şükela:  tümü | bugün
 • kirk yildir buralarda olan, dair oldugu jenerasyonun en harbi oyuncularindan biri. filmografisinde heyecan uyandirmayan tek bir film yoktur. amerikan usulu yap-boz sinemasinin basat figurlerinden biridir. film debut'sunu elia kazan'in wild river'i ile yapmistir ki bu filmde montgomery clift'den bol bol rol calar. jane fonda'nin vietnam'dan arizali ve aldatilmis kocasini oynadigi coming home, korku sinemasi standarti marnie, urkutucu they shoot horses, don't they (atlari da vururlar), black sunday, smile, the driver, thoughlove, mulholland falls 100'un ustundeki oyunculuk gosterisinden birkaci. the great gatsby'de de oynar. john wayne'i olduren tek oyuncu olarak sinema tarihine gecmistir. meshur oyuncu diane ladd ile evlenir, laura dern'e genlerini verir. zevcesiyle birlikte the wild angels'da rol keser ki bu da sinema tarihinin en onemli "kendini yollara vuran siddet bagimlisi - olu sevici cift" filmlerinden biridir.
 • 1936 illinois doğumlu amerikalı aktör.

  1960 yılında wild river başlayan aktörlük kariyeri tamgaz devam etmektedir. dün akşam 2003 yılı yapımı monster filminde rastladım kendisine. özlemişim. yarın şu they shoot horses don t they?'i bir defa daha izleyeyim bari.
 • 66. cannes film festivalinde nebraska filmindeki rolüyle en iyi aktör ödülünü kazanmış sanatçı.
 • nebraska filmi ile hak ettiği oscar'ı alamamış akademi ödülü anlaşılmaz nedenlerden gidip başkasına vermiştir. cannesda aldığı ödül teselli olsun bari.
 • laura dern'in babası.
  izlediğimiz bir çok filmden yüzüne aşina olduğumuz ama ismini sadece çok ilgili olanlarımızın bildiği katıksız bir sinema oyuncusu.
  şu an 83 yaşında ve aktif olarak sinema yapmaya devam ediyor. sadece 2019 yılında yer aldığı-alacağı proje sayısı tam 10.
  83 yaşında ve ömrü yeterse sadece bu sene 10 projede yer almış olacak. helal olsun.

  peşin satan : ben de ismini hatırlayanlardan değildim. ama etiketlediğim ve az sonra izleyeceğim 1975 yapımı posse isimli western'in oyuncularına bakıp dern soyisminin tanıdık gelmesiyle daldığım sanal ortamlardan derlediğim kıt bilgiyi başlığa destek olsun diye giriyorum.
  can sıkıntısı işte gece gece.
 • tarantino'nun son 3 filminde yer alan aktör. filmde huysuz yaşlı amca rolü varsa tarantino'nun ilk tercihi oluyor.