şükela:  tümü | bugün
 • adaylıklar açıklanmaktadır. 21 şubatta ödüller sahiplerini bulacak. grammy'lerin geldiği içler acısı hal dikkate alındığında britlerin kaliteli müziğe sahip çıktıkları görülüyor.
  en iyi brit grubu adaylarından bile belli değil mi: gorillaz, royal blood, the xx, london grammar, wolf alice. yıldızlar karması, vurduğunuz gol olsun aslanlar.
 • adaylıklar:

  best british album
  dua lipa – dua lipa
  ed sheeran – divide
  j hus – common sense
  rag’n’bone man – human
  stormzy – gang signs and prayers

  best british solo male artist
  ed sheeran
  liam gallagher
  loyle carner
  rag’n’bone man
  stormzy

  best british solo female artist
  dua lipa
  jessie ware
  kate tempest
  laura marling
  paloma faith

  best british group
  gorillaz
  london grammar
  royal blood
  wolf alice
  the xx

  best british breakthrough act
  dave
  dua lipa
  j hus
  loyle carner
  sampha

  best british single
  calvin harris, pharell, katy perry & big sean – feels
  clean bandit & zara larsson – symphony
  dua lipa – new rules
  ed sheeran – shape of you
  j hus – did you see
  jax jones & raye – you don’t know me
  jonas blue & william singe – mama
  liam payne & quavo – strip that down
  little mix – touch
  rag’n’bone man – human

  best british artist music video
  anne marie – ciao adios
  calvin harris, pharell, katy perry & big sean – feels
  clean bandit & zara larsson – symphony
  dua lipa – new rules
  ed sheeran – shape of you
  harry styles – sign of the times
  jonas blue & william singe – mama
  liam payne & quavo – strip that down
  little mix – touch
  zayn & taylor swift – i don’t wanna live forever

  international male
  beck
  childish gambino
  drake
  dj khaled
  kendrick lamar

  international female
  alicia keys
  bjork
  lorde
  pink
  taylor swift

  international group
  arcade fire
  foo fighters
  haım
  the killers
  lcd soundsystem

  british producer of the year
  steve mac

  dua lipa beş adaylık ile başı çekerken, dört adaylık çıkaran ed sheeran ikinci sırada. en iyi video ve çıkış kategorileri dışında kazananları jüri belirliyor. sözü geçen iki kategori için ise şuradan oylanabilir.

  şu ana kadar duyurulan performanslar: dua lipa, ed sheeran, foo fighters, rag'n'bone man, sam smith, stormzy

  kanımca brit türkiye'den izlenebilecek en rahat yabancı ödül törenidir. her şeyden önce saat farkı çok fazla değil ve kendi resmi youtube kanalından canlı olarak yayınlıyor. stream linkleri peşinde koşmak zorunda kalmıyoruz.

  adaylıklarda ilk dikkat çeken şey sam smith'in yokluğu. o kadar tuhaf ki, acaba albümünün başvuru tarihi bu yıl değil mi diye brit ödülleri'nin takvimini kontrol ettim ama brit, grammy ya da billboard'un aksine normal takvimle çalışıyor ve sam smith bildiğiniz sıfır çekmiş. en azından too good at goodbyes'ın british single'a aday olmasını beklerdim. albümün aday olmaması ise normal, zira gerçekten hayal kırıklığıydı. çıkış parçası umut vermişti ama albümün insanı derin bir uyku komasına sokabilmesi dışında pek bir özelliği yok.

  dua lipa ise son zamanlarda ilk albümüyle bu kadar adaylık çıkarabilmeyi başarmış ilk şarkıcı. adele, 19 albümüyle bu kadar adaylık çıkaramamış, albümü aday olalamış, bir de üstüne törende sıfır çekmişti. dua lipa onun aksine solo female ve en iyi çıkış kategorilerini almaya çok yakın.

  ed sheeran beklendiği gibi aday olabileceği her kategoriye aday olmuş. başarılı bir yıl geçirmesine rağmen mtv video müzik ödülleri'nde bir ödül kazanabildi, amerikan müzik ödülleri'nden sıfır çekti ve grammy'de büyük bir vurgun yedi. normal şartlarda sheeran dört adaylığından üçünü kazanır derdim ancak her seferinde tahminler elimizde kaldı. divide, kendi ülkesinde çok büyük başarılara imza attı. albümün yayınlandığı on ay oldu ama daha şimdiden diamond sertifika kazanmak üzere. albümün tüm şarkıları inglitere'de ilk 20'ye girdi. bu, adele'in falan yapamadığı tarihi bir başarı. sheeran şu anda bile ingiltere'de perfect ve river ile ilk iki sırayı işgal etmiş durumda. buna rağmen kendi evinde de vurgun yiyecek mi, göreceğiz.

  sam smith'ten sonra yokluğuna en çok şaşırdığım isim harry styles. bu çocuk ne etti size? mütemadiyen dışlanıyor. one direction tartışmaya kapalı bir şekilde çöp bir gruptu ama styles solo olarak iyi bir albüm yayınladı ve sign of the times bence single kategorisine aday olmalıydı. one direction'ın hak etmediği halde aldığı onca balon adalıktan sonra üyelerinin hak ettiğinde adaylık alamaması da ayrı bir ironi. bu arada liam payne'nin de nial horan, styles ve malik'i geride bırakarak single kategorisinde nasıl adaylık aldığı ise merak konusu. en zayıf şarkı onunkiydi.

  zayn malik nihayet solo olarak ilk adaylığını almayı başardı. i don't wanna live forever video için aday olabilirken single kategorisine aday olmadı çünkü başvuru hakkı geçen yıldı. şarkı 2016'da çıktı, video 2017'de yayınlandı. esasen şarkı geçen yıl vurgun yedi.

  katy perry ise, calvin harris sağ olsun, witness dönemindeki ilk ciddi adaylığını aldı. şarkının kendi albümünden olmamasına ve pek de kazanmaya oynamamasına rağmen aday edilmeyecek kadar bile yok sayıldığı bütün ödül törenlerinden sonra onun için iyi bir gelişme.

  international male kategorisinde justin bieber'a tekmeyi basmışlar. yine aynı şekilde relapse döneminde bile adaylık çıkarabilen eminem bu kez çıkaramamış. en şaşırtıcı isim ise beck. international female'da ise lady gaga ve lana del rey şutlanmış. alicia keys'in bu yıl yayınlanmış albümü bile yok, orada ne yaptığını merak ediyorum. international group'ta da haim'in orada ne yaptığı merak konusu.

  brit, bu kategorilerde özellikle abd'den bağımsız davranır ve sürpriz isimlere ödül verir. beck, çok rahatlıkla kendrick lamar'ı geride bırakabilir ya da björk ve lorde albümleri pek tutmamasına rağmen geceden ödül ile ayrılabilirler.