şükela:  tümü | bugün
  • turkcesi ingiliz kultur dernegi dil okullari olan turkiyede istanbul, ankara, izmir, erzurum ve manisada temsilcilikleri bulunan bir dil okuludur. guzel firsatlar sunarlar, 3 kur alana bir kur bedava gibi, english academia veya amerikan kultur gibi saatler suren seviye belirleme yerine 15 dakkada cat cat diye doldurabileceginiz bir form verirler. sonra bir hocayla da speaking konusulur, buna gore tam olarak ingiltere kur sistemine gore nerede durdugunuzu belirlerler, misal a1 veya c2 gibi.

benim hikayem dil ogrenmek degil sinava calismak icindi, bahsedecegim olaylarin hepsi de izmirde alsancaktaki merkezlerinde gerceklesti. amacim sadece ielts konusunda bilgili olan bir hoca ile writing ve speaking uzerine calismakti ancak izmirde toefl gibi ielts in okadar bir piyasasi yok. aradim taradim bir cok hoca buldum toeflda super olan, gidiyorum konusuyorum 'kimseyi calistirmadim ielts e ama sen ilk olursun' deyip durdular, ben de riske atmak istemedim. sonra british culture ile gorustum, ingiliz bir hocalari oldugunu solediler, ielts ile deneyimli oldugunu belirttiler ben de eyvallah dedim. hocayla calistik, son derse geldik, hoca demez mi 'sen benim ilk kez ielts e calistirdigim ogrencimsin, ben de deneyim kazandim seninle'. merkez ofise gidilip mudure denir ki 'sizin basta soledikleriniz hepsi yalan cikti, hani bu adam biliyodu ieltsi?' yok biliyorum ben calisti o sana biseyler ogretmek icin dedi. ve tum bu olaylar sinavimdan 2 gun once oluyor, sinirlerim tavan yapti.

neyse ki 7,5 ile sinavi guzel bir skorla gectim, hocayla calistiklarimiz writing ve speaking anlaminda yaradi ama sinavla ilgili tuyolari son 2 gun internetten ogrendim. dil siniflari hakkinda cok bi bilgim olmasa da soylenen seyleri duzgunce arastirmadan paranizi vermeyin derim.

edit: burada soylemek istenen su ki, calistigim hoca writing ve speaking anlaminda bana gercekten yardimda bulundu ki her iki bolumden de uzerine kendim calismadan sirasiyla 7 ve 8 aldim. benim sinirlendigim nokta, yukarida da anlattigim gibi, mudurun basta bana "yabanci bir hocamiz var, ielts'e bir ogrenci calistirmadi ama onun seni iyi bir sekilde hazirlayacagina inaniyorum" demek yerine sirf benim beklentilerime yanit vermek icin ielts uzerine deneyimli demis olmasi ve beni kandirmaya yeltenmesidir. hocayla ilgili herhangi bir sorunum yoktur ve belirttigim gibi de gercekten cok yardimi bulundu, sonucta native speaker kendisi. kurumun tutumudur beni sinirlendiren daha dogrusu mudurun tutumudur. neyse ki boyle iyi bir hocalari var ki durumu kurtardilar - opup baslarina koysunlar o adami - yoksa sinavdan kalsaydim olacaklari dusunemiyorum.
  • beyoğlu imam adnan sokak'ta konuşlanmış özel ingilizce dil okulu. bulunduğu bina daha önce cambaz adlı mekanın bulunduğu binadır. sakin ve huzurlu bir atmosferi var.genelde öğrenciler rağbet ediyor.fiyatları piyasa ortalamasında.
  • kadrosunda eski british council'den daniel adında müthiş eğlenceli bir eğitmeni bulunduran ingilizce kursu.
  • kayıt olunca yarıda bırakılamayan ingilizce kursuymuş.
    seviye tespit sınavı bile yapmıyorlar öyle naber nasılsın diyerek tespit yapıyorlarmış. mesela hangi okulda okuyorsun adın ne nerelisin sorularını cevapladığım için upper intermediate oluyorsun nasıl şeyse..
    bırakıcam dersen 3 kur anlaşmıştık parayı ver istersen gelme diyorlar parayı vermezsen avukat parasını da vermek zorunda kalırsın diye tehdit ediyorlar..
  • eğitime başlamadan önce birçok kurumu dolaştım ancak hem ilgileri, hem de verilen eğitim kalitesine oranla
    uygun fiyatları beni bu kurumdan eğitim almaya ikna etti. yaklaşık 8 aylık bir eğitim aldım. orda geçirdiğim
    zaman ve şuanda geldiğim seviye beni fazlasıyla tatmin etti. konuşma odaklı bir eğitim vermeleri dersleri hem
    daha eğlenceli hemde daha işe yarar kılıyo. diğer şehirleri bilmiyorum ama izmir de ingilizce öğrenmek isteyen
    arkadaşlara tavsiye ederim.

not: ingilizceyi bülbül misali şakıma yetim sayesinde verdiğim paranın karşılığını her alanda alıyorum;))))
  • izmir-alsancak şubesinde inanılmaz sempatik bir ingiliz kadının ders anlattığı kurs.

derslerde ağırlı olarak grammar değil, konuşma öne çıkar.

bulundugu yer de fena değildir ancak gece saatlerinde kıbrıs şehitleri caddesi çok da güvenli sayılmaz tabiki.
  • alsancak şubesine kayıt olmayı düşündüğüm fakat kimseden henüz olumlu bir referans alamadığım için tereddüt ettiğim kurumdur.
    ps : iş bu entry ilerleyen zamanlarda memnuniyete göre güncellenecektir.

edit 2:

genel olarak memnunum. kur seçiminde dikkatli olunmasını öneririm. bana c1'sin dediler, ki c1 olsam ingilizce kursuna bile gitmeme gerek yok demektir. dolayısıyla bir altı olan b2'den başladım ve orada bile birşey öğrenemeyerek b1'e geçtim. bu süreç bana epey bir vakit kaybettirdi ve hiç iyi olmadı. demem o ki kurunuzu iyi seçin seviyenizi kendiniz bilin. onun dışında her anlamda memnun eden kurstur.
  • izmit'teki şubesinde ciddi anlamda atılım olan dil okulu.

öyle ki kendilerine yaptığım iş başvurumu standartları yükseltiyoruz diyerek reddettiler ve en son bir ingiliz, bir özbek ve bir de kanadalı hocayla görüştüler yakın bir kaynaktan aldığım bilgiye göre.
  • izmir şubesine önümüzdeki hafta görüşmeye gideceğim kurum.
    arkadaşlarımın memnuniyetine güvendim açıkçası ama şu an ciddi ciddi dil kurslarıyla ilgili bu kadar şikayet gördükten sonra korkmaya başladım.
  • şu ana kadar aldığım hizmetten, ilgiden çok memnun kaldım. her şubesi böyleyse herkese de tavsiye ederim.