şükela:  tümü | bugün
 • brodmann'ın 1901 yılında beyin haritasını çıkardığında ayırdığı alanladır. bugün konuşma, görme ve duyma alanlarının ayrılabilmesinin çeşitli alanlarda sağladığı yarar yadsınamaz. sözgelimi 16-17-18 görme 42-43 konuşma alanlarıdır. linguistik üzerine yapılan çalışmalardan tutalım da afazi üzerinde güncellenen bilgilere kadar her şey bu alanların varlığıyla ve durumuyla ilgilidir.
  edit:yazım hatası düzeltildi
 • bir psikiyatri kliniğindeki sahipsiz hastaların tek tek kafataslarını açarak 'brodmann alanlarını' bulmuş cani/dahi brodmann.

  biri sizin kafanızı açıp, beyninizde bir yere değiyor ve kör oluyorsunuz. sonra da 'haa demek burası görme ile alakalı, diğerini getirin' diyerek başka bir hastanın kafasını deşiyor.
  öyle bir adamın alanlarıdır bu alanlar.
 • beyin korteksinde 52 farklı bölge tanımlanmıştır. bu alanların bazıları tamamen bağımsız ve tek görev üstlenirken bazı bölgeler birbiriyle koordineli çalışmaktadır.

  3., 1., ve 2. (birincil dokunsal alan) vücudumuzdaki dokunma reseptörlerinden gelen bilgilerin değerlendirilmesi ve bu bölgede yapılıyor. dokunduğumuz cisimleri algılamamızı sağlayan bölge burasıdır. bu üç alan parietal lobda bulunuyor.

  4. alan beynin frontal lobunda yer alır. beynin birincil motor alanıdır. istemli kas hareketlerinin hemen hepsini kontrol eder ve bu kararların alınmasına yardımcı olur.

  5. alan beynimize gelen dokunmaya ait bir çok veriyi birbirine bağlayarak dokunmayla ilgili bilincimizin oluştuğu yerdir. dokunduğumuzda bir cismi algılayan, bilinçli olarak ne olduğunu fark etmemizi sağlayan bölge burasıdır. bu alanda meydana gelecek hasarlar sonucunda insanlar cisimlere dokunduklarını anlarlar ancak dokundukları nesneyi tanımlayamazlar.

  6. alan beynimizin ön motor alanıdır, frontal lobda bulunur. primatlarda en yoğun çalışmaların yapıldığı bölge burasıdır ancak özellikleri tam olarak bilinmiyor. ama omurilik kontrolünün büyük kısmı buradadır. yüksek ihtimalle bütün insani davranışlarımızın ve reflekslerimizim belirlenmesinde, gelişmesinde ve kontrolünde rol almaktadır. ayni zamanda hareketlerimizin planlanmasında, soyut düşünce yetimizde görev aldığı düşünülmektedir.

  7. alan tıpkı 5. alan gibi dokunsal algılarımızın iliskilendirilmesinde ve bunların bilinçli olarak farkına varılmasına görev alır. algısal ilişkilendirme alanı olarak da bilinir. parietal kortekste bulunur. görsel verilerin değerlendirilmesini ve bir çok görsel verinin bir araya getirilerek uzay-zaman içinde yerlerinin belirlenmesinden sorumludur.

  8. alan ön göz alanı olarak bilinir. canlıların gözlerini istemli bir şekilde hareket ettirmelerini sağlayan bölümdür.

  9. alan (dorsolateral korteks) insan türünün primat atalarından doğrudan aldığı bir bölgedir. 45. alan ile de bağlantılı olan bu alan, hareketlerin planlanmasında, organizasyonunda ve düzenlenmesinde görev alır. zekanın ve düşüncenin oluşmasında birincil önemi olduğu biliniyor. düşünebilen primat türlerinin en birincil yapılarından birisidir.