*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1944 yilinda duzenlenen ve ardindan anlasma imzalanan bir konferanstir. temel amaci dunya barisini koruyacak bir sistem gelistirmektir. bu anlasmanin sonucu olarak birlesmis milletler, imf ve dunya bankasi gibi organizasyonlar kurulmustur.
 • amerika birlesik devletleri savasin tek galibi olarak bu anlasmayi uygulatmistir. bu anlasmanın bir baska sonucu da yeni bir altin sisteminin kurulmasidir. abd dünya devletlerine "getirdiginiz her ons altin icin 35$ ödemeyi ve daha sonra dolari geri getirdiginizde altininizi geri ödemeyi taahhüt ediyorum" demis ve bastigi karsiliksiz paralar karsiliginde dünyadan altini toplamis ve enflasyonunu dünyaya ihrac eden ilk ülke olmustur. fort knox bu taahhüdün sonucunda toplanan altinlarin korunmasi icin kurulmustur.

  1970'lere kadar sabit kurda seyreden altinin ons fiyati, bu tarihten sonra amerikanin taahhüdünden vazgecmesi ve petrol krizleri ve diger olaylar neticesinde 800 küsur $ mertebelerine ulasinca abd'nin elinde toplanan altinin degerini daha iyi anlayabiliriz.

  sonucta bu anlasma dünya kontrolünü ele gecirmek icin amerikanin önünü acmis bir anlasmadir.
 • bretton woods toplantilarinin on calismalari daha 1942 yilinda baslamisti. 1 temmuz 1944 gunu 44 ulkeden bini askin katilimci abd'nin new hampshire eyaletine bagli bretton woods'ta toplandilar. tum toplantilar adeta ingiltere vs abd kapismasi seklinde gecti. dunya ekonomisine yepyeni bir yon veren bu toplantilar sonucunca keynes'in basini cektigi ingiltere karmasi mucadeleden boynu bukuk ayrildi ve dunya yeni patronuyla tanisti. imf ve dunya bankasi'nin kurulmasina dair kararlar alindi. doviz ve krediler amerikanin gudumune girdi.
 • amerika'nin altin ihracini kaldiramamasi ve petrol krizi nedeniyle, hazine "eeh eytere bea" cekerek 1971'de sistemden cikmi$tir.. sonrasinda 1. (bkz: gatt) 2. (bkz: wto)
 • amerikanın dünya çapında dolarizasyonu başlattığı toplantılar. ayrıca marshall yarıdmlarınında bu amaca hizmet ettiğini iddia edenler vardır. (bkz: marshall yardimlari)
 • amerika birlesik devletleri'ni harry dexter white,
  fransa'yi pierre mendès france,
  ingiltere'yi john maynard keynes temsil etmistir.

  tartismanin galibi white olmustur. "altin, herhangi bir para birimine cevrilmeden once amerikan dolarina cevrilecektir." karari alinmistir.
 • sonucu itibarı ile ingilterenin ve ya o zamanki deyim ile birleşik krallığın* dünya üstündeki hegemonyasını bitiren ve bu görevi amerika birleşik devletlerine veren ekonomik istişare toplantısıdır.

  zaten işgal edilmemiş ülkesi, muazzam para* kazandığı savaş ekonomisi, galip ordusu ile amerikanın; tarihin, tarihi yöneten emperyalleri bayrağını alması kaçınılmazdı. bretton woods yalnızca bunu onaylayan imzalara sahne olmuş bir antlaşmadır.
 • uluslararası iktisat dersi sınavlarından birinde bir öğrencinin "mr.woods says that..." diyerek hocayı ve dahi akabinde sınıfta yer alan herkesi kırıp geçirmiş antlaşmadır..
 • gold exchange standard adinda bir standart getiren ve dolar-altin paritesinin sabitlenmesiyle dolarin uluslararasi iliskilerde referans para olmasina önayak olan konferanstir.
 • bir rivayete göre anlasmanin bozulmasinin sebebi şudur: anlaşmanın bozulduğu esnada başta olan fransiz yönetimi (sanırım milliyetçi de gaulle var başta...) "ulan manyakmıyız biz, çil çil altınları amerikaya verip karşılığında hiç bir kıymeti olmayan kağıtlar alıyoruz...sıçarım ben böyle çarkın içine" deyip bütün dolarları bir uçağa doldurmuş ve altınlarını geri almak için amerikaya yollamıştır. bunu öğrenen amerikan istihbaratı durumu gerekli mercilere bildirmiş ve daha uçak okyanusun üzerindeyken amerika anlaşmadan çekildiğini ilan etmiş ve dolarlar fransanın elinde patlamıştır.