şükela:  tümü | bugün
 • doktorumun bana 10mg'lığını yazdığı antidepresan. içeriğinde vortioxetine maddesi bulunuyormuş. söylediğine göre muadil antidepresanlar içerisinde en az yan etkiye sahip olanmış.

  kullanımdan sonra gelen edit: ilk hafta gayet sakin geçti, hiç bir yan etkisini göremedim. ama o ikinci hafta var ya, yemin ederim cehennem azabıydı. fiziksel olarak öncelikle feci bir mide yanması yaşadım. her gün ilacı aldıktan sonra (ki saat 14:00 civarı alıyordum) gece yatana kadar midemde alevler kol sarıyordu. bunun yanında iştahsızlık boy gösterdi, nadir de olsa mide bulantısı da vardı. ama asıl sorun şuydu; rahatsızlığım ağır olmamasına rağmen 2. hafta içerisinde yoğun bir çöküş yaşadım. işimden nefret ediyordum, bu ilaca başlamama neden olan etkenler daha yoğun bir şekilde rahatsız ediyordu. en kötüsü de intihar etmek istiyordum. bu düşünce de günde 4-5 kere kafamın içerisine giriyordu.

  cehennem azabı gibi geçen 2. haftadan sonra ise çiçek gibiydim. sadece iştah kaybı devam etti ki bu da bana biraz kilo kaybettirdi. onun dışında hayat iyi, sorunlar çözülür, yaşamaya bak gibi motive edici facebook postlarını beynimde paylaşıyordum resmen.

  sonuç şu ki; ilk 2 haftayı atlatıldığı takdirde, yan etkisi muadil ilaçlara göre kısmen daha az olan güzel bir antidepresan.
 • etken maddesi vortioksetin adında bir seratonin-noradrenalin gerialım inhibitörü (bkz: snri) olan yeni kuşak antidepresan ilaç. ülkemizde mart 201 itibariyle dağıtım ve pazarlaması başlamıştır.
 • depresyonla mücadele etmeye çalışırken kognisyonu etkilemeyen hatta kognitif fonksiyonları olumlu yönde desteklediğine dair kanıtların olduğu en yeni antidepresanımız .
 • mayis ayindan beri kullandigim, kullandigim gunden beri olumlu ya da olumsuz hicbir etkisini gormedigim ilac.

  edit: 8 aylik duzenli kullanim sonucu, olumlu etkusini gormedigim icin biraktim.
 • gün itibariyle bismillah diyerek başladığım ilaçtır. umarım depresyona etkisi çok yan etkisi az bir ilaçtır kendisi.

  edit: bir aylık kullanım sonrası hiçbir işe yaramadığı tarafımca tespit edilmiştir.
 • paxera ile birlikte kullandığım ve bana esksine göre 'daha iyi' hissettiren ilaç. öyle mucizevi bir etkisini görmedim ama olumlu bir etki var gibi.

  önümüzdeki 3 ay bu iki ilaçla devam edicem. ciddi bir yan etki görürsem bırakırım. buraya da yazarım. şimdilik bir sıkıntı yok gibi duruyor.
 • bi kaç kutu bitirdim. kullananlar korkmasın göz ardı edilecek derecede yan etkisi var. bende kaşıntı yaptı. bi kaç gün sonra geçti. etkisini görmedim desem yalan olur. psişik hallerim biraz daha azaldı. fakat son bi kaç gündür mide bulantısı yapıyor sanırım doktora gidip değiştireceğim ilacı.
 • paketin yarısına geldim hala bir etkisini göremedim umarım işe yaramaya baslar
 • cipralex'in aşırı uyku yapmasından ötürü doktorumun yan etkilerinin daha hafif olduğunu iddia etmesi ile verdiği ilaç. migren ve diğer stresten kaynaklı ağrılarım için antidepresan kullanıyorum. cipralex ile ölümüne uykulu oluyordum gün içinde. geceleri de sağlam uyku çekiyordum.

  bu ilaca daha yeni başladım bir kaç gün oldu.deneyip göreceğim. hakkında yazılıp çizilenler beni tatmin etmedi ve aydınlatmadı. ama cipralex gibi uyku yapmıyor. aksine gece uykularımı kaçırıyor olabilir. şimdilik durum bu vaziyette. 5mg ile başlayıp 1 ay sonra 10 mg a çıkacağım.

  yazmaya devam edeceğim. ama sanki uyku yapmayan ilaç işe yaramıyormuş gibi his uyandırdı bende. halbuki şikayet sebebim de aşırı uyku yapmasıydı.