şükela:  tümü | bugün soru sor
146 entry daha
  • iki sezonunu toplam 3 günde bitirdiğim, oldukça sürükleyici ingiltere yapımı polisiye/dram dizi.

anladığım kadarıyla herkes (bkz: olafur arnalds) 'ı dizide keşfetmiş. bense tam aksine, olafur arnalds ve (bkz: arnor dan) sayesinde diziyi izlemeye başladım. genel anlamda da başarılı buldum. küçük bir yerleşim yeri, muhteşem manzaralar, daha da güzel müzikler. hepsinden önemlisi karakterler çok sağlam oluşturulmuş. hiçbiri tek yönlü değil. (bkz: david tennant) 'ın iskoç aksanı ve soğuk tavırlı oyunculuğuna, (bkz: olivia colman)'ın sevimliliğine diyecek hiçbir şey yok zaten. şimdi gelelim hoşlanmadıklarıma (buradan sonrası spoiler içeriyor, bakın duble uyarıyorum, küfretmeyin sonra):

--- spoiler ---
    1. sezon:
    her şey gayet dozunda ve gerçekçi ilerlerken katili gerçekten bizim ikilinin yakalamasını isterdim. o kadar uğraştılar, parçalar tek tek yerine oturdu derken sezon finalinde joe kendi istemeseydi yakalanmazdı havası oluştu. bir de şu mesajlar aldığını iddia eden karakteri sevemedim.

2. sezon:
    çoğunlukla burada okuduğum yorumlarda dava süreci nedeniyle 2. sezonun sıkıcı olduğu ve yavaş ilerlediği söyleniyordu. kesinlikle katılmıyorum. yeni giren oyuncular (marianne jean-baptiste'in karakterinden nefret edeceksiniz), atmosferin değişmesi (mahkemeye transfer olundu), bir önceki sezon iyi yüzlerini gördüğümüz karakterlerin karanlıklaşması diziye heyecan katmış.
    ama sezon finalinde joe'nun jüri tarafından suçsuz bulunması tam bir saçmalık. tamam, klişe olmasın, izleyiciyi şaşırtalım diye ters köşe yapmak istemişler ama bütün kanıtlar ortadayken, adamın katil olduğu belliyken suçsuz bulunması inandırıcılığı bir anda yok etti. hayat adil değil mesajı verilmek istenmiş, kabul ama bu senaryo için ucuz kaçmış.
    manyak ashworthler ve sandbrook vakasının çözülüşü asıl vakanın sonucundan daha iyiydi.

3. sezon: bitirince editleyeceğim.
    --- spoiler ---
  • izlediğim en gerçekçi dizi(ydi). bitti.

--- spoiler ---

"mini etek giymiyordum ki", "alkol almamıştım ki".. hayali kasabamızda da tecavüz mağduru kadınının durumu aynıymış ne yazık ki.

--- spoiler ---

şöyle bir 3 koca sezon daha sürseydi de dorset için, david tennant için izlemeye devam edebilseydik.