• kovalarca kötü kokulu balgam çıkartabilir insan. ciddiyim, an azından hoca çok ciddiydi..
    (bkz: solunum fizyolojisi)
  • bronşların irreversible biçimde dilate olması.
  • pa grafide tipik olarak tren yolu ve bal peteği görünümü veren balgamı bol bir hastalık.
  • içinde ektazi olmasına rağmen obstruktif bir akciğer hastalığıdır. kronik bronşitle amfizematöz koah arasındadır. ayrıca tıbbı sikeyim.
  • bugün az daha bütünlemeye kalmama neden olacak sorunun biricik cevabıdır. ayrıca pulmonerin amk.
  • bt bulgusunun, taşlı yüzük görünümü olduğunu bugün öğrenmiş bulunduğum hastalık.

kanıtlı geldim: bt
  • tek akciğerle yaşayıp giden abimi genç yaşında benden almış allahın belası hastalık. üst üste atlatılan zatürrelerin boktan armağanı.
  • (bkz: postural drenaj) yöntemi bronşektazi hastalığının tek tedavi yöntemi sayılabilir. ciğerlerde biriken balgamı bazen günde bir kaç kere sırta vurarak çıkarmanız gerekir aksi halde balgamda bakteri üreyecek ve hastayı daha da hasta edecektir. bu işlem hastanın ömür boyu yapması gereken bir işlemdir.

edit: bir yakınımın bu hastalıkla savaşında refakat ettim. dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri şöyle sıralayabilirim:

ciğerler mikroplara, virüslere karşı savunmasızdır. bu yüzden hastanın bir nevi izole kalması gerekir. herkesin girip çıktığı ortamlara girmemesi, mümkünse yanına girenlerin de maske ile girmesi gerekebilir. bu konuda hassas olun, odayı sürekli havalandırın.

doktorlar söylemez ama d vitamini vb. vitamin takviyeleri hastaları rahatlatacaktır.

zencefil, sarımsak vazgeçilmez şifa kaynaklarından.

sık sık antibiyotik alınacağından probiyotik takviyesi gerekebilir.
  • genetik bozukluktan kaynaklanan kartagener sendromu nedeniye iki kardes birden bronsektazi olabilir.
  • yaz kış fark etmeden, beni ortalama dakikada bir öksürten ve bazen öksürmeden dolayı kusturan rahatsızlık.
hesabın var mı? giriş yap