şükela:  tümü | bugün
 • ıı. dünya savaşı sırasında kuzey afrika cephesi'nde, müttefik kuvvetlerinin, almanların tobruk kuşatmasına yönelen saldırı operasyonudur.

  akdeniz denizyolu üzerinden kaplan harekâtı ile ingiliz kuzey afrika kuvvetleri önemli ölçüde takviye almıştır. 12 mayıs 1941 tarihinde iskenderiye limanına ulaşan konvoy, 238 tank ve 40 avcı uçağından oluşan kargosunu boşaltmaya başlamıştır. mısır'daki ingiliz kuvvetleri komutanı general wavell, üç gün sonra 15 mayıs 1941 gecesi, 20 bin kişilik bir kuvvetle 220 tankı harekete geçirmiştir. harekâta 7. zırhlı tümen ve 4. hint tümeni katılmıştır.

  gece boyunca batı çölü'nde 50 km ilerleyen birlikler, sabahın ilk ışıklarında italyan birliklerince tutulan halfaya geçidi'ne taarruz etmişlerdir. 7 matilda tankı yitirmelerine karşın geçidi aşan birlikler, izleyen iki hedeflerini de kolayca ele geçirmişlerdir. ancak gün ortasında harekât artık baskın niteliğini kaybetmiş bulunmaktadır. general erwin rommel'in kanatlara yönelttiği tank karşı taarruzları ingiliz birliklerinin düzenini bozmuştur.

  çatışmaların başlamış olduğu 15 mayıs 1941 gününün gecesinde müttefik birlikleri geri çekilmişlerdir. bununla birlikte halfaya geçidi'nde ufak bir birlik bırakmışlardır. 27 mayıs 1941 gününe kadar bu birlik geçidi tutmayı başarmış, ancak alman birliklerinin giriştiği bir süngü saldırısı gün boyu sürmüş ve geçit, alman birliklerinin kontrolüne geçmiştir.

  brevity harekâtı, ingiliz tarafından 1000 asker, 95 tank, alman tarafı yönünden de 503 asker ve 3 tank kaybıyla sonuçlanmıştır.

  kaynak