şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizlerin somurgelerınden ve ordan burdan chaldıkları tarıhı eserlerı de sergıledıklerı muze
  aslında koruma achısından ıyı olduklarından eserlerın hayrına bı mekan oldugu soylenebılır
 • halikarnas moseleumundan efes artemisi*ne, hitit kalintilarindan osmanli eserlerine kadar bilimum turkiye topraklarina ait tarihi eserin gorulebildigi, gorulurken de osmanliya kufur etme rekoru kirildigi dunyanin en buyuk muzelerinden biri.
 • yaklaşık 5.5 dönümlük arazi üzerine kurulmuş ve içinde 4 milyondan fazla tarihi eser olan müze. yeni sergi salonları açıldıkça tarihi eser sayısı da artmaktadır.
 • bilimum iznik çinisini ve daha bilimum anadolu'nun topraklarından bir şekilde araklanmış yüzlerce tarihi eseri bünyesinde barındıran, söz konusu olan eserlerin iyi korunduğu ve en basitinden dolmabahçe sarayı'nın bir zamanlar bodrumundan çıkartılmış eserlerin hali göz alındığında hiçbir şeye sahip çıkmasını bilmeyen bizlerin, kendilerine ait olmayan bu mirasa göz kulak olan bu adamlara gıptayla bakmasını gerektiren müze.
  (bkz: eski değerlere sahip çıkmak)
 • yillardir londrada yasamama ragmen protesto amaciyla gitmedigim muze.

  aldigim duyumlara gore protestom ise yaramis, 3 aya gonderiyolarmis geri turkiyeden arakladiklarini.
 • $oyle bi bakiyim diye gidip kapanana kadar kalirsiniz. ortasinda bir kutuphane vardir ki turk goz alı$kanligiyla bakildiginda insanin gozlerine ya$ dolar. mumyalarin rontgenleriyle sergilenmesi guzel bi ayrinti. yanli$ hatirlamiyorsam giri$ ucretsizdi.
 • ortaokuldayken okulum adina yamuk bir ingilizceyle ve "dear sir or madam"la başlayan bir mektup yazıp türkiye ve anadolu'yla ilgili ellerinde bulunan hersey hakkında dökümantasyon istedigim ve cevap olarak bana 2 koli yazı,resim,broşür ve poster gönderen dünyaca ünlü müze..

  ve işte bu sayede ergenlik dönemimde iletişim kurma adına kendime olan güvenimin oturmasını sağlayan ve ardından evdeki hayat ansiklopedisi'nden adresini bulduğum bütün müze, uzay üssü, üniversitelere birer mektup yollamama vesile olan kurum
 • girisi ucretsiz olan, haritasiz gezilemeyecek kadar buyuk muze.. turkiyenin sahip olabilecegi tarihi eserlerin yarisi su an burda inanilmaz bi bakimla sergileniyor, ornegin nemrutta normalde o kafa heykellerinden cok daha fazlasinin olabilecegini, sadece nemruta ayrilmis bir salon olmasiyla ve bu salonda kapi, bina girisi suslemeleri, duvar gibi pek de kucuk olmayan tarihi eserlerin sergilenmesiyle anliyoruz. isin aci yani ise bu eserlerin bi cogunun yaninda osmanli bilmemnesi bilmemkim tarafindan ingiliz hedesine hediye edilmistir ya da bilmemne karsiliginda takas edilmistir gibi notlarin yer almasidir..
 • icinde fotograf cekilebilen ender muzelerden. ve asla bir gunde gezilemeyecek kadar buyuk. turkiyeden cirpilanlar insanda aglama hissi uyandiriyor