şükela:  tümü | bugün
 • kalp ve damar hastaliklari, solunum yollari enfeksiyonlari yanik ve yara tedavilerinde cok onemli rol oynayan bir enzimdir. ananas ve ananas bitkisinin liflerinden elde edilir.
 • bromelainin, derideki kırışıklıklara sebep olan albümin birikintilerini çözdüğü ve günde en az bir bardak taze ananas suyu içilirse, ki içinde bolca bromelain varmış, kırışıklıklara iyi geleceği rivayet edilen enzim.
 • aynı zamanda ödem ve iltihap giderici olarak, solgar firması tarafından tabletleri piyasaya sürülmüştür.
 • nsaid etkisi de gösterdiği söylenen enzim. solgar'ın böyle bir ürünü bile var hatta.
 • mukusu incelttiği yazar solgar kataloğunda. dolayısıyla 500mg'lık tabletler halinde bulabileceğiniz bu ürün vücudunuzun proteini sindiremeyerek oluşturduğu geniz akıntısını azaltabilir/kesebilir. bu da size kronik öksürüğünüzden kurtulmak fırsatı sağlar. ananas yiyerek de benzer sonuçlar elde etmek mümkündür.
 • burada sayılan faydalarına ek olarak bromelain'in;
  yanıkların ve yaraların iyileşmesi, akciğer ve beyin ödemi başta olmak üzere ödem oluşumunun engellenmesi, sindirimi kolaylaştırması, kasların gevşemesi, doğum sancısını azaltması, kullanılan antibiyotiklerin emilimini arttırması, vücuttan yağ atımını kolaylaştırması, kanserden koruması ve kan pıhtılaşmasını azaltıcı olması gibi daha pek çok faydası vardır. yalnız kan inceltici ilaçlarla (aspirinden coumadine geniş bir skala) birlikte kullanımına dikkat edilmesi, bu ilaçları alırken, aşırı kanama riskini azaltmak için bromelainden biraz uzak durulması salık verilir.

  tablet olarak, 500mg'lık tabletler solgar tarafından 30'luk cam şişede 36.95tl'den, gnc tarafından 60'lık plastik şişede 59.95tl'ye satılmaktadır. gün itibariyle ananas'ın tane fiyatı 3-5tl arasında değişmektedir.

  tabletler sindirim sorunu için kullanılacaksa yemekten bir süre önce günde 1 tane, bunun dışında tok olmamak kaydıyla, yemekle alakasız herhangi bir saatte günde 1-3 tablet olarak kullanılabilir.
 • sağlık açısından faydaları sayılamayacak kadar fazla, çok önemli bir enzim olmasına rağmen bu enzimi bile alkolle alakalı bir durumdan dolayı öğrendim. yara, yanık iyileştirme, ödem oluşumunu engellemesi ve kırışıklık önlemede kullanılan bu enzim bira üretiminde de kullanılıyormuş. biranın soğultulması sırasında proteinler biranın içerisindeki diğer elementlerle bağ oluşturarak soğutma esnasında biranın tadının bozulmasına değil ama bulanık olmasına neden oluyormuş. işte bu bromelain de bu bulanıklığı önlemek amacıyla kullanılıyormuş. böyle gereksiz bir bilgiyi niye yazdın derseniz ben de bilmiyorum ama harbiden alkolik olmuşuz haberimiz yok.
 • (bkz: ananas hapı)

  beyin ve kolon tümörlerinde kanser tedavisinde tamamlayıcı olarak kullanılması da tavsiye edilmektedir.
 • vücudun ağırlık kontrolünden sorumlu hormonu olan leptin bazen inflamasyon nedeni ile etkinliğini kaybeder ve kilo almaya başlarız. inflamasyon denilen şey çevresel kirlilik, kronik stres, beslenme bozuklukları, hareketsizlik (sporsuzluk) ve çeşitli patojenler nedeni ile oluşabilir ki özünde vücudun kendini korumaya geçtiğinin işaretidir. eğer bunlardan kaynaklı bir kilo alma haliniz var ise bromelain enzimi kilo kaybetmenize yardımcı olabilir çünkü vücudun bağışıklık sistemini destekler ve leptin hormonunu tekrar işlevsel hale getirir, ayrıca sindirime de yardımcıdır ama mucize beklememek lazım. doğal olarak ananasta bulunur, hap formunda solgar markasının bir ürünü vardır. yan etki olarak ishal yapabilir, menstrual kanamayı artırabilir ve aspirin tarzı kan sulandırıcıları ile beraber kullanılırsa burun kanaması yapabilir. mukus salgısını bir nevi seyrelttiği için astım ve bronşit hastalarının rahatsızlıklarını hafifletebilir, ayrıca yara iyileşmesini hızlandırdığı için ameliyat sonrası kullanımı faydalı olabilir. kalp üzerindeki olumlu etkileri fareler üzerinde kanıtlanmış olsa da insan üzerindeki araştırmalar o yönde güçlü kanıtlar sunamamaktadır. kanser ve ciltteki yaşlanma üzerine etkileri araştırılmaktadır, bu konuda reklam yapanlara aldanmamakta fayda vardır.

hesabın var mı? giriş yap