şükela:  tümü | bugün
 • ayrıca ülkenin en iyi üniversitelerinden biri de bu şehirde bulunmaktadır. bir bakıma queensland eyaletinin başkenti niteliğindeki şehir.
 • ulkenin asil is merkezleri olan sydney ve melbourne'deki ofis kiralarinin fazla olmasi nedeniyle faaliyetleri geregi herhangi bir is cevresi icinde bulunmaya gerek duymayan madencilik ve bilisim firmalarinin avustralya'daki yeni merkezi olmaya baslamis sehir.

  queensland eyaletinin baskenti.
 • madrid hayvanat bahcesinde yer alan, mutemadiyen arkasindaki duvar kagidindaki okaliptus ormanina melul mahzun bakan, geldigi sehirden dolayi bu ada sahip olan sevimli koala.
 • nüfusu 1.000.000 civarına ulaşmış avustralya şehri. diğer şehirlerde yüksek derecede göç almakta şu sıralar...
 • aslinda pek bir olayi olmamasina ragmen, cevresinde yapilabilecek pek cok aktivite ve milli park sebebiyle katlanilabilecek bir sehir. aksam 6'dan sonra genelde sokaklarda kimse kalmaz. valley denen bolge disinda pek hareketli ve sosyal bir olayi yoktur, ki zaten brisbane gencligi gece hayati icin gold coast'u tercih eder.

  gece hayati demisken, kiz arkadasiyla veya esiyle gece kluplerine gitmeyi dusunenleri uyarmam icap ediyor (hic erkek arkadasim olmadigi icin madalyonun oteki yuzunu bilmiyorum, bilenler iletirler umarim). brisbane'li hanim kizlarimiz oldukca sicak kanli ve oldukca guzel. kontrolu kaybetmemek icin ekstra gayret sarfedilmesi gerekebilir.

  buna karsin sydney'in kasinti gece klubu yasantisindan sonra insanin rahatca eglenebildigini de belirtmek lazim.

  birde #10654494 numerolu entariden aldigim gazla; gittim ve "kalmayacaksiniz 20 seneye, yalan dunya" diye bagirdim, sehirdeki her santiyenin onunde` :ki binlerce var`` :cunku`` :hala yapilanmasi hizla devam ediyor`. fakat sallayan olmadi. yani diger bir deyisle "yok oyle bir sey guzel kardesim". no dramas, too easy, no worries, righto.

  edit: referans verdigim entry'de 20 sene icinde brisbane'in yer yuzunden silinecegi yaziyordu. verilen referans, yazisini silen arkadasin nostradamus olmama ihtimaline karsi yazilmistir diyerekten notumu vereyim.
 • avustralya'nın en güzel yerleşim birimlerinden, kendi halinde bir metropol. klasik aussie yerleşimi uyarınca büyük alışveriş yerleri, yaşam merkezleri ve gökdelenler şehrin kalbinde yer almakta, ancak büyük bir kısmı yaşanabilirliği oldukça yüksek seviyede irili ufaklı çevre semtlerden oluşmaktadır. queensland eyaletinin merkezi ve gözbebeğidir.

  ayrıca (bkz: queen street mall)
 • 6500 hane ve işyeri tahliye edilmiş filan, genel görünüm the day after tomorrow'u anımsatıyor. queensland de yaşamıştı aynı durumu. (bkz: #21570165) yetkililer çareyi selden etkilenmesi olası evlere kum torbası dağıtmakta bulmuş...
 • yaklaşık 40.000 hanenin boşaltıldığı şehir. hayvanlar, tekneler, arabalar uçuşuyor. süper kahvaltı ve keyif mekanları yerle yeksan olmuş durumda.

  allah kolaylık versin..

  http://www.bbc.co.uk/…s/world-asia-pacific-12161502
 • yaklaşık olarak, brisbın olarak telaffuz edilir.
 • 25 yillik hayatimda gordugum en guzel sehir. boyle pek iddiali bir havasi yok ama mutevaziligi, her seyiyle size yetmesi ve kendine has ruhuyla olene kadar sevgilim kalacak olan sehir.