şükela:  tümü | bugün
  • ikinci dünya savaşı rusyası'nda sıradan bir ailenin yaşantısını çok iyi bir şekilde anlatan (bkz: paullina simons) eseri. açlık sefalet o kadar güzel anlatılmış ki, yemek bulamadıklarında ben de üzüldüm onlarla. tek kitap içinde 2 kitap var, birinci kitabı bitirdim sonra ikinciyi bitiremeden çalındı, yillar sonra beklemdigim bi anda tekrar karsima cikti. misirdaki dedemden miras haberi gelse bu kadar sevinirdim.
  • bugüne kadar okuduğum kitapların içinde beni en çok etkileyen kitap bu oldu diyebilirim. aşk. savaş, açlık, aile, ve tutku içinde hepsini barındırıyor. nefes almadan okudum. şuan devamı olan tatyana ve alexander'ı okuyorum ilki kadar etkilemese de o da okunması gerekenlerden. umarım üçüncüsü olan "the summer garden" en kısa sürede türkçe'ye çevrilir. devamını okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.
  • acımasız bir kışın ve alman ordusu tarafından kuşatılan 1941 leningrad'ında,metanov ailesinin hayatta kalabilmek için mücadelesini,tatyana ve kızıl ordunun genç subayı aleksandr'ın aşkını sürekleyici biçimde anlatan;ama piyasada neyazık ki bulunmayan harika kitap.bulursanız mutlaka okuyun diyebileceğim kitap.
  • tatyana karakterine çok fitil oldum.
    olağanca cahilliği, kendini bilmez kibiri, sorumsuzluğu ve aptallığıyla beni çileden çıkardı. daha itici çok az ana karakter okumuşumdur.
    hitler ordusu ülkene girmiş sendeki rahatlık masumlukla falan açıklanamaz bildiğin süzmesin. süzmelerden hiç hoşlanmam hikayeleri de ilgimi çekmez ya hayırlısı.

şimdilik fazla abartıldığını düşündüğüm kitap.