şükela:  tümü | bugün
 • meşhur anventure oyun serisi broken sword'un 2013'ün ilk çeyreğinde piyasaya çıkması beklenen yeni oyunu. serinin babası charles cecil dışında orijinal ekibin çok büyük kısmı da geri dönmüş. 2d olarak serinin özüne geri dönecek olan yapım, ekibe göre "en iyisi" olmak için geliştiriliyormuş.

  ilk oyunun kalitesini bile geçmek için herhangi bir dağıtımcıdan bağımsız olmaya karar vermişler ve yeni bir kickstarter başlatmışlar. bir saat bile dolmadan 11 bin doları geçtiler. tek dileğim bir ay içinde istenilen rakama ulaşılması.
  klasikler geri dönüyor!

  (video, espiriler, görsel tasarım muazzam, izlemeden geçmeyiniz).

  http://www.kickstarter.com/…erpents-curse-adventure
 • hedeflenen 400.000$'ı aşmış durumda. içiniz rahat olsun.
 • toplamda 800.000 doların üzerinde bağış alarak "director's cut" olarak, kesintisiz şekliyle gelecek ilkbahar aylarında piyasada olacaktır. oyunun finali de türkiye'nin bir şehrinde gerçekleşecek(miş).
 • hiçbir oyunu bunu beklediğim kadar beklemedim. hayatımın adventure serisinin bu 5. oyunu 2013 eylül ayında çıkacaktır. ilk başta background 3d planlanmış ama charles cecil'in de dediği gibi adventure klasikleri 2d'den 3d'ye geçince fiyasko olduğu için 3d karakter modellemelerini 2d hd grafiklerle harmanlayarak geliyor bu sefer. bir de ios ve android'e de geliyormuş windows ve mac'in yanı sıra. yapımcılar herkesin öğrenmesini istiyorlar adventure oyunlarını artık ama sevenleri popüler olmasını istiyor mu orası karışık.

  yeni karakterler yok, canlarımız ciğerlerimiz nico ve george'u kontrol edeceğiz yine. paris, londra ve türkiye'de geçecek oyun. her şey efsane ilk oyuna çok benziyor, mekanlar ve olayların gelişimi bile. george ve nico paris sanat galerisinde buluşuyorlar ve pizzacı kılığına girip cinayet işleyerek değersiz bir tabloyu çalan adamı araştırmalarıyla başlıyor macera.

  ilk oyundan beri olan seslendirme sanatçıları bu oyunda da değişmeyecek. rolf saxon, george'u seslendirecek yani. büyük bölümü türkiye'de geçeceği için türkçe altyazı beklenirdi ama olmayacakmış, 800.000 doların üstünde bağış topladılar olsa iyi olurdu tabi ama çocukluğumda ingilizce öğrenmemin en büyük sebebi olan adventure oyunlarının hatrına o kadar da önemli değil.

  2013'ün en beklenen 3 adventure oyunu arasındadır. diğer ikisi tim schafer'in el attığı broken age ve tabi ki longest journey'in 3. serisi dreamfall chapters, 2014'e ertelendi bu gerçi.
 • çocuğumu kestirecek muhtemelen. ama george stobbart çizgileri eskisi gibi değil sanki, ya ben yaşlandım ya da adamı bir garip resmetmişler, al yanak bal dudak gibi. bilemedim, belki de afişten. çıksa da oynasak.
 • çıktı. episode 1'i çıktı. hayatım, gençliğim, çocukluğum, her şeyimsin lan benim. titreyerek indirip, nefesimi tutarak oynayıp, ağlayarak yorum yazacağım buraya.

  edit: oyun bitti bitmesine de illa dramatik yerde bitireceksin yani charles cecil ibnesi. bütün güzelikler ve istanbul ikinci oyunda olacak. onu da bekle babam bekle aq.
 • broken sword 3'ye kadar hayatımın oyun firması olan revolution software'den, '90'lardaki kadrolarının bir kısmını toplayarak yaptıkları serinin ilk 2 oyununa en çok yaklaşan devam oyunu. açıkçası çok da beklentim olmadan oynamaya başladım [beklenti / tatmin ters orantısı ile] ama birkaç eksik haricinde harika çıktı. bir kere bs3 ve özellikle bs4'daki gibi ruhsuz değil ve ilk 2 oyun kadar olmasa da gayet sürükleyici. oyun içi yardımı kullanmazsanız [ki kesinlikle kullanılmamalı, oyun zaten zor değil] ve de diyalogları hızlı geçmezseniz yaklaşık 10 saatte bitiyor. eski sierra adventurelarındaki puan sistemi benzeri yüzde sistemi var, ben ilk bölüm %100'e gelince bitecek diye tahmin etmiştim ama o yüzde toplam 2 bölümü kapsıyormuş; %50'ye gelince zart diye bitti =), biraz daha uzun olsaymış keşke...

  hikaye örgüsü ilk oyuna oldukça benziyor; sıradan bir hırsızlık ve cinayet gibi görünen konu giderek şaşırtıcı şekilde dallanıp budaklanıyor. oyunun 2d geriplanları mükemmel, kullanılan renk paleti de ilk 2 oyun gibi oldukça vivid ve sıcak renklere sahip. geri planların çoğu 2d olsa da oyun, 3d motor üzerinde çalışıyor ve aynı broken age'de olduğu gibi parallax scrolling ile birlikte zoom in/out var. karakterler ise 3d ve runaway'deki gibi cell shade tekniği ile hazırlanmış; açıkçası 3d için gayet iyiler ama özellikle eski 2d karakterlerin animasyon kalitesine ulaşamıyorlar, keşke karakterler 2d olsaymış, ancak artık el çizimi sprite karakterler ve kare kare animasyon diye bir teknik kalmadı maalesef [broken age'in 2d karakterleri bile aslında z ekseni 0 olan 3d karakterler]

  ilk 2 oyunun genelde mantıklı [george'un dünyayı katlayıp cebine sokmasını saymazsak =)] bulmacalarından sonra, bs3 ve bs4'un en büyük sorunlarından biri başarısız ve hatta olmayan bulmacaları idi. bs5 ise nihayet eski oyunlar gibi yine genelde mantıklı envanter bulmacalarına ağırlık vermiş [ve aynı zamanda yine eskisi gibi diyaloglar oldukça önemli]. tabii arada şu gereksiz director's cut versiyonlarındaki gibi puzzlelar var ama çok az sayıda olduklarından problem olmuyor.

  oyunun metacritic ortalaması şu an için oldukça düşük [63] [http://www.metacritic.com/…-serpents-curse---part-i] ama kim takar metacritic'i diyerek her adventure severin kaçırmaması gerekli [sözüm fanlere değil tabii, onlar çoktan oynayıp bitirdiler bile =)]. revolution, kısıtlı bütçe ve zamanla çok iyi iş çıkarmış. hikayenin devamını gayet merak ediyorum ve neyseki 2. bölüm fazla ara vermeden gelecek ve de ondan sonra eğer sözlerini tutarlarsa beneath a steel sky 2'ya başlayacaklar! süper!!
 • ps vita'nın en "geçmişe götüren" oyunudur.
 • 2. bölümünün bir türlü çıkamadığı oyundur.hani ocak ayında çıkacaktı.30 ocağımı bekliyorlar anlamadım gitti.bilgisi olan varsa beni aydınlatsın lütfen.
 • 2. bölümünün çıkışı az da olsa ertelenen adventure. şu anki durumda, şubat başlarında seslendirme kayıtları yapılacakmış ve mart ayı içinde de çıkışı planlanıyor. charles cecil, bu sürede oyunu daha da parlatabilecekleri için gecikmeden memnunmuş.

  bu duruma miyagi san der ki; 'cilala-parlat çekirge, geç olsun ama güçlü olsun!' [böyle miydi? =)]