şükela:  tümü | bugün
 • ray dalio tarafindan yonetilen dunyanin en buyuk hedge fund'larindan biri. 100 milyar dolardan fazla aum*'u vardir. tarihi boyunca consistent olarak kazanc saglayabilmis ender fonlardan biridir. ust kademedekilerin altlarindakilere ozgurce laf soktugu boktan sirket kulturuyle zamaninda bir cult'a benzetilmistir the new yorker tarafindan.
 • laf sokmanin otesinde garip bir kulturu oldugunu dusundugum sirket.
 • cidden cok garip, anlatilmaz yasanir denilebilecek bir sirket. simdiye kadar kiyisindan kosesinden gordugum kadariyla, calisanlarinin her biri ofisteyken tam bir asshole, ama ofis sinirlarinin disina cikilinca gayet makul insanlar. benim bu durumdan yaptigim cikarim sudur ki, insanlarin bir kulte benzettigi sirket kulturu, bir asshole olmayi zorunlu kiliyor.
 • 2013'de abd'de borç tavanı krizi yaşanırken how the economic machine works in 30 minutes videosunu hazırlayarak meclisi borç tavanını yükseltmesi konusunda sıkıştırmış olan şirkettir.

  türkiye'deki lobi faliyetleriyle kıyaslandığında adamların ne işlere kalkıştığını görünce hayranlık duymamak elde değil.

  ayrıca videoda ekonomi o kadar basit ve güzel anlatılır ki okulda 3-4 yılda zihninize yerleşen kavramları yarım saatte gayet iyi öğrenirsiniz. seslendirmeyi yapanın bridgewater associates'ın kurucusu ray dalio olduğunu ayrıca hatırlatırım.

  https://www.youtube.com/watch?v=phe0bxaiuk0
 • ekonomiyi bulan adam ...

  bölük pörçük doğrulardan sonra olaya uzaktan bakıldığında ne olduğunu anlamamı sağlayan zattır kendileri.
 • türkiye'de olmasa da, özellikle amerikan finans çevresinde fazlaca ilgi çeken dünyanın hala en büyük hedge fonu.

  sürekli şirketi içinde çalışanlarını nasıl dinleyip, nasıl onlara uygun yerlerde görev verdiklerinden bahsettikleri haberler çıkarıp reklam yapmayı tercih ediyorlar. bu yönleriyle getirileri ve aum büyüklüğü ile değil ik politikaklarıyla saygı uyandırıyor.

  tabi bunda kurucusu ray dalio'nun vizyoner hayat görüşünün çok büyük etkisi var. hatta şirket ve hayat prensiplerine dair ayrı bir web sitesinden şirket politikalarını paylaşmışlar.

  https://www.principles.com/
 • bu kadar çok talep gormesine anlam veremedigim fon.cok daha basarılı fonların ne müsterisi var ne biseyi.nitekim appalosa management 20 milyar dolar yonetirken bunun 200 milyar dolar yonetebilmesi saka gibi
 • şirket içindeki prensiplerin ve çalışma kültürünün neye dayandığına dair ted konuşması.

  ray dalio‘nun konuşması ciddi anlamda aradaki seviye farkının ne boyutlarda olduğunu gözler önüne seriyor.