şükela:  tümü | bugün soru sor
690 entry daha
  • bbc'nin neredeyse gunbegun guncelledigi diyagram destekli haberle takip edilebilecek arapsaci;
    [http:// https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-46393399 what happens now]
  • halkın gelin çıkalım şu birlikten, biz ingiliziz, bu fransızlarla almanlarla aynı statüye sahip olmaya katlanabiliyor musunuz, yakında türkiye falan da gelecek hepten yarrağı yiyeceğiz tarzı kalitesiz propagandalarla kararlaştırdığı, birleşik krallık'ın ab'den çıkma süreci.

kendilerine o kadar güveniyorlardı ki ab'nin ne isterlerse vereceğini, anlaşmaları kendilerinin istediği gibi belirleyeceğine falan da inandılar

vasıfsız yöneticileri may'in beceriksizlikleri bir yandan, avrupa birliği'nin taviz vermeden süreci ilerletmesi bir yandan 2. dünya savaşının çoktan başlayıp bittiğini ve artık üzerinde güneş batmayan imparatorluk oldukları dönemlerin tarih kitaplarında kaldığını acı şekilde deneyimliyorlar şimdi.

milletleri tarihlerine göre yargılayan takıntılılardan değilim, fakat brexit'in popülist sebeplerinden ötürü bile sürecin daha da zora girmesi çok hoşuma gidiyor.

may'in yaptığı anlaşma reddedildi, şimdi süreci uzatmak istiyorlar ama en büyük isteğim merkel ve ekibinin geri adım atmaması ve birleşik krallık'ı ab'den çıkarsa üçüncü dünya ülkesi statüsünde bırakacak olmaları
  • halkın, gelin çıkalım şu birlikten, çünkü avrupalılar işlerimizi çalıyor, sosyal yardım sistemimiz iyi işlemiyor ve çoğunlukla onlar tarafından istismar ediliyor diyerek başlattığı avrupa birliğinden çıkma sürecidir. fazla aşırı sağçı kesimlerin dışında -ki bunlar artık her ülkede var- kimsenin ırkçılık felan yaptığı, üstüne bu nedenle brexit istediği felan yok. fransızlarla, almanlarla aynı statüde olmamakmış, oymuş buymuş, geçiniz... türkiye ab'ye girecek propagandasının, brexitin ana nedenlerinden biri olduğunu düşünebilmek ise ancak yoğun a-haber izleme sendromu ile açıklanabilir.

may'in başarısız olduğu ortada ama son brexit tartışmalarını izleyen, may ve muhaliflerin konuşmalarını dinleyenler, en azından içi boş bir siyasetçi olmadığını ve ülkesinin menfaatlerini düşünerek elinden geleni yapmaya çalıştığını şıp diye anlar. özellikle bizim ülkemizdeki siyasetçilerle biraz olsun kıyaslayabilirseniz, kendisini seversiniz bile.

ingiltere'nin, ab'den no deal ile çıksa dahi -ki öyle bir ihtimalin neredeyse kalmadığı ortada- 3. dünya ülkesi statüsüne düşebileceğini öngörmekte, yine fazla a-haber alımından kaynaklanabileceğini düşündüğüm bir başka durum. ingiltere'nin, dünyanın en büyük 5. ekonomisi olduğunu ve bir çok konuda oldukça ileri seviyede işler yapmakta olduğunu hatırlatalım. ithalat ve şişirilmiş balon bir ekonomi ile yaşamıyorlar.

bu arada, üstteki entryi yazan suser lütfen alınmasın. ne ingiliz taraftarıyım ne de brexit destekçisiyim, bana bir faydaları da zararları da yok. ama siyaset ile hobi düzeyinde ilgilenen ve avrupa'da yaşayan birisi olarak -kendimce- yanlış verilmiş olduğunu düşündüğüm bazı bilgileri bu entry ile doğrulamaya çalıştım. sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

edit: imla.
  • devamı gelir, avrupa birliği dağılır 3 seneye
13 entry daha