şükela:  tümü | bugün
  • paris sokaklarında sıklıkla görülen bir kafeteryalar zinciri.
    (bkz: ısmarlama entry)
  • paris'te iki adima bir muhte$em kokusuyla varligini size hissettiren kucuk,$irin ve temiz pastaneler zincirinin ismi. sabah kahvaltisi icin muhte$em brioche,croissant,pain au chocolat ve turevleri varken;ogle yemekleri icin ise fast food'a alternatif saglikli sandvicler satar. hatta en son bi sandvicin adini "istanbul" koymuslar. hele bir de cikolatali muzlu tartlari vardir ki yeme de yaninda yat
  • adının doğru yazılışı "brioche dorée" olan, ağırlıklı olarak fransa'da faaliyet gösteren, 1976'da kurulmuş fransız sandviççi zinciri. sandviççi olması kimseyi yanıltmasın; tatlılar (croissant, dondurma, tart vs), salatalar, sıcak ve soğuk içecekler ve hatta ekmek de satılmakta. genelde şehir merkezlerinde çok da aramaya gerek kalmadan insanın karşısına çıkacak yerlerde şubeleri var (hemen smartphoneunuza sarılmayın, bi etrafınıza bakıverin). bizdeki simit sarayı'nın fransa versiyonu diyesim geliyor ama simit sarayı'ndan çok daha hızlı bir servise, çok daha temiz, ferah, iyi dekore edilmiş ve aydınlık şubelere sahip, kimsenin aklına kötü bir şey gelmesin yani. fiyatları da fransa'daki benzeri sandviççilere göre ortalama 0.20-0.30 avro daha düşük diyebilirim (halbuki simit sarayı'nı türkiye ortalamasıyla kıyaslarsak biraz kazıkçı kalıyor). sandviç konusunda oldukça zengin bir menüleri var; körili tavuklu, ton balıklı ve vésuvio (içinde keçi peyniri, mozzarella ve domates var, tost gibi ısıtıp servis ediliyor) deneyip memnun kaldığım sandviçler. türkiye'deki damak zevkine alışmış bünyelerin dükkanın girişinde "acaba şunun içinde ne var?", "ya bunun içinden şimdi saçmasapan bir sos çıkarsa!", "ya eti kanlı kanlı getirirlerse, ıyk hayatta yiyemem ben öyle!" gibi karanlık düşüncelere kapılmadan seçimlerini yapıp rahatlıkla ve afiyetle karınlarını doyurabilecekleri bir mekan (tabi croissant, pain au chocolat gibi hamurlu tatlı ürünlerdeki yoğun tereyağ tadına hazır olmak lazım, bu yiyeceklerin olayı o zaten).
    ha bir de şöyle bir internet sitesi var:
    http://www.briochedoree.fr/
  • st michel ile st germain arasında, bulunan cafe... günlerden bir gün ben yine paris teyim,ahaha, bu kafeteryada oturmuş tek basıma kahve içiyorum ve istanbul daki onu özlüyorum... cepten aradı, babam benim için champs-elysees de bir kahve içsin dedi dedi. ben o gün kalktım, çok alakasız bir bölgede olan champs-elysees ye gidip bir kahve daha içtim. içtiğim en mutlu kahvelerden biriydi, zira çok kalabalık hissetmiştim o gün...

sahi biten aşklar nereye gidiyor?
    ...
  • fiyatlari fransa icin normal olsa da bizim icin bombastik seviyededir. en ucuz urun olan espresso bu gun itibari ile 11 turk lirasina tekabul etmektedir.