• britannia, roma imparatorluğu döneminde latince'de albion (günümüzdeki ingiltere, iskoçya ve galler'in olduğu büyük britanya adası), hibernia (günümüzde irlanda ve kuzey irlanda'nın olduğu ada) ve pek çok küçük adayı da kapsayan büyük britanya adaları'na verilen isimdir.
  • diziye açıklama kısmında keltler ve druidler ile ilgili yazılanlara aldanıp izlemeye başlamıştım. dizinin kötü yanı ilk sezondan sonra, sonraki sezonun belirsiz yayın tarihi ve şimdi zor bela 3. sezon da geliyor. dizinin 3.sezon çekimlerine eylül ayında başlanmıştı. yayına konacağı tarih ise en erken mart olarak tahmin ediliyor. ama hakkını vermek lazım, düşük beklentilerle izleyen biri için çok ama çok fazlasını veriyor. akıcı hikayesiyle ve ince mizah anlayışı da diğer ingiliz dizilerinin üstünde bir kalitede. dizi için müzik seçimleri de 68 kuşağının incilerinden.

spoiler olmayan mini bir spolier de vereyim: firar eden iki kafadar romalı askerin sıradan muhabbetleri, tanrılar üzerine geyikleri ve trip sahnesi 20 sene sonra bile gülümsenerek hatırlanabilir.
  • çok farklı bir dizi,

iyi veya kötü demek olmaz, ama taklitler ve benzerlerden bıktığımız dönem dizileri arasında daha önce hiç görmediğimiz olaylar ve sahnelerle dolu .

keltleri romalıları geçtik druidler bile ana avrat küfrediyor, savaşın ortasında woodstock müzikleri çalıyor, karakterler asterix gibi pembe panter gibi.

değişik la işte. ben severim böyle şeyleri.
  • 3. sezonu bugün başlayacak olan dizi.
  • bizim amazon'da olmayan amazon prime işi *

(bkz: epix)
  • çok değişik bir iş, gerçekten değişik bir iş.
    3 sezonu oturdum izledim.
    söyleyeceğim tek eksi yanı çok ağır hikaye ilerleyişi olması.

başrolde ufak ve güzel kız - check
    fantastik hikaye - check
    britanya - check
    roma imparatorluğu - check

bildiğin ilk çağ döneminin fantastik bir hikaye örgüsüyle anlatıldığı mesih* esintisi diyebiliriz.
    fakat işte hikayenin geçtiği topraklar, milletler, ırklar olayı bambaşka bir boyuta taşıyor.
    romalıların gelişini vercingetorix olaylarına bağlasalarmış fena olmazmış diye aklımdan geçti izlerken.

4. sezonuyla artık bitmesi fena olmayacaktır kanaatimce.
    zira fazlası bayar. zaten epey külfetli prodüksiyon.
  • senaryosunun jez butterworth tarafından yazılacağı ve roma imparatorluğu döneminde geçeceği, başrollerinde ise the walking dead'in governor'ı david morrissey ile true detective'in jordan semyon'ı kelly reilly'nin yer alacağı açıklanan on bölümlük bir sky atlantic dizisi.

dizi roma imparatorluk ordusu'nun imparator claudius'un emriyle, julius caesar'ın başlattığı ancak sonunu göremediği britanya fethi'ni tamamlamak için ms 43'te harekete geçişini ve ardından yaşanan olayları anlatacak. david morrissey, claudius'un fethi tamamlaması için görev verdiği romalı komutan aulus plautius'u; kelly reilly ise ada'da aulus'un karşısına çıkan kurgusal kelt güzeli kerra'yı canlandıracak.

dizinin şu ana kadar yayınlanan iki fragmanı için:

bkz: britannia teaser trailer

bkz: britannia theatrical trailer
  • her ne kadar konusmak icin erken olsa da dengeli ve titiz bir is olmasini umuyorum. dengeden kastim, dur lan uzatmayayim yukarida bir arkadasimiz da yazmis en azindan rome gibi olsun iste. karakterler arasi orgu, genel olarak donemi iyi yansitmasi ve yine bu karakterleri genel atmosfere ve olay akisina iyi yedirmeyi basarirlarsa yurur giderler. son olarak, su donem islerine modern -mi desem ne desem- muzikleri tanitima jenerige koyma isini kim baslattiysa allah tepesinden baksin. isin epik kismini torpuluyor.
  • ilk gelen puan ve yorumlarla yere çakılan iddialı dizi.

edittania: 7.1 ile başladı 6.3 e düştü. o kadar da para dökmüşler.
  • ilk bölüm itibariyle fena değil dediğim dizi. şu tarihi yapımlara güncel veya güncele yakın müzikli jenerik yapmayın be kardeşim, sizi bilmem ama benim hvaya girmeme engel oluyor. dizinin geneline bakarsak çok ilginç bir dengedeymiş hissi verdi bana. yani diğer birkaç bölümü daha görmek lazım. çünkü şu halinin verdiği sinyaller, iyi iş olur veya batar oranları bende 50-50 şeklinde.
hesabın var mı? giriş yap