şükela:  tümü | bugün soru sor
 • latince adı neolamprologus brichardi'dir. ülkemizde sadece brichardi adıyla bilinir. anavatanı tanganyika gölüdür. akvaryumda beslemesi inanılmaz zevkli bir türdür. göz zevki konusunda biraz sınıfta kalabilir (muhteşem renkli diğer balıklarla karşılaştırıldığında) fakat sosyal davranışlarını izlemek gerçekten çok zevkli. 5 tane beslediğim bu balıklar aralarında çeteleşip diğer balıkları kendi bölgelerine yanaştırmazlar. yavru olanlar büyüklerin himayesinde ortalarda dolanır. kahveden adam çağırma konusunda da üstlerine yoktur. birisi eğer başka balık tarafından hırpalanırsa diğer brichardi ler "himmet abiyi kıstırmışlar" edasıyla olay yerinde soluk almaktadır. daffodil ile olan benzerliklerinden dolayı çok karıştırılır. daffodil daha turuncumsu renge sahiptir. ikisini ayırmak biraz zordur ama zamanla öğreniliyor. acemilik dönemlerinde bir balığın hangi cins olduğunu uzun bir süre anlayamamıştım.
  (bkz: http://images.google.com.tr/…=görsellerde ara&gbv=2)
 • yavru almayı başardığım ve beni çocuklar gibi sevindiren balıktır. koskoca insan evladını, akvaryum camına, oyuncakçı vitrinine yapışan çocuk edasıyla yapıştırmayı başarmıştır.
  (bkz: zevkten dört köşe olmak)
 • doğal yaşam alanı tanganika gölü olan balık türüdür.
  erkekleri 9-10 cm boyuna ulaşırken, dişileri daha küçüktür.
  kendi grubunun dışındaki balıklara salgırgan olmasından dolayı karma akvaryumlarda beslememelidirler.
  üremeleri sırasında ortalama 50-100 tane yumurtayı kaya oyuklarına bırakırlar. dişi balık sayısı fazla değil ise monogamiktirler. yeni doğan yavrular çok iyi korunurlar.
  büyüdükten sonra bile koruma süreci devam eder. kardeşlerinin bakımına yardımcı olduklarından dolayı akraba kolineleri olusturabilirler.
 • bugun itibariyle yeni bir tasarimla yeniden olusturdugum eski baliklarimi cikartip 2 cm boylu 20 tanesini akvaryumuma attigim balik. ilk yemleri artemia oldu. daha yeni yeni alisiyorlar grup halinde dolasiyorlar.cok saglikli ve canli gozukuyorlar. artik 4-5 ay bekleyecegim 4-5 cm olmasi icin. buradan detaylari bildiririm.

  07.06.2013 editi: brichardilar baya buyuduler, cinsiyetleri nedir bilmem ama akvaryumda savas cikti bekledigim bir durumdu. baliklar birbirlerine saldirmaya basladi. son 2 haftada 4. katliam az evvel gozumun onunde oldu. kesinlikle baliklarin duzenine karismiyorum ama kucuk baligin buyuk baliklarca nasil olduruldugunu gozumun onunde gercekleste abooo diyorum. cok eglenceli baliklar.
 • bir süredir 50 litrelik akvaryumumda beslediğim balık cinsi.
  görsel olarak çok daha güzel balıklar bulunsa da hacmi az olan akvaryumlarda beslenebilmesi ve ilgi çeken sosyal ilişkileri akvaristleri bu balığa çeken nedenlerdir. etçil bir balıktır, yavru bakımı görülür aynı zamanda 3 batın yavru birlikte beslenebilir.
 • afrika tanganika gölünün balığıdır. latince ismi neolamprologus brichardi dir.

  doğal yaşam alanı gölün kayalık bölümleridir. koloni halinde yaşar. koloni dışındaki balıkların bölgelerine girmesine izin vermez. sert dişleri ile ölümüne saldırır.

  tatlı su akvaryumlarında da sıkça beslenmektedir. bir çift brihardi yaklaşık 100 litrelik bir akvaryumda rahat bir şekilde beslenir. daha küçük akvaryumlar ileride yavrulayacak balıklar için küçük kalacaktır.

  tek eşli olan bu balıklar bölgelerini ölesiye korur. kendinden daha büyük balıklara bile tüm güçleri ile saldırırlar. yavruladıkları zaman dişi ve erkek yavrulara beraber bakarlar. büyük kardeşlerde kendilerinden küçüklere bakarlar ve onları yemezler. bu şekilde koloni haline gelene kadar büyürler.

  akvaryumda bakımı kolay bir türdür. haftada bir su değişimi ile ihtiyaçları karşılanabilir. ancak tabiki iyi bir dış filtre gerekmektedir. bakteri kültürünün oturduğu bir akvaryum balıkların doğal hareketlerini sergilemeleri için olmazsa olmazdır.

  akvaryumda bitki bulunmaması gerekir çünkü kumları sürekli kazan bu balık türü bitkileri kökünden sökecektir. bunun yerine bol kayalık ve oyuklar bu balıklar için mükemmel yaşam alanlarıdır.

  beslemek isteyenler bahsettiğim noktalara dikkat ederse oldukça keyif alarak besleyebilir.