şükela:  tümü | bugün
 • vaktinde şurda gösterilen bölgelere sahip olan imparatorluk: http://upload.wikimedia.org/…the_british_empire.png
 • osmanlı imparatorluğu gibi derli toplu değildir. yamalı entari gibi, gedik güdüktür.
 • dünya tarihinde moğol imparatorluğu ile birlikte sınırları en geniş imparatorluktur. birinci elizabeth'in iktidarında gelişmeye başlayan ingiliz sömürgeciliği beşinci george zamanında en büyük haline ulaşmış, 6 kıtada yaklaşık 34.000.000 km2 ye ve o zamanın dünya nüfusunun 4 te 1 ine tekabül eden 450 milyon insanı topraklarında barındırıyordu. tarihte var olmuş diğer süper güçlerin aksine britanya napolyon'un yenilgisinden beridir tartışmasız yeryüzündeki en güçlü donanmaya sahip olmasıyla bu geniş toprakları kontrol edebiliyordu. dünya'nın kilit noktaları sayılabilecek su yollarını(örneğin süveyş kanalı ve cebelitarık boğazı gibi) işgal ederek adeta geleceğini teminat altına almıştır. 1815 viyana kongeresinden itibaren galip ayrılmasına rağmen bir bir bütün sömürgelerini kaybetmeye başladığı ikinci dünya savaşı sonunda kadar(1945) süper güç olma vasfını korumuştur. bu tarihlerden itibaren bilhassa hindistan gibi en mühim sömürgesini adeta can damarını kaybedince imparatorlukta çözülme hızlanmıştır.
  hülasa tarihte her devlet gibi ingiliz devleti de tarih sahnesinden çekilmiştir zira ibn-i haldun'un da dediği gibi "devletler de tıpkı insanlar gibi doğar, büyür, yaşlanır ve ölür."
 • tarihi insanlık suçlarıyla dolu olan imparatorluktur.
  devlet eliyle işlenen suçların ve verilen zararların kısa bir özeti:

  -afrikalı köle ticareti(1564-1807): 4 milyon afrikalının ölümü(kenya nüfusunun onda biri) kölelerin soyundan sayılamayacak kadar ölüm

  -kuzey amerika yerlilerine soykırım(1620'den günümüze): 100 milyonun üzerinde insanın öldürülmesi, çiçek mikrobu taşıyan battaniyeler yardım kisvesi altında dağıtılarak bazı kabileler toplu olarak imha edilmesi

  -kenya(1890-1963): en az 30 bin insanın öldürülmesi

  -zimbabwe(1890-1980): sayısı tam bilinmemekle beraber en az 10 bin insanın öldürülmesi, günümüzde ülkenin en verimli arazileri hala ingiliz kökenlilerin elindedir ve ülke ingiltere'ye pazarlanmaktadır.

  -sierra leone(1787-1961): en az 150 bin insanın öldürülmesi, ülkenin elmas madenleri ingilizler tarafından işletilmektedir.

  -nijerya(1900-1960): yaratılan iç savaş nedeniyle en az 1 milyon insanın ölümü, petrol ve ülkenin diğer kaynakları halen ingilizler tarafından işletilmektedir.

  -uganda(1884-1962): yine yaratılan iç savaş nedeniyle en az 1 milyon insanın ölümü, ülkenin elmas kaynakları ingiliz şirketler tarafından işletilmektedir ve ülkede çatışan taraflara silah satılmaktadır.

  -sudan(1898-1956): en az 2 milyon insanın esir kamplarında öldürülmesi.

  -somali(1941-1960): en az 2,5 milyon insanın ölümü, emperyalist ingilterenin bölgeden çekilmesiyle ortaya çıkan kaosa halen tanık olmaktayız. ayrıca savaşan taraflara ingiltere silah satmaktadır.

  -avustralya aborijinlerine soykırım(1788'den günümüze): 20 bin insanın katledilmesine ek olarak 60 bin insanın zehirlenmesi veya biyolojik taaruz sonucu yaşamını kaybetmeleri. ingilizler aborijinlerin 50 bin yıllık kültürünü 200 yıl içinde düzenli bir şekilde yok etmişlerdir.

  -fiji adaları(1874-1970): en az 50 bin insan(nüfusun üçte biri) biyolojik taarruz ile yok edildi.

  -hindistan(1858-1947): en az 100 milyon insanın öldürülmesi, ülkenin sistematik bir biçimde sömürülmesi ve halkın açlığa kıtlığa mahkum edilmesi
  "hindistanlılardan nefret ediyorum. onlar canavarca bir dine inanan canavar insanlar" winston churchill

  -sri lanka(1802-1948): en az 500 bin insanın öldürülmesi

  -çin afyon savaşları(1839-1842 ve 1856-1860): 10 milyon çinli ingilizler tarafından pazarlanan afyonun bağımlısı oldu ve savaşlarda 30 milyon insan öldürüldü.

  -myanmar(1824-1948): rakamlar bilinmiyor.

  -irlanda(1845-1880): ingiliz toprak sahiplerinin köylüleri açlığa mahkum etmesi üzerine 1 milyon insanın ölümü.

  -endonezya(1811-1816 ve 1945-1946): rakamlar bilinmiyor.

  -malezya(1819-1963): rakamlar bilinmiyor.

  mısır dahil ismi burada verilmemiş daha bir çok ülke britanya imparatorluğu terörüne maruz kalmıştır.
 • o dönemde teknolojinin uzaya açılmak için yetersiz olması büyük bir şansmış. yoksa bu herifler o gazla pluton'a kadar giderdi herhalde. bir ada ülkesinin dil, din, ırk, coğrafi olarak birbirinden bu kadar alakasız toprakları onlarca yıl elinde tutup güzelce sömürmesi insanlık tarihinin en büyük siyasal başarılarından biridir. şimdi avrupa'nın kuzeyindeki bir ada ülkesi çıkıyor güney amerika'nın ucundaki ada benimdir diyebiliyor bu sayede.
 • tarihte, su anki 22 ülke dışında hepsinin topraklarını işgal etmisligi bulunan imparatorluk.

  http://www.telegraph.co.uk/…ok-out-luxembourg.html/

  asıl başarısı ise, bu toprakları işgal etmekle kalmayıp, az sayıda isgalciyle çok sayıda yerliyi yumuşak veya sert yöntemlerle uzun süreler idare etmeyi başarmalaridir..
 • hindistan'ı üç yüz yıla yakın bir süre tatlı tatlı sömürmüştür bu adamlar. ilk olarak babür imparatorluğu'nun zayıflamaya başladığı 17.yüzyıl'da girmişler. o dönem portekiz de varmış hint topraklarında, açıkgöz denizci ülke onlardan önce gelmiş ticareti tırpanlamaya başlamış. fakat portekizliler gitmiş, ingilizler gelmiş. yağmurdan sonra dolu misali...

  kim neye inanıyor, ne hissediyor umurlarında bile olmamış. demiryolu inşa etmişler, sömürge valisi atamışlar ve kaynakları çalıp çırpmışlar. üstelik kaynaklara çıkarıp, işlemede ve deniz yoluyla ingiltere'ye götürmede yerel halkın iş gücünü kullanmışlar. ne masrafsız iş!

  hindistan'ın sömürgeleşmesi, isyanlar, mahatma gandhi'nin çabaları ve bağımsızlık uzun ve ilgi çekici bir hikayedir. yalnız mutlu son ve bağımsızlık ile bitecek bir hikayede maalesef büyük katliamlar olmuş ve pakistan, hindistan'dan kopmuştur.