şükela:  tümü | bugün
  • bugün malatya pazarı isimli kuruyemişçide gördüğüm kilosu 130 lira olan bir kuruyemiş çeşidi.tadına da baktım,tad,şekil şemal olarak cevizle alakası yok.normal bildiğimiz fıstığun 2.5-3 katı büyüklükte bir fıstık düşünün,tadı da fıstıktan az daha güzel.ama bir kaju,antep fıstığı değil,fiyatını haketmiyor.
  • (bkz: brazilian nut)
  • olasa olur olmasa da olur bir cerez.
  • düşük karbonhidratlı bir çerez.
    cevizle alakası yok, bademin büyüğü.

tadı tam olarak düşük karbonhidratlıyım diye bağırıyor*

biraz yedikten sonra güzel gelmeye başlıyor aman dikkat.
  • hayatımda yediğim en iğrenç şeyler listesinde ilk üçe giren kuruyemiş.
    o kadar yağlı ki, yedikten sonra mide bulandırıyor.
    "ne yedim ulan ben?" "niye yedim ki?" dedirtiyor.
    tatsız tuzsuz bir kuruyemiş. bademe, cevize, antep fıstığına kurban olsun.
    mide bulandırıp iştah kestiği için kilo vermekte kullanılabileceğini zannediyorum.
    (bkz: bolivian brazilnuts)
  • selenyum oranı en yüksek besin
  • selenyum açısından en zengin besindir. içerdiği selenyum o kadar fazla ve eşsizdirki , günde sadece 5-6 adet çiğ brezilya cevizi yiyerek vücudun günlük ihtiyacı olan selenyumu alabilirsin. selenyum vücutta üretilemediği için ancak yediğimiz besinlerden elde edebiliriz. 5-6 adet brezilya cevizinden elde edilebilecek kaliteli selenyumu ancak 2 kg iç kabak çekirdeği yiyerek alabilirsin, tabi bu da pratikte mümkün değildir. selenyum eksikliğinin tiroid rahatsızlıklarında ve prostatta payının çok etkin olduğuna dair yüzlerce bilimsel çalışma mevcut. bu sebeple de avrupa ülkeleri ve amerika’da tüm süpermarketlerde kuruyemiş reyonlarında mutlaka olan bir üründür. tadı bir antepfıstığı veya fındık olmasa da , amaç sağlık ise kesinlikle tüketilmesi gereken bir üründür. sadece düzenli brezilya cevizi yiyerek tiroid rahatsızlıklarını azaltan etrafımda bir çok insanı gördükten sonra bu yemişin gerçek bir süper gıda olduğuna inandım.
  • (bkz: hashimoto tiroiditi)
    selenyum takviyesi için aldığım 100 gramı 38 lira olan, tanesi bir liradan fazlaya gelen fındık türü. ana vatanı güney amerikadır. bugün ilk kez tadına baktım ve tadı iyi. ithal olduğu ve çok pahalı olduğu için fiyat performansı düşük. şifa niyetine almayacaksanız fiyatına değmez.
  • selenyumdan yana zengin olduğunu duyduğum tatlı bademden irice, iç rengi hafif hindistan cevizini andıran, hafif aroma ve tada sahip bir meyve. kuruyemişlerin pahalılarından.