şükela:  tümü | bugün
 • lisansini harvard'dan, doktorasini oxford'dan almis, su anda columbia universitesi'nde profesor olan asmis supersicim teorisyeni. "the elegant universe" ve subat 2004'te cikmis olan "the fabric of the cosmos" kitaplarinin yazari. the elegant universe'in belgesel halinde de geyik anlatici rolunu pek guzel oynamistir*. angel'in 21 mart 2004 pazar aksami oynayan bolumunde de ed witten ile birlikte adi gecmistir.
 • 9 şubat 1963 yılında newyork'ta doğan amerikalı teorik fizikçi ve en bilinen sicim teorisyenlerinden biridir. 1996 yılından beri columbia üniversitesinde profesör olarak bulunan greene, iki farklı calabi- yau manifold arasındaki ayna simetrisi üzerinde çalıştı.

  teorik fizik alanındaki çalışmalarının yanında greene; the elegant universe, icarus at the edge of time, the fabric of the cosmos kitapları ve pbs'de yayınlanan programlarıyla da geniş kitlelere teorik fiziği (daha çok sicim teorisini) tanıtmaya ve (belki de) sevdirmeye çalıştı.

  1999 yılında yayınlanan, the elegant universe: superstrings, hidden dimensions, and tje quest for the ultimate theory kitabı kurgu-dışı kategorisinde pulitzer ödülü finalistleri arasına girdi ve 2000 yılında the aventis prizes for science books ödülünü kazandı. kitap aynı isimle, pbs televizyonu tarafından greene'nin sunumu ile tv programı haline getirildi ve 2003 yılında peabody ödülünü kazandı.

  ikinci kitabı the fabric of the cosmos: space. time. and the texture of reality 2004 yılında yayınlandı.

  [devam edecek]

  ansiklopedik bilgilerin yanında brian greene, kitaplarındaki basit anlatımı, konuşmalarındaki akıcılık, tonlama ve süreklilikle fizik ilmine hobi olarak merak duyanlara suser garantili yeni ufuklar açmaktadır. şahane bir anlatıcı olarak, the elegant universe kitabında anlattıklarını ted konferansları çerçevesinde 2005 yılında kaydedilen programda 19 dakikada anlatabilmekte, bir takım insanların beynine kazınmaktadır.
 • the big bang theory ye konuk oyuncu olmustur 4x20 de
 • sheldon cooper tarafından önce dizide az öncede twitterda kendi üslubunca tiye alınmıştır..
  "why do people believe that i dislike brian greene's writing? he's written some of my favorite childrens' books". diyerek çocukken nasıl bir manyak olduğunu siz tahmin edin artık..

  http://twitter.com/…cooper/status/56508515057025024
 • sürekli kitap çıkarıyor efendim, durduramıyoruz. en son the hidden reality adlı kitabı yazdı

  http://en.wikipedia.org/…he_deep_laws_of_the_cosmos
 • su aralar kendisini amerikan pbs televizyonunda yayinlanan nova serisinde gormek mumkun. fabric of cosmos icin dort bolum cekmisler ve dun ilk bolumu sans eseri izledim. belgeselin tarzini begenmedim, canlandirmalar ve ve bazi animasyonlar dandikti ama konu cok ilginc. ustelik dunyaca unlu fizikcileri konusturmuslar. izlemeye deger.

  http://www.pbs.org/…a/physics/fabric-of-cosmos.html
 • kütleçekim dalgasının ne olduğunu ve gözlemlenmesinin önemini 8 dk içinde bilal'e anlatır gibi anlatmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=ajzojawfebs
 • çok değerli bir bilim insanıdır. benim özel olarak vurgulamak istediğim ise fizikçi kişiliğinden ziyade daha farklı bir yönüyle alakalı olacak. şu hayatta zevk aldığım iki veya üç şey varsa biri de evren(ler) ile ilgili hazırlanan belgeselleri doyasıya seyretmektir. izlediğim onlarca sunucu, bilimadamı arasında ise brian greene'in o basit, güzel anlatım tarzını tek geçerim. gerçekten konuya ilgi duymuyor olsanız bile bir anda evreni size merak ettirebilir. umarım daha uzun yıllar kitaplar yazmaya, belgeseller çekmeye devam eder. çünkü olayın teknik boyutunda yer almayanlar, çalışmayanlar için teorik fizikçileri anlamak büyük bir çile. fakat brian greene gibi insanlar sayesinde, kendi çalışmalarımızda bile şayet evrene dair bazı konularda referans göstermeye ihtiyaç duyarsak, böyle insanların araştırmalarını sunabilme cesareti bulabiliriz çünkü en azından temel olarak neye hizmet ettiğini, neyi öngördüğünü anlayabiliyoruz.
hesabın var mı? giriş yap