şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: pembe dizi)
 • senaryoları dışında kendilerine özgü bir dansları, bir teatral durumları da vardır. kişiler karşılıklı diyaloglarında ellerini ve kollarını düzenli hareketlerle ve ses tonlarına uygun şekilde sallarlar. bu sallama öyle bildiğimiz el kol hareketleri değildir (bkz: pandik atmak). hatta sadece sallama da değildir, hem konuşulur hem o el kol hareketleri yapılır hem de sürekli olarak karşı taraftaki diyalog kurulan kişiyle yer değiştirilir. asla oturulmaz, asla toplu halde konuşulmaz ve sürekli bağırılır...
 • evin reislerinin, lordların ve birlikte tüm kamaranın* sanki etrafta başka kadın yokmuş dengi dengine çalan davul noksanlığı* gibi gidip evde ne kadar temizlikçi, uşak, sürücü varsa onlara sırılsıklam aşık olduğu yapımlardır...
 • her birinde istisnasız en az bir güzel kız olan ama gerisi yalan olan diziler.
 • çekimi en kolay dizilerdir cunku sadece yakın plandan oluşmaktadır. bu sayede günde en az 10 bölüm çekerler ki yeter de artar. oyuncular hep sırayla konusurlar, daima çok kötü 2 karakter ve çok saf, iyi kalpli 2 karakter olur kızlı erkekli ve yakısıklı. dizi bunların çatışmasında ilerler. sonunda iyilerden biri ölür, kötülerden ikisi de kaybeder cezasını çeker. diger karakterler meze niyetinedir.
  diger örnek isimler santiago, juanita, margarita, alfonso, eduardo ve yaşlı hizmetçi teyze (ismi yoktur)dir.
 • türkiye'de bıkmadan, usanmadan, reytingi düşmeden yayınlanan bi brezilya dizisi vardır ki brezilyadaki gerçek hayattan kesintiler içermektedir; enflasyon.
 • arjantin dizileri daha güzeldir. çıtır çıtır fırıl fırıl minili bikinili bir sürü kızlar vardır o dizilerde. brezilya dizileri uzun olur.
 • yuzde doksani arjantin ya da meksika cikisli olan; bununla birlikte, turkiye de -trt 1 de- bu konseptte yayinlanan ilk dizi olan "kole isaura" brezilya yapimi oldugu icin turkiye de adi bu sekilde kalan; kah "mendil islatan" kah "ailecek gobek attiran" diziler

  bunlar yuzunden; turkiye de pek cok gomlek utu masasi uzerinde unutularak yanmis, pek cok yemegin dibi tutmus, annesinin basibos biraktigi pek cok minik cocuk balkon korkulularindan duserek yaralanmistir

  (bkz: ailecek hungur hungur aglamak)
  (bkz: ev kazalari)
 • efem, brezilya dizileri, oradan bakinca pek farkedilmese de, iki bariz ve bir gizli amaca yönelik yapiliyorlar.

  bariz amaçlar, egitim düzeyi dusuk brezilya'lilari:

  1- tarih, cografya
  2- toplumsal konular hakkinda egitmek.

  gizli, ve çok basarili amaç ise bir sekilde belli mallarin moda olmasini saglayip bol miktarda satis yapmak.

  hepsine ornekler vereyim:

  köle izaura, 1860-1890 yillarinda geçen bir "tarihi" dizi. bu tarihler arasinda paraguay savasi, 1888 yilinda köleligin kaldirilmasi ve 1889 yilinda cumhuriyetin ilani gerçeklesmis, aslinda geyik bir hikayenin etrafinda bu olaylar anlatiliyor. bir de toplumsal yani var bu dizinin. buradaki* askeri rejim sirasinda çekilmis dizi, inceden cunta yonetimine dokundurarak cumhuriyet-demokrasi denen nanelerin köleleri nereden nereye getirdigi, nasil iyi bir sey oldugu filan anlatiliyor.

  ulkenin durumuna gore, mesela baska dizilerin bazi bolumlerinde gelir dagilimindaki esitsizlik, bir baskasinda kan ve organ bagislarinin onemi, bir baskasinda prezervatif kullanimi islenebiliyor. organ bagisi konusunu isleyen dizi ilginçti, her ne kadar tum br dizilerindeki gibi kim kimin oglu-kim kimin babasi belli olmasa da kanserden mi ne bir seyden rahatsiz bir hatuna ilik nakli yapilip da kadin iyilesince dizide memlekette öldükten organlarinin bagislanmasina izin verenlerin sayisi ikiye katlandi.

  satis konusunda ise bir ara oralarda* olan ve yarisi fas'ta gecen bir dizi var ya. orada jade'nin kullandigi bilezik burada moda oldu, yok satti, üreten kadin* bir boku yokken milyoner oldu. ote yandan turizm sirketleri de tv kanaliyla anlasmalar yaptilar ve burada hic fas pazari yokken bangir bangir fas satmaya basladilar. 11/9'dan sonra çekilen bu dizinin kulturel yani da muslumanlar da her ne kadar adetleri farkli ve bize gore garip ise de onlar da bizim gibi insandir, iyileri de vardir kötüleri de mesajini vermek.

  yaaaa gördugunuz gibi brezilya dizisi de kültürdür.

  unutmadan ... orada brezilya dizisi olarak kullanilan sifat burada meksika dizisi'dir.

hesabın var mı? giriş yap