şükela:  tümü | bugün
 • bu filmin bir yerinde tanrıyla(morgan freeman), bruce (jim carrey) arasında şöyle bir diyalog geçiyordu:

  t- you can't mess with free will. ` :özgür iradeye karışamazsın.`
  b- (biraz düşünür) can i ask why? ` :neden diye sorabilir miyimt- yes you can! that's the beauty of it! :evet sorabilirsin işte olayın güzelliği de bu`
 • "çorbayı ayırmak bir mucize değil, bir ilüzyondur. iki işte çalışmasına rağmen çocuğunu futbol antremanına götürebilen bekar bir anne, mucizedir. insanlar benden onlar için bir şeyler yapmamı istiyorlar, fakat yapacak güce sahip olduklarını farketmiyorlar. mucize görmek mi istiyosun? mucize ol"

  tanrı rolündeki morgan freeman'ın buna benzeyen bir replik ile sosyal mesaj verdiği filmdir. eğlencelidir, seyredilesidir.

  (bkz: be the miracle)
 • gag dolu bir film.

  jennifer aniston - oh my god!
  jim carrey - you can call me bruce.
 • çevrilmesinin üzerinden 10 yıl geçmiş. sinemada izlemiştim, bu gece sinema kanallarının birinde denk gelip tekrar izledim.

  ilk izlediğimde de çok beğenmiştim, şimdi daha da çok beğendim. tabii jennifer aniston, jim carrey, morgan freeman'ın oynadığı bir hollywood filminden kutsal kitapların şifrelerini duymayı bekleyerek filmin başına oturursanız bu filmden bir şey anlamazsınız.

  film her türlü sevgi, inanç,iman gibi klişeleri inanılmaz keyifli bir biçimde veriyor. umut hissi çok güzel verilmiş, içi boş bir komedi filmi değil. öyle ya da böyle filmi gören herkesi bir an düşünmeye sevkediyor. üstelik komedi dozu çok yüksek bir biçimde yapıyor bunu. senaryo güzel kurgulanmış.

  en beğendiğim repliklerden biri, bruce herkesin duasına evet dedikten sonra, partide topluca bir ablanın yanındakine "geçen ay çıtır çörek diyetiyle 23 kilo verdim" demesiydi.

  sözlüğün büyük sinema üstadları beğenmeyedursun bence harika bir film. izlerken boktan yaşamımı 1 saatliğine unutturup,kahkaha attırdı, umut verdi. bir filmden daha ne isterim yahu!

  izleyin, izlettirin.
 • öncelikle filmin malzemesi güzel. eee bir de jim carrey gibi bulunmaz bir nimete sahipsen ne ala. adam yine hünerini konuşturuyor. sonlara doğru hababam sınıfı tadında duygusallık alınsa da özlenen jim carrey açısından gayet de başarılıdır. aradaki ince espriler de ayrı güzeldi.

  jennifor aniston kapıyı açar:
  -my god
  -you can call me bruce
 • kendimi en berbat hissettiğim zamanlarda, ciddi anlamda hayat boş geldiğinde ve gülmeye yüz tutmuş olduğu vakitte gamzelerimin, başvurduğum adrestir bu film. sinemada izlediğim zamanlarda gülmekten mideme ağrıları sokan nadir filmlerdendir. ince esprileri ve muhteşem oyuncu kadrosuna bir de jim carrey'nin mizacı ve yeteneği eklendiğinde ortaya muhteşem bir kahkaha şöleninin çıktığının kanıtıdır.

  ayrıca vakti zamanında "god" canlandırılır mı diye de sinema dersimizde tartışma konumuz olan bir filmdi kendisi.

  bir de blooper'ını tek geçtiğim filmdir...

  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=xfxw6dpg2h8 )
 • evan baxter'ın* haberleri sunduğu sahne kesinlikle efsanedir ama öyle bir versiyonu yapılmıştır ki, o da en az kendisi kadar efsane olmaya adaydır; gülmekten mide bulandırır.

  not: bir de yine aynı sahnenin spontaneous human combustion içerikli (ve büyük ihtimalle rahatsız edici bulunmasından dolayı filme eklenmeyen*) alternatif versiyonu var, eksik kalmasın.
 • --- spoiler ---

  tanrıdan sabır dilersen, sabrını gösterebileceğin şeyler başına gelir; cesaret dilersen sana cesur olma fırsatı verecek şeylerle karşılaşırsın, sevgi istersen de en kötü zamanlarda sevgini gösterebileceğin felaketler...
  aslında tanrının konuşma dili budur...

  dünyayı nasıl değiştirebilirsin ki, arada sırada iyilik yapmak dışında ve de ailenle vakit geçirip onları mutlu etmek, mutlu olmak dışında..

  hepimiz dünyayı nasıl değiştirebiliriz diye büyük senaryolar üretiyoruz . halbuki herkes iyilik yolunda çok basit adımlar atsa dünya çok daha güzel bir yer olur.
  --- spoiler ---
 • filmin son sahnesinde morgan freeman'ın ellerini çırptığı anda ışıkların yanması mükemmel bi enstantane olmuştur, idealtepe afm yi kutluyoruz bu yüzden.*

  entry not: edit içn ducklinge bir alkış da benden efenim.
 • filmde bruce'dan anahaber spikeriligini* kapan elemani* yakinda baska filmlerde gorecegiz gibi geliyor..
  haber okurken yaptigi zicis sahnesi koltuktan dusurdu beni..