şükela:  tümü | bugün
 • briefs denince ic camasiri anlamina gelir.
  (bkz: anne sexton), "briefs of my childhood"
 • almancada mektup demek. ne guzel, ne ho$tur der brief.
 • (bkz: ozet)
 • körfez savasi sirasinda habire cnn'e cikan amerikali bi takim generaller dolayisiyla cokca maruz kaldigimiz "briefing"den türetme... olabilir yani... özet anlaminda... misal, su paragraf uzunlugundaki ilk cumle "brief" olsaydi söyle olabilirdi: körfez, savas, cnn, amerikali general, briefing=>brief... oldu be...
 • müsteri temsilcileri kreatiflere brief verir dururlar ama hic bir zaman dogru brief vermezler olan da kreatiflere olur... haa bi de generallerin briefleri olur..
 • içinde yaratıcı strateji cümlesi olanı makbuldür.
  brief, kimden kime veriliyorsa ona göre değişkenlik gösterir. ayrı bir uzmanlık alanıdır esasen, iyi bir brief'in yaptıramayacağı şey yoktur kanımca...
  de-brief vardır bir de, ben şunu anladım, doğru mu anlamışım'ın yazılı belgesidir.
  bazı reklamcılık kitaplarında, efsane kampanyaların efsane brieflerini bulmak mümkündür ayrıca.
 • yaratıcı insanların iyisini almak için on takla atabileceği dokümandır. iyisi, işeri çok kolaylaştırır..
 • brief reklam sektöründe en çok geçen kelime olsa gerektir çünkü aslında, en dibinde bir yerde, müşterinin ihtiyacını ya da talebini ifade eder, yani reklamverenin ajansa para verme sebebinin ta kendisidir. reklam sektörü hizmet sektörüdür, müşteri velinimettir, karar mercii, para kaynağıdır. o bakımdan briefin dönüp dolaşıp en popüler kelime olmasına şaşmamak lazım gelir herhalde.

  iyi brief iyi iş çıkarır.
  kötü brief zaman ve efor, ve dolayısıyla da motivasyon ve hırs kaybettirir.

  iyi brief adı üstünde brieftir, yani kısa ve özdür. lafı dolandırmaz, diyeceğini der, yolu gösterir, tabiri caizse yaratıcıyı yemler*.
  yaratıcı adam uzun briefle boğuşmayı sevmez. kendisi kampanya mesajını ortalama 30 saniyede nasıl anlatabiliyorsa, brief yazarının da koca toplantıları, dipsiz araştırmaları, pazarlık ve inatlaşmaları, gereklilik ve zorunlulukları bir sayfaya sığdırmasını, kendisi gibi oyuncaklı düşünebilmesini ister, hakkıdır da... hakkını almazsa kinayeci olur, okumaz, inanmaz, sallamaz.

  briefi yazmak uzun sürüyorsa ve bunun "briefin yazılıyor olması" dışında bir sebebi yoksa, mesela bir yerden eksik bilgi ya da onay beklenmiyorsa, briefi yazan kişinin kafası karışık demektir. o briefi yazıp yaratıcı grubun da kafasını karıştırmasa aslında iyi olacaktır.

  briefsiz iyi iş çıkaran yaratıcılara sratejik planlamacı maaşı da verilse de iyi olacaktır.
  diğer yandan, brief yazarken yaratıcılığı brief aşamasında pırtlatarak taşı gediğine koyan brief yazarına da yaratıcı maaşından bir miktar verilse, o da iyi olur.

  bir de briefi kafaya takmayıp gönlünce coşan yaratıcılar vardır, onlar da abidik gubidikle uğraşacaklarına bari önemlisinden iki satır okusalar o da herkes için daha iyi olur.
 • (bkz: briefs)
 • rss feed'lerinizi kolayca okuyabilmenizi, düzenleyebilmenizi sağlayan firefox eklentisi. en güzel özelliği; bookmark'larınızda bir klasörde tuttuğunuz feed'lerin bulunduğu klasörü seçmek suretiyle kendisini özelleştirebilmeniz... klavye kısayolları bulunuyor, rss içeriğiniz içinde kolayca arama yapmanıza imkan veriyor. feed güncellendiyse alarm veriyor, vs..

  https://addons.mozilla.org/…n-us/firefox/addon/4578

  (bkz: firefox eklentileri)