şükela:  tümü | bugün
  • bisiklet üreticisi.

http://www.brompton.co.uk/
  • londra, chelsea yakınlarında eski bir mezarlıktır aynı zamanda.

http://en.wikipedia.org/wiki/brompton_cemetery
  • pahali (en ucuzu £750 civari) ama kullanisli ve konforlu katlanabilir bisiklet ureten firma. gunluk kullanimdan ote, bu bisikletlerle cilgin maceralara atilan amcalar var, ornek olarak:

http://www.youtube.com/…ayer_embedded&v=f2g099tcs9g
  • katlanma mekaniğini dahon vb. markalardan daha çok beğendiğim ingiliz bisiklet üreticisi. fiyatları oldukça yüksektir ve türkiye'de satışı yoktur.

örnek: http://www.youtube.com/…?v=5q6j48kzw4w&feature=plcp
  • bir tasarım ve kompaktlık harikası.

istanbul'da akbil turnikelerinde bekleyen yassah kardeşim canavarlarına ve metrobüsteki ilk sıkışmada faturayı bisikletinize kesmeyi bekleyen elemanlara karşı bilinen en iyi panzehir.

fiyatını duyunca (ki herkes soruyor) "motorsiklet alaydın" diyenlere inat benzinsiz ve beleş yaşamın simgesi. ödediğiniz parayı binmediğiniz metro ve otobüs ücretleri ile çıkarır.

ödediğiniz paranın bir kısmının çalışanların hanesine gittiğini unutmayın. brompton dünyanın gittiği yöne inat çin gibi yerlerde emek sömürüsü ile iş yapmaz, londra'daki fabrikada üretimini sürdürür.

ancak fiyatına yakışmayacak bazı dezavantajları var ve kullanıcıları salak gibi bir meta ile kendi kimliklerini inşa ettiklerinden bu dezavantajları yok sayıyorlar. hayranlarının açtığı bloglara kanarsanız bisikletin hiç sorunu yok sanarsınız.

alır almaz karşıma çıkan bu dezavantajları bir kullanıcısı olarak not etmek isterim:

-diğer katlanan bisikletlere göre ağır (12 kg)
    -pedalı yol azıcık yukarı doğru gidiyorsa sesler çıkarmaya başlıyor.
    -bazı ufak tefek parçaları (ör: korna, vites kolu vs) daha iyi kalite seçilebilirmiş.
    -lastikleri yağmurda kolay patlıyor.
    -tekerleri ilk günden beri çevirince hafif de olsa sağa sola titriyor.
    -(bu türkiye özelinde) yedek parçası ve yetkili servisi olmadığından ilk arıza durumunda çaresiz hissettirebilir. (çaresi netten parça almak ve tamir videolarını seyredip tamirci olmak)
  • (bkz: dahon)

(bkz: tern)
  • gereksizce pahalı bir katlanır bisiklet markası. parası çok olana hitap eder sadece; sıradan son kullanıcı için değildirler. verdiğiniz paranın karşılığı değildir. heryerde bulamazsınız, özellikle türkiye'de resmi olarak satılmaz (dubai'de bile satılırken). shimano vs. gibi bildik sistemleri kullanmaz, kendi patentli sistemleri olduğu için sorun çıkınca bizdeki yamyam bisikletçilerin eline düşersiniz; onlar da zahmet eder bakarsa.

mevcut tek avantajı iki kere katlanmadan dolayı oluşan kompaktlığıdır diyebiliriz ancak bunun için 2000 doların üzerinden para ödemek enayiliktir.

o paraya motor veya araba alırsın demeyeceğim tabii ama o paraya tern'in veya dahon'un üst düzey bisikletlerini tüm aksesuarları ile birlikte alabilirsiniz. karbon aynakol ve sram force'lu bir tern mi gösterişsiz bir brompton mu? seçim sizin.

çok zaman sonra gelen edit: yukarda yazdıklarımın tam aksi yönde karar alıp bir brompton edindim, gerçi edinirken elimdeki tüm bisikletleri satmak zorunda kaldım ama değdi. "gereksiz pahalı" dediğim için kendimden utansam da ibret için tek kelimesine dokunmadım yazdıklarımın. şimdi heryere aha bunlan gidiyorum, ne vapur ne pendik minibüsü zahmetsizce sığmadığı yer kalmadı.
  • gereksiz pahali oldugunu iddia edenlerin asagidaki yaziyi okumasini tavsiye ettigim, ingiltere'de el yapimi olarak uretilen bisiklet

you said a brompton is how much?
  • türkiye'de euroasia moto bike expo 2016'da görücüye çıkacak olan el yapımı katlanır bisiklet. internet sitesinde resmi bir bilgi bulamadım, ama duyduğuma göre accell bisiklet türkiye distribütörlüğünü almış ve fuarla birlikte satışına da başlayacakmış.

ingiltere için bile pahalı sayılabilecek bir fiyata sahip olduğu için türkiye'deki satış fiyatı merak konusu. eğer fiyatı avrupa seviyesinin üzerinde olursa, bugünlerde pound son 7 yılın en düşüğünde gezinip daha da düşecekmiş gibi görünürken, gidip alıp gelmek daha cazip olabilir.

edit: "7 yılın en düşüğünden" kastım gbp/usd paritesiydi tabii ki; zira 2,05 seviyesinden 1,45'e kadar düştü pound/dolar kuru. yoksa kıytırık türk lirasına karşı 7 yıl önceki seviyesinin neredeyse iki katı kadar değerli hala.

edit2: pound, brexit sonrasında 1,25 usd'ye kadar geriledi. dolar kazanan insanın brompton cinsinden satın alım gücü gün be gün artıyor.
    anlayacağınız richard maaşının 2/3'üyle brompton alabilirken, 1/3'üyle alabilmeye başladı. tarihe not düşmek açısından, ingiltere'de baz modelinin 800 pound fiyatı var ve dolar cinsinden erimeye devam ediyor.
  • isterlerse konu hakkında kitap yazsınlar yine de gereksiz pahalı bir alettir.
    yıllardır iç geçirir, isterim türkiye'ye gelmesini ama geldiğinde 6000tl üzerinde olacak olan bu aleti almak akıllı işi değil. bir ürün pahalı olur ama brompton'a pahalı demek komik. 1500tl-2000tl olur, "ulan pahalı ama güzel alet" dersin alırsın. ama 6000tl'ye bisiklet mi olur yahu. elle yapılıyormuş, fabrika çalışanlarına para veriyormuş, bunlardan bana ne.

yedek parça sorununa hiç girmiyorum bile.