şükela:  tümü | bugün
 • doriath'ın batı topraklarında bir orman. ilk çağ'da edain'in bir kısmı burada yaşıyordu ve turin turambar ejderha glaurung'u burada öldürmüştü.
 • edain'in üç büyük hanedenından haleth'in halkı* buraya yerleşmiştir.
 • brethil, dorthonion'a sınır konumunda bir orman kümesidir. brethil, önceleri muhtemelen doriath ormanının bir parçasıydı. haleth halkı, gelion nehrinin kıyılarında yaşamayı bırakıp, zamanla buraya yerleştiler. bazı drúedain grupları da brethil'de bir süre yaşadı. ormanın temel özelliği, amon obel tepesinin üzerinde, haleth halkının yaşadığı ephel brandir yerleşimidir. taeglin nehri, ormanın içinden geçer.

  kaynak
 • doriath'ın kuzeybatı sınırını oluşturan, batıda teiglin, doğuda sirion nehirleri arasında kalan ormanlık bölge. daha çok kayın ağaçlarından oluşan bu orman, birinci çağda haleth'in halkı olan insanoğullarının yerleşim yeri oldu.

  melian kuşağı doriath'ı çevirdiğinde burası kuşağuın dışında kalsa da doriath kralı thingol'ün hükmü aldındaydı. insanlar beleriand'a geldiğinde, thingol finrod'un ricası üzerine haleth halkının brethil ormanına yerleşmesine rıza gösterdi. bu insan halkı, bölgeye saldıran ork sürüleriyle savaşarak doriath sınırlarını asırlar boyunca korudu.

  nirnaeth arnoediad savaşı başladığında brethil'deki insanlardan bir çoğu hurin'in ordusuna katılıp morgoth'un karanlık ordularına karşı savaştı. elflere ve onların müttefiki olan insanoğullarına büyük kayıplar verdiden bu savaştan sonra haleth halkı eskisinden daha münzevi hale geldi.

  yıllar sonra, hurin'in oğlu turin turambar brethil'e gelip buradaki insanların lideri oldu. brethil ormanı, turin'in lanetli kaderine düşen en büyük karanlık gölge olan morgoth'un ejderhası glaurung tarafından saldırıya uğradı ve bir kısmı glaurung'un alevleriyle kül oldu.

  turin ve annesi morwen öldüklerinde bu ormanda gömüldü ve mezarlarının olduğu yer, gazap savaşı sonrasında beleriand sulara gömüldüğünde sağlam kalabilen çok az topraktan biri olarak adaya dönüştü ve tol morwen ismini aldı. çok sonraları numenor adası'nın denizcileri burayı gemileriyle ziyaret edip turin'in anısını yaşatacaklardı.

  (bkz: turin)
  (bkz: beleriand/@sorg)
  (bkz: the silmarillion/@sorg)

  ana tema: (bkz: fantastik kurgu/@sorg)