şükela:  tümü | bugün
 • http://instagram.com/thebrigadeiroco şu hesaptan sipariş verilebilen, bağımlılık yapan brezilya tatlısı.
 • ev arkadaşımın brezilyalı yavuklusunun bizim evde iki güne bir yaptığı (bkz: #56395055) leziz brezilya tatlısı. leziz olduğu kadar kolay da.

  tarifini de yazayım tam olsun:
  400 gram yoğunlaştırılmış-şekerli süt (condensed milk) (evde nasıl yapılacağının tarifi aşağıda) içine 1 çorba kaşığı terayağ ve 3 çorba kaşığı kakao (bulabiliyorsanız kako yerine iyisinden kalıp çikolata da kullanılabilir, kakao oranları yüksek pastacı çikolatası - yani adı bu mu bilmiyorum tabii). bir tencereye bunları koyup karıştırarak ısıtıyoruz, kıvamı katılaşmaya başlıyor, yanardağ gibi baloncuklar yapıp kaynadığında kapatıyoruz. kıvamı neredeyse bir köfte yoğurabilecek gibi olacak. sonra soğumaya bırakıyoruz, elimizi yakmayacak kadar soğuduğunda, yani hafif ılıkken, elimize tereyağ sürüp (yapışmaması için) truffle boyutunda (ceviz büyüklüğünde) yuvarlıyoruz, sonra da kakaolu eti puf'un üstündeki o pıtırcık kahverengi parçacıklar var ya, onunla üzerini kaplıyoruz. (o zımbırtıların adı sprinkle ingilizcede, ama türkçede bi adları var mı bilmiyorum, pastacılık işlerinden anlayanlar yazarsa eklerim). sonra da buzdolabına (ya da hızlı olsun istiyorsak buzluğa) koyuyoruz, iyice soğuyunca afiyetle yiyoruz. bu miktarlardan elinizin ayarına göre 7-8 civarı lopçukunuz olacak.

  condensed milk/yoğunlaştırılmış süt denen şeyin tarifine gelirsek: 1 litre süt için 130 gram/ 1 küçük boy kupa şeker (şeker oranı azaltılabilir) ve yarım çorba kaşığından azıcık fazla karbonat gerekli. bizim brigadeiro tarifi için bunun yaklaşık yarısı yeterli. sütü kaynatıyoruz, kaynayınca şekeri karıştırarak içine atıyoruz süt yoğunlaşınca (yarı kıvama kadar) karbonatı ekliyoruz karıştırmaya devam ediyoruz kısa süre sonra altını kapatıyoruz. çok kaynarsa çok katılaşıyor, aynı sütü bir daha kaynatacağımız için (kakao ve tereyağı karıştırırken) hala cıvıklığını koruması önemli.

  truffle denen arkadaşları, kakaolu tatlıları, çikolatayı filan seviyorsanız bunu gerçekten seveceksiniz. bence truffle'a bin basar.
  afiyet olsun.
 • brezilyalı eski kız arkadaşımın sayesinde öğrendiğim tatlı. çok lezzetlidir yalnız yapımı için "condense milk" yani yoğunlaştırılmış süt gerekli ve bildiğim kadarıyla türkiye'de çok popüler bir şey değil.

  rivayete göre ilk general eduardo gomes'e ithafen yapılmıştır. zaten brigadeiro da "general" anlamına geliyor.
 • yapımı için gerekli olan condensed milk 'in macrocenter'da 9-10 tl arası bir fiyata satın alınabileceği enfes brezilya tatlısı.
 • brezilya’da kaldığım süre boyunca bol bol yediğim, kaşıkla da giriştiğim brezilya’nın başka hamur işlerinde de aşırı fazla kullanılan brezilya çikolatası(brezilya tatlıları arasında bizimkiler gibi sütlü tatlılar yok, hepsi kremalı veya içi dolgulu hamur işleri). sanırım yapımı oldukça basit ki brezilyalı ev arkadaşım çabucak hazırlamıştı. ben de marketten bunu türkiye’de yapmak için nestle marka 3 konserve condensed milk almıştım ama annem onlarla trileçe yaptı sanırsam*. tadı güzel ama öyle “oh, wow, öldük, bittik”lik bir şeyi de yok.
  ayrıca sanırım brigadeiro‘nun general gibi bir anlamı vardı çünkü sao paulo‘da metroda iken bir durağın adının brigadeiro olduğunu görünce merak edip anlamını sormuştum. brezilyalı arkadaşım da orduda bir pozisyon olduğunu açıklamıştı. ama neden bu tatlının adı general, hiçbir fikrim yok.
 • mikrodalga fırında da pekala yapılabilecek brezilya tatlısı. leite condensado dedikleri yoğunlaştırılmış süt (istanbul'da hiç bulamadım hazırını) sayesinde tadı pek leziz olmaktadır. zaten diğer bileşenler tereyağ ve kakao, bir de süsler işte. minik minik çikolata topları şeklinde tüketilebildiği gibi canınız sunumla uğraşmak istemiyorsa kaşıklayın gari efendim. elinizde malum sütten varsa şu garibi de görün lütfen, ben de tatlıyı yaparım ödeşiriz.*
 • yapması baya kolay olan (yoğunlaştırılmış sütü hazır alırsanız) brezilya'ya özgü tatlı. brezilya'da 1 ayda 2 kilo almamın başlıca sorumlularındandır. ayrıca são paulo'da bu isimde bir bölge de vardır.