şükela:  tümü | bugün
 • tim schafer'ın kickstarter projesi ile hayata geçirdiği point and click adventure'ın, önce double fine adventure, sonra da reds olarak belirlenen kod adlarından sonra kesinleşmiş son ismi; http://www.brokenagegame.com/

  bu çağda tim schafer'dan yeni bir adventure [hem de 2d point and click saf adventure] göreceğiz ya artık gözümüz açık gitmez [nereye gidiyorsa *]

  http://en.wikipedia.org/wiki/broken_age
 • teaser trailerı backerlardan sonra kamuya da yayımlanan oyun:

  http://www.youtube.com/watch?v=bwm4r5jsake

  neredeyse 1 yıldır takip ettiğim için trailerda görünen hemen her şeyi biliyor olduğum halde, yine de olağanüstü meraklandırıcı bir videoydu [bunda, peter mcconnell'ın elinden çıkmış müziğin de etkisi büyük, masalsı grafikler ile hafif gerilim özellikleri içeren müziğin oluşturduğu zıt duygular çok ilginç bir atmosfer yaratmış]. tim schafer, her zaman olduğu gibi yine kendini tekrar etmedi; yaptığı her oyunda nasıl bu kadar farklı olabiliyor anlamak mümkün değil, zaten anlamaya çalışmanın da bir anlamı yok, bir an önce çıksa da tadını çıkarsak...
 • teaser'ını ( http://www.youtube.com/watch?v=bwm4r5jsake ) izlerken "tim başkan yapıyor abi" şeklinde ekrana bakakaldım.

  eski adventure'cıların zamanın testini başarıyla geçtiğini gösteren bir diğer yapıt olacaktır nazarımda.
 • bir yıldır beklediğim ve muhtemelen 2 ay sonra çıkacak oyun. yalnız teaser'da görüldüğü üzere 2d olmasına rağmen eski tarz point and click çizimlerinin aksine modern botanicula tarzı grafiklerle yapılmış bir oyun olacağa benziyor. işin başında tim schafer ve lucasarts'tan bazı elemanlar olduğu için de hikaye yine efsane ve bol esprili olacaktır.
 • kağıt üzerindeki tasarımı tamamen tamamlanan oyun. ancak yeni çıkış tarihi hala açıklanmadı ama çeşitli sitelerdeki söylentilere göre 2014'e kalmış görünüyor: http://www.destructoid.com/…of-horizon-256660.phtml

  orta büyüklükte bir adventure için 2 yıllık geliştirme süresi uzun sayılır ama, bu sayede daha çok dfa episode izleyeceğimizi düşünürsek şikayet edecek bir durum yok =)

  bugüne kadar gördüklerimize göre, grim fandango ayarında bir oyun olamayacak olsa da [zaten o, zirve noktasıydı], yine mizah ve minik duygusal dokunuşların [hö!] süper uyumlu bir karışımını içeren, son 10 yılın en iyi bir kaç adventure'ından biri geliyor diyebiliriz...
 • bütçe sıkıntıları çekmekte olan ve steam early access'e gideceği, iki parça halinde yayınlanacağı konuşulan oyun. görünen o ki, tim schafer cephesinde bunca senedir değişen bir şey yok, planlama gene sıfır, paralar gene çarçur.

  hayaller büyük, evet, iyi güzel de... amına koyim, siz ilk adamakıllı game kickstarter'ıydınız. insan biraz ağır adam olur ya.
 • tim schafer'ın açıklaması oldukça komik. yani adam elbette bu açıklamayı yapmayabilir ve oyunu yarım yamalak piyasaya sürebilirdi (tabii kickstarter'lar böyle bir yarım yamalaklığı bu şekil bir açıklama olmaksızın ne kadar algılayabilecekti, o da işin bir başka boyutu). ancak anlamadığım ve üzücü olan durum şu: sen zaten halihazırdaki projen için istediğin paranın neredeyse 8-10 katını topluyorsun. bana "ya oyunu çok büyüttüm ("i designed too much game"), iş çığrından çıktı!" açıklaması samimi gelmiyor. orada topladığın parayla eldeki projeye ekleyeceklerini adam gibi tasarlaman lazım. milletle papaz olup belki de tüm bir kickstarter hareketini töhmet altında bırakmadan bu işi halletmen icap ederdi. şimdi görülen son derece şımarık bir tavır, başka bir şey değil. yazık.
 • tim schafer'ın son açıklamasına göre; ilk yarısı [act 1] ocak 2014'de steam early access'te satışa çıkacak, ve buradan gelecek parayla yıl içinde 2. yarısı tamamlanarak, dizaynda büyük bir kesintiye uğramadan çıkacak oyun.

  açıkçası bu gelişmeden, ne bir backer olarak ne de kickstarter hareketi açısından olumsuzluk hissediyorum. sonuçta kickstarter'da vaat ettiklerinde değişen bir şey yok; sadece backerlara özel beta erişimi, her iki act'e de ücretsiz erişim hakkımız aynen devam ediyor. tam tersine, bizi çok iyi bir oyun beklediğine işaret eden bir açıklama bu. sonuçta aynı durumda tim schafer'dan başkası olsaydı, muhtemelen dizaynın yarısından fazlasını çöpe atıp, oyunu yıl sonu christmas dönemine yetiştirmeye çalışır ve 'yayımcımız yok, kickstarter'da toplanan parayla da bu kadar olabiliyor' açıklamasıyla konuyu kapatırdı.

  '20 küsür yıldır oyun dizayn eden, 10 küsür yıldır da kendi oyun yazılımevi olan bu kadar tecrübeli bir adam, nasıl bütçeye uygun büyüklükte tasarım yapamıyor?' eleştirisine ise katılıyorum; ancak zaten hepimizin yıllardır tanıdığı tim schafer bu. mükemmeliyetçi yapısı yüzünden, herşeyin tıkır tıkır plana uygun saat gibi işlediği lucasarts'da bile bir oyunu en az 2 yılda [grim fandango 3,5 yıl] tamamlayabilen, kendi şirketindeki ilk projesi psychonauts'da yine fazla uçarak oyunu yıllarca tamamlayamayıp bütçeyi 13 milyon $'a çıkaran, birkaç yayımcı değiştiren, ofisin giderlerini karşılayabilmek için oturduğu evi ipotek vererek kredi almak zorunda kalan, brütal legend'da nirvana noktasına uçup bütçeyi 20 milyon $'a çıkarttığı için bir türlü yayımcı bulamayan, ama oyun iptal noktasındayken 40 takla atıp bir şekilde ea'i ikna etmeyi başaran [bunu nasıl başardığını hala anlamış değilim] tim schafer! yani adam yıllardır böyle; anlık yaşamayı seven, mantığından çok duygularıyla hareket eden, bunun sonucunda kendini ve projelerini inanılmaz zor durumlara sokan ama bu imkansız durumlardan bir şekilde çıkmasını da başaran bir adam.

  bunların sonucunda, tim'in yaptığı açıklama, yüzeysel görüntünün aksine gayet samimi bence. kickstarter'da talep ettiği bağışın 8 katını alınca full throttle moduna girip, 10 milyon $'a anca tamamlayabileceği büyüklükte bir projeye girişti ve yine ve tekrar kendini çıkılması imkansız bir duruma soktu [kickstarter kutlama gecesinde: 'grim fandango'dan 10 kat daha iyi bir oyun yapacağım!' dediğinde herkes alkolün etkisi sanmıştı ama adamın normal düşüncesiydi o! =)]. ama tabiiki filmin sonunu biliyoruz [hiç spoiler veremiyoruz :d]; bu durumdan da başarıyla çıkacak [ve tabii yine finansal başarı sağlayamayacak! =)].

  'millet [mesela pendulo studios] 1 milyon hatta 500 bin $'a mis gibi oyun yapıyor, double fine ise paraları saçıyor' eleştirileri de var tabii ancak işler öyle değil elbette; amerika'nın göbeğinde personel maaşları başta olmak üzere tüm giderler ispanya'ya [veya diğer avrupa ülkelerine] göre daha yüksek. üstüne tim'in uzun oyun geliştirme süresi de eklenince, double fine 500 bin $'a ancak tetris yapabilir!

  neyse çok uzattık, ocak 2014 hemen gelsin artık, hemen! [dr. fred! duy sesimizi =)]
 • act 1'ın beta versiyonu bir kaç ay sonra [yıl sonu gibi] yayımlanacak olan oyun. böylece ilk defa bir adventure'ın betasını oynama deneyimi yaşayacağız [en azından benim için böyle].

  bir kaç yeni ekran görüntüsü de yayımlandı: http://www.brokenagegame.com/. 2d sonuç veren 3d motoru, nathan 'bagel' stapley'in her şeyi gerçek fırçayla boyanmış gibi gösteren ilginç grafik filtresi, ondan da daha ilginç sanat yönetimi derken oyunun grafikleri şu ana kadar gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor.

  tim schafer ve yapımcı greg rice ile yapılan bir röportaj da şurada: http://kotaku.com/…video-game-experiment-1228121826

  bir an önce çıksın artık...
 • seslendirme sanatçılarının bir bölümü eğlenceli bir video ile açıklanan oyun:

  http://www.youtube.com/…ayer_embedded&v=sqkiwkg7gfy

  kimler yok ki? önce tanıdıklar:

  jennifer hale (brütal legend - ophelia)
  grey delisle (brütal legend - zaulia)
  cree summer (brütal legend - dominatrices)
  nick jameson (day of the tentacle - dr. fred)[dr. fred duy sesimizi dedik, duyup gelmiş cidden =) çok sevindim]
  richard horvitz (psychonauts - raz)[adamın ses tonu robot filtresinin gerisinden bile kendini gösteriyor]
  ve jack black (brütal legend - eddie) [jack her zamanki gibi =)]

  ve yeniler:

  kristen sarkisian
  david kaufman
  catherine cavadini
  john cygan
  hynden walch
  kate higgins
  jamieson price

  henüz ana karakterler shay ve vella'yı seslendirecekler bile açıklanmadığına göre, toplanan paranın çoğunun nereye gittiği anlaşılıyor. değer mi derseniz; kesinlikle...