şükela:  tümü | bugün
  • pirelli p6'dan sonra ilaç gibi gelmiş lastiktir. pirelli'ye oranla kesinlikle daha sessiz ve daha konforlu. viraj performansı da pirelli'den iyi. lakin pirelli'nin ömrü uzun oldu, bakalım er300 kaç km yol yapacak.
  • güzel lastiktir hoş lastiktir ancak 40000km yaptıktan sonra her halükarda kütük gibi olur, arabama noldu böyle dersiniz.
  • anoktale sağolsun, liste başı yapmıştım bu lastiği. zaten link vermeye üşendiğim zilyon testte her daim ilk üçte (ki genelde birinci geliyor çoğunda).

otobanda, çok uzun ve tahmin ettiğimden çok derin bir su birikintisinde resmen fren pedalı işlemez hale geldi ki anladığım kadarıyla zeminle hiç bir temasım kalmamıştı bir süre için. araç yalpalamadı bile.

kullanmaya başladığımdan beri, zorlamama rağmen esp bir kez bile devreye girmedi. hava basıncı araçların tavsiyesi yönünde 34 yapılırsa zıplatıyor, lastikçilerin tavsiyesi olan 32 de bana kalırsa ömründen yer. o yüzden 33 iyidir.

fiyatı fahiş farketmiyor zaten, bas 12 taksidi kafan rahat olsun.
  • 60.000 km üzerinde yol yaptığım lastik. yol tutuşu mükemmel gördüğüm son hız ise 200'ün biraz üzeri. kadran hatalarını falan sayarsak 200 yapmışımdır. kullandığım araç 2004 model volvo s40 ve gerçekten çok uyumlu. lakin artık aşınmaya başladı ve çok çabuk kızaklıyor (bkz: kızaklamak) ve kolay patinaj çekiyor. yakın zamanda kış lastiği alacağım için şimdilik bekliyoruz. ama yeni sezona (mart 2011) yine bu lastikle girmeyi hedefliyorum. sürtünme direnci hakkında yazılanlar ise tamamen doğrudur. yakıt tüketimini biraz arttırdığı kesin ama verdiği güvenliğe değer. örneklemek gerekirse (bilenler için): ankara'da anadolu bulvarı'dan eskişehir yoluna çıkılan sert virajı 80 km hızla döndüğümü çok net hatırlıyorum. şu an yapsam karşıda alırım soluğu muhtemelen. gerçekten çok sert bir viraj ve 50 ile dönen clio'nun nasıl savrulduğunu da biliyorum.

edit: bu entariden 2 gün sonra 140.00 bakımı yapıldı araca. ön diskler ve balatalar değişti. ortaya çıkan sonuç ise lastiklerin yukarıda bahsettiğim kadar kötü halde olmaması (kızaklama sebebi frenlermiş), bakımdan sonra ise continental ts810 kış lastiği takıldı ve mezkur lastik setimiz çöpe atıldı. bir an için kıyamadım ama çok uzun yol yapıldığı için mart ayında yeni setle yola koyulmaya karar verdik.
  • 50.000 km kullanıp eskittikten sonra tekrar yenilerini aldığım efsane lastik. yol tutuşu şu ana kadar kullandığım lastikler içinde en iyisi. bundan sonra başka da lastik almam...
  • 4.5 sene 68000 km kullandıktan sonra değiştirdiğim lastik. * *

daha 2.5-3 mm diş derinliği vardı fakat yanaklarda çatlaklar oluşmaya başlamıştı.

yeni tercihim birçok araba üreticisinin sıfır araçlarında kullanmasının da etkisiyle dunlop sp1 oldu. * *

umarım turanzalarımın yokluğunu çok hissetmem.
  • insanı en olmayacak şeyin, yani araba lastiğinin fanatiği yapacak bir lastiktir.

evet gerçekten taş gibi bir lastiktir, 100 km de yarım litre daha fazla bile yaktırabiliyor, lakin ki yurdumun batı kesimlerinde kullanılabilecek en iyi lastiklerdendir. yağışlı havalarda gayet iyi (hatta en iyilerden) fren mesafesi ve yol tutuşu, kuru yolda da gayet başarılı frenlemesi ve tutuşu var.

serviste lastikleriniz eskimiş ve yıplanmış, değiştirelim mi dediler (eski lastikler de er300) michelin energy saver tavsiye ettiler, uygun fiyat verince de takin dedim maksat değişiklik olsun. arabayı servisten aldım, yeni lastiklerle araba inanılmaz yumuşak gidiyor, sanki 2. amortisör takılmış gibi, ilk başta hoşuma gitti, ama sonra dedim bu kadar yumuşak lastik bu yollarda çabuk yıplanmaz mı, balon yapmaz mı diye, ondan sonra gayet rahat döndüğüm virajda da tutunamama eğilimi gösterince servise gittim, ben turanza er300 istiyorum dedim, sağ olsunlar, hiç sorun çıkarmadan yepisyeni turanza er300 lerimi taktılar, takar takmaz araba kütük gibi oldu, dump dump diye geçtiğim yerden çötönk diye geçmeye başladı, ama olsun, benim içim şimdi rahat, kaldırımlara rahatçana küt diye çıkabiliyorum, bozuk yolda abartı bir çukur olmadığı sürece hız kesmeden devam ediyorum, çünkü biliyorum ki turanzalar taş gibi lastik.
  • yaptığım araştırmalar ve sözlükte hakkında yazılanlardan sonra aldığım ve 2 aydır kullandığım lastiktir. ses konusunda beni rahatsız eden bir durumu olmadı bunun yanında frenleme konusunda oldukça başarılı. en az 10 lastikçi dolaşmam sonucunda hepsinin ortak noktası turanza er300 tavsiye etmesidir. yetkili bayiiden almanızı öneririm, tanesi 150 tl ye gelmektedir.
  • 40000 km de 2010 astra ile (fabrika cikis lastikleri turanza er300-fransa uretimli) dag bayir yollarda sivri bir tas ustunden gectigimde, sag on teker dangurd diye ses cikarmis, merak edip baktigimda 3 cm capli bir baloncugun dis yanakta belirdigini gormusumdur (lastik havasinin normalden fazla olmasina ragmen -34-,sanirim tas ile cant arasinda kalarak tel kopmasi yasandi). bu zamana kadar yol tutusunun, astranin sert suspansiyonlarina da bagli olarak cok iyi oldugunu yazmak lazim. virajlari alisi aracin alt kisminin bu kadar yuksek olmasina ragmen basarili idi. frenlemesi, yagmurlu havalar-islak zeminlerde herhangi bir sorun cikartmayisi,uzun omurlu ve turkiye sartlarina karsi dayanikliligi artilaridir. aracin ve lastiklerin sertligi (40000km de lastikler sertlesiyor 3 yaz-kis) , ic kisimda ses olarak kullaniciya geri donmektedir. yasanan balon cikarma sonrasi yaklasik 2000 km lik yola gidecegimden dolayi, on 2 lastigi birden degistirdim (gumleme diye tabir edilen duruma sebebiyet verebiliyormus, bridgestone yol yardiminin soyledigi sey bu), michelin primacy 3 aldim. (pazar gunu ve bilmedigim bir bolgede biraz mecbur kalarak hicbir arastirma yapmadan- ayrica satin aldigim yerde er300 olmadigi icin). almanya uretimli primacy 3 lerin ispanyol uretimlerine gore daha dayanikli oldugunu yazmis insanlar, benim turanza er300 ile primacy 3 arasinda farkettigim ilk sey, arac ici sesin (kasis, yol surtunmesi, cukur vb..) farkedilir sekilde azalmasi ve direksiyonun hassaslasmasi idi. ayrica yol ustundeki cukur vb. seylerden daha az titresim aliniyor gibi geldi. primacy 3 ile turanza er 300 arasinda fiyat farki var (arastirmalarima gore primacy 3 daha pahali, arastirma ile daha ucuza bulmak mumkun olabilir). su anda aracta 2 er300 arka - 2 primacy on lastik mevcut, en kisa zamanda arka 2 lastigi de primacy 3 ile degistirmeyi planliyorum. bana gore 40000 km de lastik degisimi yapilmasi zaten gerekli (basa gelen cekilir, heh). yumusak lastiklerin omru sert lastiklere gore daha kisa oluyormus, bunu da ogrendik. ayrica lastik ustunde dot yazan kisimda lastigin uretildigi hafta ve yil yazmakta,(lastik alirken dikkat edilecekler konusuna giriyor gibi olsam da) lastik alinirkenki tarih ile bu dot yazan kisimdaki tarih arasinda 6 aydan uzun sure olmamasi lastikcilerin onermesiymis, bu da boyle bise. kazasiz surusler efenim.
  • kullandığım en iyi lastiktir. lastik türkiye yollarına uyumlu. yol tutuşu çok başarılı. sert olduğundan dayanıklı. fren mesafesi çok iyi. çok hafiften ses yaptığı doğru ama rahatsız edecek boyutta kesinlikle değil.