şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ana yayıncılık'ın kapanıp gitmeden ülkeye son armağanı olan ansiklopedi.

    toplam 20 ciltten oluşur. çok ama çok kısıtlı bir kitleye 14. cildin sonuna kadar fasikül fasikül ulaşabildi. satışların berbat gitmesinden dolayı (ki bunda dönemin gazetelerinin cinnet geçirmiş gibi kuponla ansiklopedi dağıtmasının payı büyüktür) 15. ciltten itibaren bir nevi abonelik sistemine geçti ve kalan ciltler hazır ciltlenmiş olarak birkaç ayda bir isteyenlere posta ile gönderildi.

    ana britannica ve temel britannica kadar bilinmez. ancak bence diğer ikisinden de iyidir. ne ana britannica kadar metin bazlı ve görsel olarak güdük, ne de temel britannica kadar basit ve çocuksudur. renkli ve siyah beyaz fotoğraflar, çizimler, haritalar, istatistikler ile tıka basa dolu olan her cildi elinize alıp, arkanıza yaslanıp, rastgele bir sayfa açıp rahatlıkla okuyabilirdiniz. özellikle okumayı ve bilgilenmeyi teşvik edici derecede özenli ve kolay anlaşılır bir dille yazılmıştır (bu açıdan walt disney ansiklopedisi bilgi dünyasına yolculuk'un mitoslar ve söylenceler cildine benzer) ve bilimsel değeri ana britannica kadar yüksektir. özellikle ara güler'in çok az yerde yayınlanmış fotoğraflarını içermesi sebebiyle pek de kıymetlidir.

    20. cilt ise sadece bilgi dizininden oluşuyordu ve 19 cildin tamamında yer alan maddelerin kısa tanımlarını, ansiklopedideki yerlerini ve bunların diğer maddeler ile bağlantılarına dair bilgiler içermesinin yanı sıra, ilk 19 cilde yer sıkıntısı sebebiyle girememiş diğer bilgi girişlerini listelemesiyle ansiklopedinin toplam hacmini neredeyse 2 katına çıkartıyordu.

    görsel ansiklopedi ünvanına sahip compton's encyclopedia'nın artık tamamen unutulmuş ilk ve tek türkçe versiyonudur. 18 mart 1991 tarihinde yayınlanmaya başlamış ve tamamlanması 4 sene sürmüştür. 600'ün üzerinde danışman ve yazar kadrosuyla çevrilen ansiklopedi 9500 fotoğraf, 4500 çizim ve 1300 harita içeriyordu.