatı olabilecek en iyi şekilde kullandı. brentford formasıyla yeniden dirilen oyun kurucu gösterdiği performansla sezonun en iyi transferlerinden biri oldu. - küçük ama sempatik premier lig ekibi brentford'a ve yurttaş hocasına, oynadığı maçların yarısından fazlasında skora katkı yaparak teşekkür etti.

  danimarkalı ak gandalf, kalp krizi geçirdikten 12 buçuk ay sonra (4 temmuz 2022) müthiş bir kariyer sıçraması yaptı ve dünya devi manchester united'a imza attı.
  ''

  --------------------------------
  -------- brentford fc --------
  --- sezon başı 2022/23 ---
  --------------------------------

  geçen seneki pozisyonları: 13.'lük
  sene sonu tahmini: alt sıralama
  yaz sezonu transfer harcaması: 46.9m €

  kayda değer yaz transfer sezonu:
  aml keane lewis-potter* 19m €
  dl aaron hickey* 16.5m €
  aml mikkel damsgaard* 15m €
  yedek gk thomas strakosha* bedelsiz
  dc ben mee* bedelsiz

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  amc (bkz: christian eriksen/@ceyar i kim vurdu) man utd bedelsiz

  ----- 2022/23 brentford fc kadrosu -----

  td thomas frank

  gk (bkz: david raya martin/@ceyar i kim vurdu)(27) *
  gk (bkz: thomas strakosha/@ceyar i kim vurdu)(27)

  dcr (bkz: kristoffer ajer/@ceyar i kim vurdu)(24)
  dc (bkz: ben mee/@ceyar i kim vurdu)(33)
  dc (bkz: pontus jansson/@ceyar i kim vurdu)(31)(kaptan)
  dc mathias zanka jorgensen (32)
  dc (bkz: ethan pinnock/@ceyar i kim vurdu)(29)

  dr/l (bkz: aaron hickey/@ceyar i kim vurdu)(20)
  dl (bkz: rico henry/@ceyar i kim vurdu)(25)
  dr (bkz: mads roerslev rasmussen/@ceyar i kim vurdu)(23)

  mc (bkz: vitaly janelt/@ceyar i kim vurdu)(24)
  dmc (bkz: christian nörgaard/@ceyar i kim vurdu)(28)
  mc (bkz: mathias jensen/@ceyar i kim vurdu)(27)
  mc (bkz: shandon baptiste/@ceyar i kim vurdu)(24)
  dmc (bkz: pelenda joshua tunga da silva/@ceyar i kim vurdu)(24)*
  mc (bkz: frank onyeka/@ceyar i kim vurdu)(25)
  amc (bkz: saman ghoddos/@ceyar i kim vurdu)(29)

  aml (bkz: keane lewis-potter/@ceyar i kim vurdu)(21)
  aml (bkz: yoane wissa/@ceyar i kim vurdu)(26)
  aml (bkz: mikkel damsgaard/@ceyar i kim vurdu)(22)
  amr (bkz: sergi canos/@ceyar i kim vurdu)(25)

  st (bkz: ivan toney/@ceyar i kim vurdu)(26) ***
  amr/ss (bkz: bryan mbeumo/@ceyar i kim vurdu)(23) **

  --- takım yıldızları ---

  st ivan toney ***
  amr bryan mbeumo **
  gk david raya martin *
 • kadrosunda 6 danimarkalı, 2 isveçli, 1 norveçli, 1 finlandiyalı, 1 izlandalı bulunan iskandinav ekolünün premier lig temsilcisi.
 • yine çıkamadılar.

  ingiltere tarihinin en çok play-off kaybeden takımı.

  edit: 14-15'te championship'te 04-05, 05-06 ve 12-13'te league one'de, 96-97 ve 01-02'de second division'de, 90-91'de third division'de playofflar kaybetmişlerdir. daha öncesi de var tabi ama bunlar yakın tarih.

  edit 2: brentford fc 9'da 9 kaybetmişken, preston north end 10'da 9 play-off kaybetmiş. yani rekor brentford'da.
 • bügün haklarında çok güzel bir bilgisele denk geldiğim kulüp. adamlar moneyball usulü, nerden nereye gelmişler. bilgisele burdan ulaşabilirsiniz.

  çevirmemi isteyenler olursa, zevkle çeviririm.
 • adamlar kazansa premier lig e çıkacak evinde kaybediyor komedi ya
 • bu kahpe şikeci takım elbette çıkamayacaktı üst lige. umarım da bir ömür çıkamaz. hoş zaten sahibi, bahis baronlarından kesesini doldurdu da neyse.

  ligin son iki maçında neler yaptıklarını bahisçiler biliyor. hele son maç efsane satıştı. küme düşmüş takımı yenseler direk çıkıyorlardı ama yenmediler. beter olun beter.
 • premier ligde kalıcı olacağını düşündüğüm takım. çok iyi scout ağları var. ucuza al, parlat sat politikasıyla yıllardır iyi paralar kazandılar. artık bu scoutingi biraz daha yüksek seviye topçular için kullanırlar ve ses getirirler bence premier ligde. uzun zamandır zaten kendilerine sempatim vardı, artık ingiltere'deki takımım oldular.
 • moneyball filmiyle iyice gözümüze sokulan istatistiklerle, matematiksel modellemelerle başarıya ulaşma fikrini futbola uyarlayan kulüp. takımın sahibi matthew benham benzer bir planı danimarka'da midtjylland'da da uygulamaya koymuş ve kulüp tarihinde ilk lig şampiyonluğuna 14-15 sezonuyla ulaşmıştı. bu plan geçen sene itibariyle brentford'ta da uygulanmaya koyuldu ve kulübe danışman olarak istatistik üzerinden futbolu yorumlayan çeşitli bloggerlar alındı. bunun yanında e4 talent gibi sitelerle de anlaşma yapıldı.

  14-15 sezonu sonunda championship'ten yükselen 3 takımdan biri olmayı başaran brentford fc, bu farklı yapısıyla 15-16 sezonu sonunda premier league'e çıkmayı amaçlıyor.
 • 1947 yılından sonra ilk kez, en üst ligde mücadele edecek londra takımı.

  matthew benham'ın kulübü satın almasından sonra girdikleri yapılanma inanılmaz.

  son 3 sezonda transferlerden 100 milyon sterlin'den fazla kar ederek yükselen bu şirin takım, seneye premier lig' de neler yapacak merakla bekliyoruz.

  not: işbu entry 29 mayıs 2021 brentford swansea maçı sonuçlanmadan girilmiş olup, göt olma durumunda kendisini yok edecektir.

  tarih düzeltmesi için marston and son'a teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap