şükela:  tümü | bugün
37 entry daha
  • buraya yazı dizisi tadında kallavi entryler yazmaya geldim ancak jennifer gentle üstadın yazdıklarından sonra bana pek bir şey kalmamış gibi hissediyorum. yine de kendimi mancunian wannabe britpop profesörü olarak gördüğümden yazmak istediklerim var.

bu arada bildiğim kadarıyla britpop brit pop olarak değil britpop olarak yazılır. neden başlık böyle açılmış ve böyle kalmış hiç bir fikrim yok. belki birileri okur da düzeltme konusunda adım atar..

giriş -

her ne kadar "en sevdiğim müzik türü britpop" diyerek ortalıkta dolaşsam da şuna eminim ki britpop yalnızca bir müzik türü değil. aslında britpop, kendisinden daha önce ortaya çıkan ve bugün tıpkı onun gibi müzik türü olarak bildiğimiz post-punk'la başlayıp yine içinde müzikten çok daha fazlasını taşıyan madchester'la devam eden kültürel evrimin son basamağı; 90'lar britanya'sında müziğin marşlaşarak ön plana çıktığı toplumsal bir kalkınma hareketi; milenyumun temelini oluşturan her parçanın ilk defa bir araya geldiği, britanya tarihinin son şaşalı yıllarını yaşamasını sağlayan üretken, gururlu bir dönem. aslında britpop, artık evden çıkıp güneşin, yağmura tutulup gökkuşağının peşinde koşulan, hayallerinse bulutları aştığı harika bir haftasonu. bizim içinse çocukken televizyonlarda, dergilerde görüp, yaşamak için sabırsızlandığımız ancak asla yaşayamadığımız* gençlik çağımız. yani "cool britannia" !

1. bölüm - toptan doğan kültür* yarın sözlüğünüzde...
1 entry daha