370 entry daha
  • ikinci bir brexit oylaması referandumu ve britanya'nın tekrardan ab'e dönmesi artık birçok yerde dile getirilmeye başlandı.

ikinci bir oylama gerçekleşirse ilki gibi sonuçlanmama ihtimali yüksek.
  • tekrar referandum yapılacağı doğruysa (bkz: çıktısı girdisi bir sene). yine de sonuç -kuvvetle muhtemel- ilk oylamadakinin tam tersi olacağı için yapılmayacaktır.
    yanlış hatırlamıyorsam oylamadan bi kaç gün önce kraliçe ayrılma yanlısı oy kullanacağını açıklamıştı. sırf düşüncesini açıklama gibi bi amacı olmayacağına göre -ingilizlerin meşhur öngörüsü ve planlarını da eklersek- hazır istedikleri sonucu almışken o seçimi tekrarlamazlar. tabii ingilizlerin aksine benim öngörülerim felakettir. ytd*
  • brexit liderleri dahil herkes ikinci referandum istiyor zaten çünkü ilk referandum kaza ile kazanıldı. yapılıp yapılmaması şartların olgunlaşmasına bakar, bunu halkın aklına yatacak bir şekilde açıklayabilmeleri lazım.

referandumda cameron için amaç seçimleri kazanmaktı, brexiti promot edenler için ise kılpayı ab'de kalıp bunun 30 sene ekmeğini yemekti. yani hem ab'de olmanın avantajlarını yaşayacaklar hem çıkarız ha diyecekler hem de sağcılar yıllarca yiyebilecekleri bir malzeme edinmiş olacaklardı.

şu an ikinci referandum bu işleri rayına oturtabilir belki ama bence bu noktada avrupa için iyi olan şey uk'ın çıkması, ab'nin iyice yakınlaşması ve ardından uk'ın ayrıcalıklarını kaybederek ab'ye yeniden katılması olur.

avrupa birliğinin ekonomisi canlandı, amerikanın başındaki müteahhit zaten asya ülkelerinin dünyanın dümenine geçmesini hızlandırdı.

uk amerika ile çok benzer kalitelere sahip, haliyle parter oldukları kadar da rakipler. ab dışı uk'ın hiç bir mantığı yok.
712 entry daha
hesabın var mı? giriş yap