şükela:  tümü | bugün soru sor
 • platonik aşkın doruk noktasıdır ve bir adam, karışılık beklemeden aşık olan bir kadının duygularını bu kadar mı güzel anlatır...
 • 'sana, beni asla tanımamış olan sana' şeklinde başlar mektup.

  stefan zweig tarafından 1920'lerin ilk yarısında kaleme alınmıştır. bu kitapta hayatı boyunca delicesine sevdiği, ancak kadının varlığından haberi bile olmayan adama yazılan bir mektup yer alır. sadece kadının, tek kişinin iç dünyasından yola çıkılarak aşkın çözümlemesi yapılır. bu da zaten, sadece stefan zweig kadar psikoloji birikimine sahip bir yazar tarafından mümkün kılınabilirdi.

  ancak kitabı bitirip kapağını kapattığınızda şu soruyu sorarsınız: 'böylesine bir aşk gerçek olabilir mi?'

  bir çırpıda okunan, akıllarda yer eden, bazı yerlerde insanın içini acıtan, bazı yerlerde ise insanın içini ısıtan bir kitaptır bu. okunmalı, okutulmalıdır.
 • erkek bir yazarın kaleminden, delicesine aşık bir kadının, aşık olduğu adama mektubunu içeren novella.

  --- spoiler ---

  öykü bittikten sonra akla ilk gelen şey şu oluyor : bu mektup adama nasıl ulaştı? malum, mektubun zarfında herhangi bir bilgi yok. kadın da adamla ilgili bilgileri kimseyle paylaşmıyor ve ölene dek bu mektubu yazıyor. yani kimsenin kadınla olan ilişkisini bilmediği bu adama bu mektup nasıl geliyor?
  --- spoiler ---
 • aslında küçük bir obsesyon gibi gözüken bir şeyin insan hayatını nelere çevirebileceğinin öyküsüdür kanımca. yani onu hiç tanımamıştır bile meçhul kadın, kafasında bir adam yaratmış ve nasılsa hayatını ona adamıştır. kendine başka bir konu başlığı seçse çok farklı olabilirmiş gibi hayatı. ama sorun da burada ki seçimlerimizi bilinçli yapmıyoruz ve aslında birçoğumuz meçhul kadın gibi 13 yaşının sekellerini yaşıyor yalnızca.
  ama zweig yine de yüreğimi dağladı be.
 • sağlam bir takıntıdan daha güçlü bir silahın olmadığını gösteren kitap. tüm bu saplantılı düşüncelere rağmen, kitabın sonuna doğru okuyucu olarak, kadının çıkarsız ve saf aşkına inanıp, saplantılı olduğu adamın, bu bilinmeyen kadınla ve daha pek çoklarıyla yaşadığı ilişkilerindeki yüzeyselliğe sinirlenmeden geçemiyor insan. ama bilinmeyen kadın asla sinirlenmez sevgilisine ve gerçek aşkı tam olarak burda sorgularsınız. böyle bir aşk gerçek değil midir?
 • uzun süredir okumayı erteleyip, nihayet geçen sabah işe giderken okumaya başladığım ve bir solukta bitirdiğim güzel kitap.

  sanırım bir adam, kadın ruhunu üzerine bu kadar geçirip, bu kadar hoş bir öykü yazar. bir kadın yazarın kaleminden bile bu kadar etkileyici bir şeyler döküleceğini pek sanmıyorum.

  --- spoiler ---

  ayrıca okurken keşke bilinmeyen kadınla, yazar r. hiç karşılaşmasın demiştim. hep tek taraflı olsun istemiştim öykü. ama fiziksel olarak karşılaşsalar bile, yazar bilinmeyen kadınla hiç manevi olarak yakınlaşmamış. tanımadı bile çocuğunun annesini.

  --- spoiler ---
 • bir kadının hayatı boyunca tek bir adam için duyduğu mutlak aşkın bir erkek gözünden ne kadar etkileyici bir şekilde anlatılabilineceğini gösteren eserdir.

  --- spoiler ---

  "sana, beni asla tanımamış olan sana" diye başlayan mektup boyunca kadın hep "sen beni asla tanımadın" diyor. çünkü erkek, kendisine delicesine aşık olan ve yıllar boyunca kendisinden hiçbir şey beklemeksizin hiç vazgeçmeyen kadını bu özelliği ile hiç tanımıyor. kadın da bir "bilinmeyen" olarak aşkını tek başına yaşıyor ve sonunda ona bu mektubu yazıyor.

  --- spoiler ---

  satranç ile hayran olduğum stefan zweig, bilinmeyen bir kadının mektubu ile gönlüme taht kurmuş oldu. şimdi sıra bir kadının yaşamından 24 saat'te.
 • bir insan başka bir insanı nasıl hissedebilir, yaşayabilir sorularının yanıt bulduğu kitap. eğer aşk diye bir şey var ise; bu eserde zweig onu size hissettirecek. evet inanmasanız da yaşayacaksınız bu yapıtta; aşkı, sevgiyi, ya da adını ne koymak isterseniz o'nu.
 • stefan zweig'in 1920'li yılların başında yazdığı öyküsü. behçet necatigil tarafından yapılan çevirisi oldukça duru, hikaye benzerlerine göre oldukça kısa.

  --- spoiler ---
  "beni teselli edecekler ve birtakım sözcükler söyleyecekler, sözcükler, sözcükler; fakat ne yardımı dokunabilir ki sözcüklerin bana? biliyorum, ondan sonra yine yalnız olacağım. ve insanların arasında yalnız olmaktan daha korkunç bir şey yoktur."
  --- spoiler ---
 • zweig'ın insan psikolojisini ne kadar iyi algılayıp yazdığına değinmeyeceğim, kendisinin akıcı ve sanatkarane üslubuna methiyeler düzmeyeceğim yalnızca şunu söyleyebilirim ki, kitabı okurken zweig'ın kurduğu her cümleyi, yazdığı her kelimeyi kıskandım. ve galiba artık yazmaktan vazgeçiyorum.

  unbekannte! ne kadar acıklı ve öksüz bir sözcük. sanki platonikliğin, henüz gençlik çağındaki bir kızın kendi dünyasının tek gerçekliği olarak düşünecek kadar büyük bir saplantıyla -belki de tutkuyla- sevdiği adam tarafından görmezden gelinmesini, tanınmamasını, adının bile bilinmemesini hatta kız için çok şey ifade eden arzu ve sevgi dolu birleşmenin ürünü olan küçük ve masum bir hayatın tüm yükünü, acısını başındaki iki harflik ''un'' olumsuzluk ekiyle sırtlanan, kadına bilinmez bir üst kimlik kazandıran hüzünlü bir sözcük. bir kadının çocukluğunu, genç kızlığını ve kadınlığını adadığı bir sözcük, bir unvan.

  kadın, her doğum gününde adama gönderdiği beyaz güllere dönmüş! yalnızca yılda bir kere kendini hatırlatan, belki de hiç akla gelmeyen merak dahi edilmeyen. kendisini delicesine büyük bir tutku ve saplantıyla seven, sevgisini yüreğine gözleri zar zor gören yaşlı bir kadının beyaz bir kumaş parçasına büyük bir zahmetle işlediği bir gergef gibi metanetle ve fedakarca işlemiş olan kadın tüm bu acının defalarca karşılaştığı, seviştiği kadını tanımayacak kadar vefasız bir adam için olduğunu bilseydi, yine de onu sever miydi?

  severdi. çünkü kadın da görünmeyeni uzaktaki bir müziği hatırlarcasına, cisimsellikten yoksun ve tutkulu bir tinsellikle düşlemişti.