şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaygın şekli bric olan bu kısaltma, cümle içindeki gramatik görevine göre çoğul şekilde kullanılır.

  (bkz: bric)
 • bric'in, "south africa" yani güney afrika cumhuriyeti eklenmiş halidir.
 • brezilya, rusya, hindistan, çin ve son olarak da güney afrika cumhuriyetini (south africa) kastetmek için kullanılan terim.
 • birçok uluslararası değerlendirmeye göre dünyanın yükselen ekonomileri olup gelecekte dünya ekonomisinin başat motoru olacaklardır.
 • accayip buyuyen, yukselen yildiz vsvsvs. turkiye'nin yer almadigi ulkeler grubu.

  simdilerde imf'te daha fazla soz sahibi olmaya calisiyorlar, ancak pek olmayacak gibi. avrupa* batan gemileri kurtarmak icin para dilenip ayni zamanda parayi istedigi gibi kullanmak istiyor; ve hatta elin parasiyla diger ulkelere direktif vermeye devam etmek istiyor. ancak artik yedirmezler sanki...
 • 2012'de de büyüme devam edeceklerdir.

  (bkz: http://www.sistematikrisk.com/…eleri-2012-gorunumu/)
 • ergin yıldızoğlu'nun 2 nisan 2012 pazartesi günkü cumhuriyet gazetesinde yayımlanan " 'yükselen güçler' ve türkiye" başlıklı yazısının giriş bölümünü aşağıya alıyorum; bütün yazı şurada (yeri gelmişken bir kez daha, çok yaşasın çok ileri görüşlü çok değerli yöneticilerimiz, sizleri seviyoruz) :

  //mali krizle birlikte daha da belirginleşen uluslararası ekonomik ve siyasi koşullarda, "yükselen güçler" olarak tanımlanan brics (brezilya, rusya, hindistan, çin ve güney afrika) ülkeleri geçen hafta yeni delhi'de dördüncü konferanslarını gerçekleştirdiler. abd'nin, kimi avrupa, arap devletlerinin sözcüleri tarafından her fırsatta "bölgesel güç", "yükselen güç" gibi kavramlarla "önemi" vurgulanan türkiye, bu toplantıda yoktu.

  bu durumun arkasındaki nedenleri sanırım, brics grubunun projesinde ve akp hükümetinin tercihlerinde aramak gerekiyor. brics ülkeleri, batı'nın, kendi egemenliğinin ideolojik, kültürel gereksinimleri doğrultusunda üretmiş olduğu (bkz : edward said) "batı-doğu" ayrımını ortadan kaldırmak, batı'nın egemenliğine dayanmayan yeni bir kapitalist dünya düzeni kurmak istediklerini her fırsatta vurguluyorlar (russia today, 27/3). akp yönetimindeki türkiye ise, artık eskimiş düzenin içinde, onun efendilerinin yanında kalmaya karar vermiş görünüyor. bu saptamayı, akp dış politikasıyla, yeni delhi zirvesinde ele alınan konuları, yapılan tartışmaları, sonunda açıklanan ortak deklarasyonu yan yana koyarak doğrulamak olanaklı.//
 • kalkınma bankası kurma yönündeki çalışmaları devam eden ortaklık.
  son dönemlerde rusya ve çin'in mevcut konumunu yansıtan ekonomik motivasyonlu duruşlarını politik motivasyonlu politikalara çevirme gayreti dikkate şayandır.
 • beş üyesinin nüfusu dünya nüfusunun yüzde 43’ünü teşkil eden örgüt. çok çok önemli bir örgüt. 5. zirvesi güney afrika’nın durban kentinde “entegrasyon ve sanayileşme ortaklığı” teması ile toplandı. örgüt hakkında kısa ve güncel bir analiz için: http://goo.gl/ulh16
 • the diplomat’tan elleka watts, 28 mart 2013 tarihli makalesinde güney afrika'da yapılan 5. nolu zirvesini değerlendirmiş. eğer aldığı kararları başarıyla uygularsa, dünyanın geleceğine damgasını vurabilecek bir örgüt diyebiliriz.

  makalenin türkçe özeti: http://goo.gl/6rsof